Slovenskí hádzanári v Litve zabojujú o prvenstvo: Aj proti domácim predviedli víťazný obrat

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: slovakhandball.sk

KAUNAS - Hádzanári Slovenska si na medzinárodnom turnaji štyroch krajín v litovskom Kaunase (30. 5. - 1. 6. 2014) pripísali na konto druhé víťazstvo. Zverenci trénera Zoltána Heistera takisto ako v piatkovom stretnutí proti Izraelčanom 28:23 (11:14) museli otáčať nepriaznivý polčasový vývoj aj proti domácim Litovčanom, nad ktorými napokon zvíťazili 25:24 (9:12). Slováci budú v nedeľu od 10.00 h SELČ bojovať s hráčmi B-tímu Poľska o prvenstvo na podujatí.

Slováci vyhrávali v úvode 3:2, ale to bolo až do záveru duelu poslednýkrát, čo viedli. Litovčania na nich vybehli s vysunutou agresívnou obranou, ich brankár likvidoval strelecké pokusy slovenských hráčov zo sľubných pozícií, a tak domáci odchádzali na prestávku za priaznivého stavu 12:9.

Svoj náskok hneď po zmene strán zvýšili na 13:9, keď využili presilovku. Štvorgólový rozdiel bol aj v 38. min (16:12), ale v 43. min sa po góle Pekára zverenci Heistera dotiahli na 15:16. Domáci o päť minút neskôr opäť odskočili (19:16), no Rábek premeneným pokutovým hodom upravil v 52. min na 20:21. Potom dvakrát za sebou skórovala Litva, ale tím SR so spoľahlivým Žernovičom v bránke dobre zahral vo vlastnom oslabení a v 57. min prehrával už len 22:23. Následne sa presadili domáci, no Rábek s Pekárom vyrovnali na 24:24. V závere mali Slováci početnú výhodu, ktorú dve sekundy pred koncom delovkou do siete zužitkoval Rábek a zabezpečil svojmu družstvu tesný triumf (25:24).

Litva - Slovensko 24:25 (12:9)
Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič - Slaninka 4, B. Sivák, Adamčík 1, Miženko 1, M. Briatka, Cigáň 1, M. Volentics 1, Gamrát 3, Mikéci 2, Rábek 6/1, Ľ. Ďuriš 1, P. Hruščák 3, Pekár 2, Zechmeister
pok. hody: 4/3 - 2/1, vylúčení: 5 - 4, 400 divákov

Zoltán Heister (tréner SR): "Znovu sme robili chyby ako v piatok a nepremieňali sme šance. Takisto ako proti Izraelu nám nevyšiel nám prvý polčas, druhá tridsaťminútovka už bola z našej strany lepšia. V nedeľu proti Poľsku, ktoré tu bude naším najsilnejším súperom, musíme zabrať už od začiatku, ak chceme uhrať dobrý výsledok."

Miroslav Volentics (krídelník SR): "Tento duel sme zvládli vďaka väčšej psychickej odolnosti, ktorú preukázal náš mladý tím. Napriek tomu, že sme prakticky celý čas prehrávali, sme sa nezlomili a otočili jeho vývoj v náš prospech."

Izrael - Poľsko "B" 26:33

Tabuľka:
1. Poľsko "B" 2 2 0 0 60:50 4
2. Slovensko 2 2 0 0 53:47 4
3. Litva 2 0 0 2 48:52 0
4. Izrael 2 0 0 2 49:61 0

Zostávajúci program medzinárodného turnaja v hádzanej mužov v litovskom Kaunase (30. 5. - 1. 6. 2014):
nedeľa 1. 6.: 10.00 Poľsko "B" - Slovensko, 12.00 Litva - Izrael