Slováci prehrali vo svojom poslednom zápase v Portoriku s Čínou

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: svf.sk

CAROLINA - Slovenská volejbalová reprezentácia mužov prehrala vo svojom záverečnom vystúpení na prvom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v portorickom meste Carolina v nedeľu s Čínou 1:3.

Zverenci Flavia Gulinelliho síce vyhrali prvý set, ale dovtedy nezdolaní Ázijčania otočili vývoj duelu a stali sa s plným počtom bodov víťazmi "géčka". Družstvo SR získalo v Karibiku štyri body a 13. - 15. júna bude v košickej Steel aréne na druhom turnaji bojovať o ďalšie.

Výsledky nedeľných stretnutí G-skupiny Svetovej ligy vo volejbale mužov:

Čína - Slovensko 3:1 (-23, 20, 22, 18)

Čína: Yuan 13, Zhang 3, Liang 11, Zhong 16, Jiao 0, Geng 7, libero Chu (Jiao 0, Kou 9, Li 1, Ji 1)
SR: Zaťko 6, Kostoláni 12, Paták 6, Červeň 6, Janušek 4, Hruška 7, libero Kubš (Vlk 4, Krajčovič 8, Kriško 4)

Tak ako v predchádzajúcich dvoch stretnutiach sa volejbalisti SR v prvom sete rýchlo odpútali bodovo od súpera. Pri prvom technickom oddychovom čase viedli o štyri body, keď ázijským prihrávačom robil starosti plachtiaci servis Michala Hrušku. Dobrý servis však predviedli aj Yuan Zhi a Zhong Weijun, ktorí pomohli čínskemu družstvu vyrovnať. Slováci hrali nebojácne a aj zásluhou obetavého zákroku Patáka sa udržali v jednobodovom vedení. Číňania však našich postupne prevýšili v poli a v koncovke sa dostali do vedenia 23:21. Na podanie však znova prišiel Hruška a šnúrou štyroch bodov Slováci otočili na víťazstvo v prvom sete - 25:23.

Druhý set bol v úvode vyrovnaný. Číňania sa na chvíľu odtrhli na dva body pri podaní Zhonga, no kontroval Kostoláni v útoku i esom. V tejto časti setu boli Slováci dominantní na blokoch a otočili na 16:14. Potom sa však na palubovku dostal nový muž Cui Jianjun a pri jeho podaní získali Číňania sedem bodov v sérii - o tom, kto získa druhý set bolo rozhodnuté.

V treťom sete zostal na smeči Vlk, ktorý vymenil Janušeka už v koncovke druhého dejstva. Úvod setu bol vyrovnaný, Slováci síce viedli 3:1, ale potom predviedli Číňania viacero dobrých zákrokov v poli a po nepresnom útoku Červeňa viedli 8:6. Za stavu 9:6 pre Čínu prišiel Krajčovič na post univerzála namiesto Kostolániho. Slováci znížili zo 6:11 na 11:13 a dostali sa späť do hry. Potom však prišli ich nepresnosti a cez dobre sformovanú obranu Číňanov sa nepresadili - 11:16. Kriško prišiel na ihrisko miesto Patáka. Slováci ťahali v tejto fáze za kratší koniec, trochu ich dvihol blok Zaťka - 16:19. Potom ešte zabojovali v poli a donútili súpera k chybe - 18:20. V závere Krajčovič zablokoval čínsky útok a SR znížila na 20:22. Na zvrat v sete to však už nestačilo, Číňania ho vyhrali set 25:22.

Vo štvrtom sete zostala na ihrisku zostava z koncovky tretieho. Slováci prehrávali 1:4 a 3:6, ale znížili na 7:9. Číňania si však udržiavali náskok a nedovolili sa súperovi priblížiť na menší rozdiel. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Ázijčania 16:12 a svoj náskok postupne zvýšili až na 19:13. Číňania vyhrali štvrtý set 25:18, celý zápas 3:1 a s plným počtom deviatich bodov sú po prvom turnaji G-skupiny na čele tabuľky.

Portoriko - Španielsko 2:3 (-24, 18, -20, 21, -17)