VIDEO Brazília sa herne prebudila: Postup z prvého miesta zabezpečil dvojgólový Neymar

Radosť Neymara po góle do siete KamerunuRadosť Neymara po góle do siete Kamerunu Zdroj: SITA

BRASÍLIA - Futbalisti domácej Brazílie zvíťazili nad Kamerunčanmi 4:1 (2:1) v pondelkovom zápase v A-skupine XX. majstrovstiev sveta na Estádio Nacional Mané Garrincha v Brasílii. Skóre stretnutia otvoril svojím tretím gólom na MS 2014 útočník FC Barcelona Neymar.

V 26. min vyrovnal Joel Matip, ktorý dosiahol premiérový gól v najcennejšom drese na seniorskej úrovni, ale záverečné slovo v úvodnej časti patrilo opäť zakončovateľovi katalánskeho klubu Neymarovi. Ten v 35. min zabezpečil zverencom Luiza Felipeho Scolariho prvopolčasové tesné vedenie. Krátko po prestávke sa medzi strelcov zapísal aj Fred a v 84. min spečatil na konečných 4:1 striedajúci Fernandinho.

"Kanárici" obsadili v "áčku" prvé miesto a v osemfinále nastúpia v sobotu 28. júna o 18.00 h SELČ v Belo Horizonte proti Čiľanom. Kamerunčania už pred pondelkovým súbojom nemali šancu na postup do vyraďovacej časti turnaja a v skupine skončili bez bodového zisku na poslednej štvrtej pozícii.

A-skupina (Brasilia):
Kamerun - Brazília 1:4 (1:2)
Góly: 26. Matip - 17. a 35. Neymar, 49. Fred, 84. Fernandinho, ŽK: 12. Enoh, 75. Salli, 80. Mbia (všetci Kamer.), rozhodovali: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všetci Švéd.)

Kamerun: Itandje - Nyom, N'Koulou, Matip, Bedimo - N'Guémo - Choupo-Moting (81. Makoun), Mbia, Enoh, Moukandjo (58. Salli) - Aboubakar (72. Webó)

Brazília: Júlio César - D. Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo - Paulinho (46. Fernandinho), Hulk (63. Ramires), Neymar (71. Willian), Oscar - Fred

Domáci vstúpili do duelu s jasným úmyslom skórovať čo najskôr. Prvú veľkú šancu mal Paulinho, ktorý bol na konci krásnej akcie, obrana Kamerunu odvrátila na rohový kop. Potom však prevzali iniciatívu Afričania. V 17. min udreli Brazílčania, tretíkrát na šampionáte sa strelecky presadil Neymar. Vyrovnať mohol Matip, ale hlavičkou trafil aj s prispením Davida Luiza do brvna. Po následnom rohovom kope už Matip skóroval - 1:1. Odpovedal opäť Neymar, z hranice pokutového územia nedal šancu brankárovi súpera pri rýchlom brejku v 34. min.

"Kanárici" zvýšili svoj náskok na začiatku druhého polčasu Fredom. Potom nedoprial Neymarovi hetrik Hulk, ktorý sa sebecky snažil o zakončenie a neprihral voľnému spoluhráčovi. Gólový účet stretnutia uzavrel šesť minút pred koncom riadneho hracieho času striedajúci Fernandinho.

Luiz Felipe Scolari, tréner Brazílie: "Mám radosť z toho ako sme hrali. Boli tam vzostupy i pády, čo je normálne, párkrát nás znepokojili zbytočné straty v strede poľa. Napriek tomu sme mohli dať aj sedem či osem gólov a aj dostať viac ako jeden. Ale znova sme sa zlepšili a v ďalšom dueli to bude ešte lepšie. Ak by som si však mal vybrať súpera, Chile by to nebolo."

Neymar, strelec dvoch gólov Brazílie: "Hrali sme veľmi dobre a ukázali sme zatiaľ náš najlepší výkon. V ďalších dueloch môžeme hrať s väčším sebavedomím. Nie, nebol som najdôležitejší hráč, niečo také neexistuje. Dôležitý je iba tím, to sa počíta."

Fernandinho, strelec gólu Brazílie: "Zlepšili sme sa a do osemfinále ideme z prvého miesta. To nám dodáva chuť dosiahnuť ešte viac."

Volker Finke, tréner Kamerunu: "Chýbala nám koncentrácia a to je dôvod, prečo sme opäť prehrali. Prvý polčas nebol z našej strany zlý, ale potrebujeme hrať celých 90 minút. Nie je to prvýkrát, čo sme na to doplatili. Niektoré góly sme nemuseli dostať, trikrát sme mali loptu pod kontrolou a stratili sme ju..."