Lacko vypadol s Robredom, Kližan len siahal na slávnom Wimbledone po senzácii s Nadalom

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

LONDÝN - Slovenský tenista Lukáš Lacko neuspel v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Zverenec trénera Ladislava Simona prehral s nasadenou dvadsaťtrojkou Španielom Tommym Robredom v štyroch setoch 6:7 (5), 6:1, 2:6, 4:6 a zavŕšil tak čierny deň Slovákov na tráve All England Clubu.

Zo sedmičky tenistov spod Tatier prekonala úvodnú prekážku iba Dominika Cibulková, ktorá v stredu v 2. kole nastúpi proti Belgičanke Alison Van Uytvanckovej. Lacko viedol v prvom sete duelu s Robredom už 5:1, Španiel si však vynútil tajbrejk, v ktorom slávil úspech. Druhé dejstvo bolo jasnou záležitosťou Lacka, no od začiatku tretieho setu bol pánom na dvorci Robredo.

Kližan uhral jeden set

Slovenský tenista Martin Kližan neuspel v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Zverenec českého trénera Martina Damma napriek sľubnému úvodu prehral s druhým nasadeným Španielom Rafaelom Nadalom v štyroch setoch 6:4, 3:6, 3:6, 3:6. Zápas sa skončil navlas zhodným výsledkom ako vlaňajší premiérový súboj slovenskej a svetovej jednotky v 2. kole Roland Garros v Paríži. Nadal nedopustil, aby sa zopakoval wimbledonský výbuch z minulého roka, keď skončil v 1. kole na rakete Belgičana Steva Darcisa. V 2. kole bude mať možnosť odplatiť Čechovi Lukášovi Rosolovi prehru z roku 2012.

Kližan sa nezľakol súpera zvučného mena a hneď v úvodnom geme si po sérii forhendových winnerov vypracoval tri brejkbaly, Nadal ich však odvrátil. Najlepší slovenský singlista bol v ďalších minútach na dvorci lepším hráčom, umne menil rytmus hry a tlačil súpera z forhendu. Za stavu 4:4 po dvojchybe Nadal zobral Španielovi servis a po potvrdení brejku získal úvodný set vo svoj prospech.

V druhom dejstve Španiel zlepšil percentuálnu úspešnosť prvého podania, pridal na agresivite a po brejku v šiestom geme si vybudoval náskok 5:2. Kližan, ktorý sa na tráve viackrát pošmykol, mal v deviatom geme dva brejkbaly na 4:5. Nadal však následne získal štyri fiftíny v rade a druhý set sa stal jeho korisťou. Na začiatku tretieho dejstva začal Kližan kopiť chyby z forhendu, čo bola voda na mlyn Nadala, ktorý po dvoch brejkoch odskočil súperovi na 3:0 a náskok pretavil vo vedenie 2:1 na sety. Vo štvrtom sete sa Nadal po rýchlom brejku ujal vedenia 4:1. Kližan ešte znížil na 3:4, no koncovka patrila Španielovi, ktorý v deviatom geme premenil v poradí druhý mečbal.

Federer suverénne do 2. kola

Roger Federer sa suverénnym spôsobom prebojoval do 2. kola. Švajčiarsky tenista, ktorý sa na trávnatých dvorcoch All England Clubu usiluje o zisk rekordného ôsmeho turnajového titulu, si v úvodnom kole ako štvrtý nasadený hráč poradil s Talianom Paolom Lorenzim za hodinu a 35 minút minút 6:1, 6:1 a 6:3.

Do 2. kola na treťom grandslamovom turnaji roka postúpil aj Francúz Jo-Wilfried Tsonga. V utorok sa štrnásty hráč "pavúka" vytrápil s Rakúšanom Jürgenom Melzerom, ktorý po treťom sete viedol 2:1. Tsonga však zvládol štvrté aj piate dejstvo a za 184 minút napokon triumfoval 6:1, 3:6, 3:6, 6:2, 6:4.

Muži - dvojhra - 1. kolo:
Tommy Robredo (23-Šp.) - Lukáš LACKO (SR) 7:6 (5), 1:6, 6:2, 6:4
Rafael Nadal (Šp.-2) - Martin Kližan (SR) 4:6, 6:3, 6:3, 6:3
Feliciano López (Šp.-19) - Juiči Sugita (Jap.) 7:6 (6), 7:6 (6), 7:6 (7)
Jiří Veselý (ČR) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) 5:1 - skreč, Estrella-Burgos odstúpil
Roger Federer (Švaj.-4) - Paolo Lorenzi (Tal.) 6:1, 6:1, 6:3
Stan Wawrinka (Švaj.-5) - Joao Sousa (Portug.) 6:3, 6:4, 6:3
Milos Raonic (Kan.-8) - Matthew Ebden (Aus.) 6:2, 6:4, 6:4
Kei Nišikori (Jap.-10) - Kenny De Schepper (Fr.) 6:4, 7:6 (5), 7:5
Richard Gasquet (Fr.-13) - James Duckworth (Aus.) 6:7 (3), 6:3, 3:6, 6:0, 6:1
Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-14) - Jürgen Melzer (Rak.) 6:1, 3:6, 3:6, 6:2, 6:4 - v pondelok prerušené pre dážď za stavu 5:4 v piatom sete, podával Tsonga
Jerzy Janowicz (Poľ.-15) - Somdev Devvarman (India) 4:6, 6:3, 6:3, 3:6, 6:3
Dušan Lajovič (Srb.) - Guillermo García-López (Šp.-28) 7:6 (5), 6:2, 3:6, 3:6, 6:3
Frank Dancevic (Kan.) - Ivo Karlovič (Chor.-29) 6:4, 7:6 (5), 7:6 (4)
Marcel Granollers-Pujol (Šp.-30) - Nicolas Mahut (Fr.) 6:4, 7:6 (6), 6:7 (7), 6:4
Ante Pavič (Chor.) - Alejandro Falla (Kol.) 6:4, 6:3, 7:5
Sam Querrey (USA) - Bradley Klahn (USA) 6:7 (5), 6:4, 6:1, 7:5 - v pondelok prerušené pre dážď za stavu 6:5 vo štvrtom sete, podával Querrey
Lukáš Rosol (ČR) - Benoit Paire (Fr.) 6:3, 3:6, 7:6 (5), 6:4

• Zdroj: TASR, SITA