Oslabený Ekvádor potrápil Francúzsko: Bezgólová remíza na postup nestačila

Blaise Matuidi a Juan ParedesBlaise Matuidi a Juan Paredes Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Francúzski futbalisti nedosiahli v rámci E-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii tretie víťazstvo. Zverenci trénera Didiera Deschampsa nedokázali v stredajšom stretnutí prekonať obranu ekvádorského mužstva, s ktorým sa na štadióne Maracana v Riu de Janeiro v záverečnom vystúpení oboch tímov v základnej fáze turnaja rozišli zmierlivo 0:0.

Francúzi remízou potvrdili svoje prvenstvo v skupine a v siedmom zápase proti juhoamerickým súperom na MS nenašli premožiteľa. Francúzsko sa v osemfinále stretne s Nigériou.

Naopak, Ekvádorčanom hrajúcim od 50. min bez vylúčeného kapitána Antonia Valenciu nestačil zisk bodu na postup do osemfinále, keď v ďalšom stretnutí "éčka" Švajčiari vyhrali nad Hondurasanmi 3:0.

E-skupina:
Ekvádor - Francúzsko 0:0
ŽK: 83. Erazo, ČK: 50. A. Valencia (obaja Ekv.), rozhodovali: Doué - Yeo (obaja Pobr. Slon.), Birumushahu (Bur.), 74 545 divákov

Ekvádor: A. Domínguez - J. Paredes, Guagua, Erazo, W. Ayoví - A. Valencia, Minda, Noboa (90. Caicedo), Montero (63. Ibarra) - Arroyo (82. Achilier), E. Valencia

Francúzsko: Lloris - Sagna, Koscielny, Sakho (61. Varane), Digne - Pogba, Schneiderlin, Matuidi (67. Giroud) - Griezmann (79. Rémy), Benzema, Moussa Sissoko

Francúzov mohla obrať o postup a konfrontáciu s Nigériou už len veľmi málo pravdepodobná zhoda okolností. Aj preto ich kormidelník Didier Deschamps nechal odpočívať niektoré opory a šancu dal hráčom z lavičky, celkove oproti duelu so Švajčiarmi urobil v zostave šesť zmien. Ekvádor bojoval na diaľku so Švajčiarskom a Hondurasom o druhé miesto. Francúzi vstúpili do zápasu aktívnejšie, ale kombinovať dokázali len po šestnástku súpera. Po chybnej rozohrávke Matuidiho mohli na opačnej strane udrieť Ekvádorčania, ale Lloris si na vážny zásah musel počkať do 42. minúty. V dobrej šanci sa ocitol E. Valencia, ale z uhla hlavičkoval len do rúk francúzskeho brankára. Prvý polčas priniesol minimum ofenzívneho vzruchu, Francúzi sa podvedome šetrili a Ekvádor nemal dostatok kvality, aby favorita súvislejšie pritlačil.

V 47. minúte Sagna prečíslil obranu Ekvádoru, poslal pekný center na Griezmanna a loptu po jeho pokuse zastavila žrď. V 50. minúte ekvádorský kapitán A. Valencia surovým spôsobom fauloval Digneho, za čo videl od rozhodcu červenú kartu a skomplikoval postupové ambície svojho tímu. V početnej výhode mohli Francúzi otvoriť skóre, strelu Pogbu však v poslednej chvíli zblokoval jeden z obrancov juhoamerického tímu. Ospalý priebeh zápasu vyhovoval Francúzom, ktorí ešte v závere mohli rozhodnúť po pološanciach Benzemu a Pogbu, ale na bezgólovej remíze sa už nič nezmenilo.

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Sme spokojní, vyhrali sme skupinu a postúpili do osemfinále. Teší ma, že proti Ekvádoru aj ďalší z kádra hráči ukázali, že sú oprávnene na šampionáte. Dnes sme nemali toľko streleckého šťastia ako v predošlých zápasoch, ale musíme uznať aj kvality súpera."

Reinaldo Rueda, tréner Ekvádoru: "Chceli sme postúpiť, ale nezvládli sme dnešný kľúčový zápas. Sme sklamaní."

Karim Benzema, útočník Francúzska: "Vyhrali sme skupinu. To bol náš cieľ a ten sme splnili."

• Zdroj: TASR, SITA