Doping na Tour de France: Športový lekár o injekčných striekačkách a infúzii po etapách

Pavel Malovič rozpráva o tom, čo sa na Tour de France už považuje za zakázanú látkuPavel Malovič rozpráva o tom, čo sa na Tour de France už považuje za zakázanú látku Zdroj: SITA (4x); koláž Športky/kt

BRATISLAVA – Amatérski športovci používajú viac zakázaných látok na podporu výkonu ako profesionálni na Tour de France. Kto chodí do posilňovne po práci, môže si dovoliť také lieky, ktoré sú pre cyklistov zakázané. Má síce viac síl a väčšie svaly, ale je to na úkor vlastného zdravia.

Na cyklistickej Tour de France jazdci používajú mnoho prírodných, ale aj umelých zdrojov energie. Inak by nemali šancu zvládať náročné etapy v kopcoch a vyčerpávajúce záverečné špurty. Musia však veľmi dobre vedieť, akú podporu majú povolenú a čo sa už považuje za doping.

Napríklad taký vitamín C na regeneráciu svalov. V ovocí je skvelý, dokonca aj ako tabletka. Medzi fanúšikmi sa často spomína, že cyklisti v cieli dostanú infúziu s vitamínom. To si však nikto nemôže dovoliť, považuje sa to za doping a hrozí za to až štvorročný dištanc. Upozornil na to najväčší bojovník proti dopingu na Slovensku, športový lekár Pavel Malovič.

„Infúzia je na zozname zakázaných látok. Vnútrožilovo sa môže dostať do tela len obmedzené množstvo látky, približne dve a pol injekčnej striekačky. Ale infúzia je zakázaná,“ upozornil v rozhovore pre Športky. O dopingu sa teda nehovorí iba v súvislosti so zakázanými látkami, ale aj pri spôsobe ich podania.

Aj táto Tour podľa Maloviča prinesie novinky v tom, aké podporné prostriedky pretekári používajú. „O tom je však ešte predčasné hovoriť, to sa uvidí až po podujatí. U každého pretekára je to však individuálne,“ upozornil lekár.

Vždy po dojazde sa jazdcovi zoberie kvapka krvi z ucha alebo prsta a tá sa analyzuje. Následne im doplnia chýbajúce látky do tela. „Dopĺňajú im podporné látky ako koenzým Q10 a to vo vysokých množstvách na podporu prietoku krvi pľúcami alebo aj známy vitamín V, to isté, čo sa využíva aj na podporu erekcie, a molekulárny vodík zlepšujúci regeneráciu svalov,“ vyrátal Pavel Malovič.

Na Tour de France jazdci vo veľkom využívajú aj tradičnú biomedicínu indiánov z mexických Ánd, konkrétne rôzne zmesi prírodných produktov alebo včelie kašičky, dodal najznámejší športový lekár.

Viac o téme: Tour de France Cyklistika Doping Pavel Malovič
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA (4x); koláž Športky/kt
  • Zdroj: kt; Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy