VIDEO Famózny gól stanovil kvalifikačnú prehru Portugalska, Müller hrdinom Nemecka

Thomas Müller so spoluhráčmi oslavuje vedúci gól NemeckaThomas Müller so spoluhráčmi oslavuje vedúci gól Nemecka Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Maďarska vstúpili do bojov v kvalifikácii EURO 2016 domácou prehrou 1:2 so Severným Írskom. Hosťom sa v nedeľňajšom súboji v Budapešti podaril famózny obrat, keď od 75. minúty prehrávali po góle Priskina, no v záverečnej desaťminútovke dokázali dvakrát schladiť domáci tím.

Prekvapenie sa rodilo v Kodani, kde favorizované Dánsko napriek hernej prevahe prehrávalo s Arménskom, napokon však dvoma gólmi otočilo skóre na konečných 2:1.

Írsko sa v D-skupine ujalo vedenia v Gruzínsku gólom McGeadyho, no ešte v prvom polčase vyrovnal Okriašvili. Triumf Írska zariadil v 90. minúte dvojgólový hrdina zápasu McGeady.

Súťažný debut v ostrom zápase na medzinárodnej scéne absolvoval Gibraltár proti Poľsku a prehral hladko 0:7. Štyrmi gólmi sa blysol kanonier mníchovského Bayernu Robert Lewandowski.

Úradujúci majstri sveta Nemci mali proti Škótsku drvivú prevahu, no vďaka dvom presným zásahom Müllera zvíťazili tesne 2:1.

Šokujúca bola prehra Portugalska s Albánskom (0:1) aj napriek tomu, že favorit hral bez svojej najjagavejšej hviezdy Ronalda. O triumfe balkánskeho tímu rozhodol krátko po zmene strán nádherným gólom Balaj z pražskej Slavie.

Kvalifikácia EURO 2016 prebieha v revolučnom formáte. Na finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, bude o kontinentálny titul bojovať až 24 krajín.

Európska futbalová únia (UEFA) preto musela upraviť kvalifikačný systém a zaviedla nový koncept tzv. Týždňov futbalu (Weeks of Football - pozn.). Kvalifikačné zápasy sa budú hrať vo vymedzených asociačných termínoch od štvrtka do utorka.

D-skupina:

TBILISI
Gruzínsko - Írsko 1:2 (1:1)
Góly: 38. Okriašvili - 24. a 90. McGeady

ALGARVE
Gibraltár - Poľsko 0:7 (0:1)
Góly: 50., 53., 86. a 90.+ Lewandowski, 11. a 48. Grosicki, 58. Szukala, rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

DORTMUND
Nemecko - Škótsko 2:1 (1:0)
Góly: 18. a 70. Th. Müller - 66. Anya, ČK: 90.+ Mulgrew (Škót.), rozhodoval: Moen (Nór.)

Faerské ostrovy - Fínsko 1:3 (1:0)
Góly: 41. Holst - 53. a 78. Riski, 82. Jeremenko, rozhodoval: Evans (Wal.)

PIREUS
Grécko - Rumunsko 0:1 (0:1)
Góly: 10. Marica (z pok. kopu), ČK: 53. Marica (Rum.), rozhodoval: Clattenburg (Angl.)