VIDEO Inter sa vytrápil na Ukrajine, Košického Tripolis remizoval v Besiktasi

Radosť hráčov Interu z góluRadosť hráčov Interu z gólu Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Futbalisti SSC Neapol začali svoje účinkovanie v tohtoročnej edícii Európskej ligy UEFA víťazne. V I-skupine zdolali na domácom trávniku Spartu Praha 3:1 a pod vedením kapitána Mareka Hamšíka, ktorý hral do 82. minúty, si pripísali do tabuľky prvé tri body. Ich najbližším súperom v 2. kole bude 2. októbra na Pasienkoch Slovan Bratislava, slovenský šampión vo štvrtok prehral na trávniku Young Boys Bern 0:5.

Sparta začala nebojácne a v 14. minúte sa tešila z vedúceho gólu. Hostia zakombinovali na útočnej polovici, spoza šestnástky sa oprel do lopty Hušbauer a jeho pokus sa od pravej žrde odrazil do siete. V 22. minúte mohol vyrovnať Hamšík, jeho tvrdá delovka však opečiatkovala len brvno Bičíkovej brány. Odrazenú loptu sa následne snažil umiestniť do siete Callejon, no v pokutovom území trafil ruku Costu a nariadenú penaltu premenil Higuain. Ofenzívny futbal sa hral naďalej do polčasu a aj následne po zmene strán. Hamšík zásoboval ofenzívne trio domácich gólovými prihrávkami a po hodine hry sa mohol presadiť aj on, no v dorážke pred prázdnou bránou zaváhal. V 51. minúte sa Neapol napokon dostal do vedenia, Higuainovu individuálnu akciu zakončil presne Mertens. Ten istý hráč sa tešil v 66. minúte opäť, ale len krátko, pretože loptu umiestnil do siete rukou. Desať minút pred záverečným hvizdom bola však jeho radosť už oprávnená, keď z ľavej strany vycvičil obranu Sparty a pohotovo upravil na konečných 3:1.

Asteras Tripolis remizoval vo svojom úvodnom vystúpení v C-skupine na pôde Besiktasu Istanbul 1:1. O jediný gól domácich sa postaral v 33. minúte Gökhan Töre, ktorý strelou spoza šestnástky prekvapil Slováka Tomáša Košického v bránke gréckeho klubu. Ten sa však napokon mohol tešiť zo zisku bodu, z dovtedy jedinej strely do priestoru brány Besiktasu vyťažil vyrovnávajúci presný zásah v 88. minúte Facundo Parra.

Výborný vstup do tohtoročnej edície EL zaznamenal chorvátsky majster Dinamo Záhreb. V D-skupine zdolal na domácom trávniku najmä vďaka hetriku El Arbi Hillela Soudaniho rumunský klub Astra Giurgu presvedčivo 5:1. Alžírsky reprezentant najskôr v 17. minúte otvoril skóre stretnutia presnou hlavičkou. Už o sedem minút rovnakým spôsobom zvýšil na 2:0 a hetrik skompletizoval v nadstavenom čase prvého polčasu, keď nikým nekrytý z hranice "malého vápna" prekonal hosťujúceho brankára Lunga tretíkrát. Štvrtý gól pridal v 70. minúte striedajúci Henriquez, za hostí korigoval sedem minút pred koncom na 1:4 z ich pohľadu Chitu. V 92. minúte dal definitívnu podobu výsledku Čorič.

Vo štvrtok si schuti zastrieľali aj futbalisti PAOK-u Solún. Tí rozhodli svoj duel v K-skupine proti Dinamu Minsk už v prvom polčase. Domácich naštartoval vlastný gól hosťujúceho Nikoliča zo 4. minúty, po ktorom skompletizoval hetrik v priebehu 17 minút Stefanos Athanasiadis. Na 5:0 upravil po zmene strán v 50. minúte Dimitris Papadopoulos. Práve on nahradil v zostave gréckeho klubu od začiatku druhého polčasu slovenského reprezentanta Róberta Maka. V 80. minúte sa trafil opäť Nikolič, tentoraz však do správnej bránky a na konečných 6:1 pre domácich upravil v 90. minúte Tzandaris.

Prvé tri body si do tabuľky E-skupiny pripísali futbalisti Dinama Moskva. Ruský klub triumfoval na pôde gréckeho Panathinaikos Atény 2:1 po góloch Aleksandra Kokorina a Alekseja Ionova. Tomáš Hubočan čakal na svoju príležitosť na lavičke náhradníkov, napokon naskočil do zápasu až v 89. minúte.

A-skupina:
Borussia Mönchengladbach (Nem.) - FC Villarreal (Šp.) 1:1 (1:0)
Góly: 21. P. Herrmann - 68. Uche, rozhodoval: Kružliak (SR)

Apollon Limassol (Cyp.) - FC Zürich (Švaj.) 3:2 (2:0)
Góly: 9. Papulis, 40. Gullón, 87. Ph. Koch (vlastný) - 50. Rikan, 54. Yapi Yapo, ČK: 81. Gullón - 90.+ Chikhaoui, rozhodoval: Evans (Wales)

B-skupina:
FC Bruggy (Belg.) - FC Turín (Tal.) 0:0
rozhodoval: Özkahya (Tur.)

FC Kodaň (Dán.) - HJK Helsinki (Fín.) 2:0 (0:0)
Góly: 68. a 81. N. Jörgensen, rozhodoval: Aranovskij (Ukr.)

C-skupina:
Partizan Belehrad (Srb.) - Tottenham Hotspur (Angl.) 0:0
rozhodoval: Yefet (Izr.)

Besiktas Istanbul (Tur.) - Asteras Tripoli (Gréc.) 1:1 (1:0)
Góly: 33. Gökhan Töre - 88. Parra, rozhodoval: Zelinka (ČR)

D-skupina:
Red Bull Salzburg (Rak.) - Celtic Glasgow (Škót.) 2:2 (1:1)
Góly: 36. Alan, 78. Soriano - 14. Wakaso, 60. S. Brown, rozhodoval: Dias (Portug.)

Dinamo Záhreb (Chor.) - Astra Giurgiu (Rum.) 5:1 (3:0)
Góly: 17., 24. a 45.+ Soudani, 70. Á. Henríquez, 90.+ A. Čorič - 82. Chitu, rozhodoval: Trattou (Cyp.)

E-skupina:
PSV Eindhoven (Hol.) - Estoril Praia (Portug.) 1:0 (1:0)
Gól: 26. L. de Jong (z pok. kopu), rozhodoval: Madden (Škót.)

Panathinaikos Atény (Gréc.) - Dinamo Moskva (Rus.) 1:2 (0:1)
Góly: 63. Dinas - 40. Kokorin, 49. Ionov, rozhodoval: Orsato (Tal.)
Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva) hral od 89. min

F-skupina:
FK Karabach (Azer.) - AS Saint-Étienne (Fr.) 0:0
rozhodoval: McLean (Škót.)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr.) - Inter Miláno (Tal.) 0:1 (0:0)
Gól: 71. D'Ambrosio, ČK: 68. Rotan (Dnipropetrovsk), rozhodoval: Zwayer (Nem.)

G-skupina:
Standard Liége (Belg.) - HNK Rijeka (Chor.) 2:0 (0:0)
Góly: 74. Ciman, 87. Araújo, rozhodoval: Balaj (Rum.)

FC Sevilla (Šp.) - Feyenoord Rotterdam (Hol.) 2:0 (2:0)
Góly: 8. Krychowiak, 31. Mbia, rozhodoval: Buquet (Fr.)

H-skupina:
OSC Lille (Fr.) - FK Krasnodar (Rus.) 1:1 (0:1)
Góly: 63. Kjaer - 35. Laborde, rozhodoval: Liany (Izr.)

FC Everton (Angl.) - VfL Wolfsburg (Nem.) 4:1 (2:0)
Góly: 15. R. Rodríguez (vlastný), 45.+ Coleman, 47. Baines (z pok. kopu), 89. Mirallas - 90.+ R. Rodríguez, rozhodoval: Banti (Tal.)

J-skupina:
Steaua Bukurešť (Rum.) - BK Aalborg (Dán.) 6:0 (0:0)
Góly: 61., 65. a 72. Keserü, 59. a 73. Rusescu (prvý z pok. kopu), 51. Sanmartean, ČK: 57. N. Larsen (Aalborg), rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

Rio Ave (Portug.) - Dynamo Kyjev (Ukr.) 0:3 (0:2)
Góly: 20. Jarmolenko, 25. Belhanda, 70. Kravec, rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

K-skupina:
PAOK Solún (Gréc.) - Dinamo Minsk (Biel.) 6:1 (4:0)
Góly: 11., 17. a 28. Athanasiadis, 4. N. Nikolič (vlastný), 50. Papadopulos, 90. Tzandaris - 80. N. Nikolič, ČK: 64. Simovič (Minsk), rozhodoval: Gestranius (Fín.)
Róbert Mak (PAOK Solún) hral do 46. min.

AFC Fiorentina (Tal.) - EA Guingamp (Fr.) 3:0 (1:0)
Góly: 34. J. Vargas, 67. Cuadrado, 88. Bernardeschi, ČK: 38. M. Diallo (Guingamp), rozhodoval: Lechner (Rak.)

L-skupina:
Metalist Charkov (Ukr.) - Trabzonspor (Tur.) 1:2 (0:1)
Góly: 61. Gomeňuk - 25. Constant, 90.+ A. Papadopulos, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Legia Varšava (Poľ.) - KSC Lokeren Oost-Vlaanderen (Belg.) 1:0 (0:0)
Gól: 58. Radovič, rozhodoval: Oliver (Angl.)
Dušan Kuciak odchytal celé stretnutie, Ondrej Duda (obaja Legia Varšava) hral do 90.+ min.

Viac o téme: Sparta Praha SSC Neapol Inter miláno Tottenham Hotspur Asteras Tripoli
  • Zdroj: TASR, SITA