Vůjtekovi zverenci nenadviazali na triumf s Kanadou: V druhom vystúpení tesná prehra s Nemeckom

Smutní slovenskí hokejisti po prehre s domácim NemeckomSmutní slovenskí hokejisti po prehre s domácim Nemeckom Zdroj: TASR

MNÍCHOV - Slovenskí hokejoví reprezentanti podľahli v sobotu vo svojom druhom zápase na Nemeckom pohári 2014 domácemu výberu 1:2. Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka inkasovali vo vyrovnanom zápase už po 99 sekundách hry, keď Reimerovu strelu tečoval pred Čiliakom Hager. V ďalšom priebehu si vypracovali viacero šancí na vyrovnanie, no domácich podržal brankár Pielmeier. V 40. minúte prišiel druhý gól Nemecka. Ullmann nemal komu prihrať, tak vyskúšal strelu z uhla a tú si vrazil do vlastnej bránky Deyl. V závere korigoval skóre Lapšanský.

Slovenským hokejistom nevyšiel vstup do zápasu, keď inkasovali už po 99 sekundách. Reimerovu strelu tečoval pred Čiliakom Hager a brankár hostí už nestihol zareagovať na zmenu smeru puku - 1:0. Platnosť gólu musel potvrdiť ešte videozáznam. O minútu neskôr mohlo byť vyrovnané. Po chybe domácej obrany sa dostal k puku Viedenský, no jeho strela iba opečiatkovala žŕdku Pielmeierovej bránky. Bakošova dorážka už smerovala mimo. Nemci mali v úvode viac z hry, hrali dôrazne do tela a výborne napádali súperovu rozohrávku. Vypracovali si aj viacero šancí, no Čiliak odolal. Aj so šťastím, keď mu v 6. minúte poskakoval puk pred odkrytou sieťou, za bránkovú čiaru sa však nedostal. Slováci si potom zahrali dve presilovky. Prvá sa im vôbec nevydarila, v druhej zamkli súpera pred bránkou, ich strely však Pielmeiera príliš neohrozili. V 19. minúte spálil veľkú šancu Lapšanský, zblízka trafil iba do brankára.

Rovnako dopadol v úvode druhej tretiny Vandas, v prečíslení dvoch na jedného sa rozhodol pre strelu, ale tá mierila vedľa bránky. Na vypredanom štadióne pokračoval svižný hokej s množstvom šancí a za mohutného povzbudzovania domácich i slovenských fanúšikov, ktorí zavítali do Mníchova vo veľkom počte. V 27. minúte vyšla pekná akcia Lušňáka s Draveckým, no ten už nedotiahol blafák do gólového konca. Vzápätí ho vychytal Pielmeier. Na druhej strane zlikvidoval Čiliak možnosť Seidenberga. V 35. minúte sa znova predviedol Seidenberg, keď sa šikovne zbavil protihráča a prihral na gól Oppenheimerovi. Výborne však zasiahol slovenský gólman, ktorý následne zvládol aj Ullmannovu tutovku. Domáci hráči v závere druhej časti dominovali, mali množstvo šancí a nakoniec sa im podarilo aj so šťastím skórovať. Ullmannovu strelu z uhla si zrazil do siete obranca Deyl - 2:0.

Nemeckí hokejisti sa v tretej tretine zamerali najmä na pozornú defenzívu a strážili si dvojgólový náskok. Navyše vyrážali do nebezpečných protiútokov. Ich súperi si nevypracovali takmer žiadne gólové možností a nevyšla im ani ďalšia početná výhoda. Počas nej strieľal z pravého kruhu Bakoš, ale napálil len do pripraveného gólmana. Hosťujúcej obrane unikol Reimer, ale Čiliak svojich opäť podržal. Vůjtekovi zverenci zdramatizovali duel v 56. minúte, presadil sa Lapšanský a znížil na 1:2. V závere si vypracovali niekoľko ďalších šancí, ale vyrovnať sa im nepodarilo ani pri hre bez brankára.

Nemecko - Slovensko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 2. Hager (Reimer), 40. Ullmann (Reimer, Gogulla) - 56. Lapšanský (Vandas)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Vogl - Kohlmüller, Müller (všetci Nem.)

Nemecko: Pielmeier - B. Krupp, Kettemer, Krüger, Akdag, Hördler, Ankert, Reul, N. Goc - Kink, Y. Seidenberg, Nöbels - Wolf, Plachta, Hager - Reimer, Ullmann, Gogulla - Hospelt, Oppenheimer, Pietta - Buchweiser

Slovensko: Čiliak - Valach, J. Mikuš, Deyl, Švarný, T. Bokroš, L. Kozák, Jánošík, O. Kotvan - Bakoš, Viedenský, Dravecký - Ján Sýkora, Marcinko, Tománek - Vandas, Bortňák, Lapšanský - Rác, Lušňák, Dej - Cingeľ

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "S výkonom som spokojný, no dnes sme nedávali góly, nevyšla nám koncovka. Som rád, že sme duel v závere zdramatizovali. Nemecký tím dnes zachránil brankár. Bol to zdolateľný súper. Dostať gól v druhej minúte od Nemecka je vždy zlé. Každému súperovi taký vývoj vyhovuje. Umocnené to bolo vlastným gólom tesne pred koncom druhej tretiny. Dnes nám trochu neprialo šťastie.“

Po dvoch dňoch Nemeckého pohára v Mníchove zostali bez prehry iba domáci hokejisti a tak sa predčasne stali aj víťazmi turnaja. Nemci si v sobotu poradili so Slovákmi 2:1 a majú 6 bodov. Ak by sa aj Slováci alebo Švajčiari na nich v nedeľu bodovo dotiahli, nemôžu ich predstihnúť, lebo Nemci oba tímy zdolali.

V druhom sobotňajšom zápase sa zrodilo víťazstvo Švajčiarov nad Kanaďanmi 2:1, keď Dino Wieser pečatil skóre 48 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky. Ak by sa Kanaďanom v tomto zápase podarilo zvíťaziť, mohli ešte zaútočiť na prvenstvo na turnaji. Takto sú poslední s nulou na konte bodov. V súboji Slovensko - Švajčiarsko v nedeľu (13.15 h) pôjde o druhé miesto na turnaji.

Švajčiarsko - Kanada 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 12. Walser (Walski, Kparghai), 60. D. Wieser - 35. Hamill (Aulin, Reddox)