VIDEO Dokonalá jeseň Slovenska: Z Macedónska si vezieme dvojgólovú výhru!

Juraj Kucka po góle na 1:0Juraj Kucka po góle na 1:0 Zdroj: SITA

SKOPJE - Slovenskí futbalisti o 20.45 h nastúpili na poslednú kvalifikačnú skúšku v tomto kalendárnom roku. Na štadióne Arena Filipa II. Macedónskeho v Skopje sa postavili reprezentantom Macedónska a proti domácim potvrdili skvelé výsledky z terajšieho kvalifikačného cyklu o postup na ME 2016, keď porazili Ukrajinu, Španielsko a aj Bielorusko. O víťazstvo v Macedónsku sa postarali gólmi v prvom polčase Juraj Kucka a Adam Nemec. Na konte tak Slováci majú plný počet 12 bodov a sú lídrami C-skupiny.

Zápas sa v prvých minútach niesol v réžii našich reprezentantov. V šiestej minúte sa Slováci dostali do prvej väčšej šance, keď slabo atakovaný Hamšík po prihrávke od Weissa jedovatou strelou z hranice šestnástky iba tesne minul bránku Macedónska. V ďalších momentoch sa však osmelili aj domáci reprezentanti. Do veľkej tutovky sa po odraze lopty od rozhodcu a prihrávke Stojkova dostal Velkoski, avšak rovnako ako Hamšíkovi sa ani jemu nepodarilo skórovať. V 23. minúte takmer zahrmelo na macedónskej strane. Rozhodca ponechal po faule Pečovského výhodu, loptu prebral agilný Velkoski a spoza šestnástky vyslal projektil na Kozáčika, ktory ho však s námahou zneškodnil.

1:0 - Juraj Kucka

O dve minúty sa potvrdilo nedáš-dostaneš. Po skvelej akcii Nemca a diagonálnej prihrávke Weissa cez päťku už Kucka nemal problém zasunúť loptu do odkrytej brány Pačovskeho. Radosť slovenských fanúšikov ešte zosilnela, keď sa v 37. minúte po chybe obrany Macedónska ocitol Adam Nemec pred gólmanom súpera úplne osamotený a nerobilo mu už problém ho prekonať a zvyšiť vedenie Slovenska na 2:0. Domáci sa ale ani po tomto údere nevzdali a kontrolovali dvomi nebezpečnými štandardkami. Najskôr Trajkovski z priameho kopu opečiatkoval brvno a o chvíľu na to vypálil neprijemnú strelu, ktorá pred Kozáčikom skočila a Škrtel tak musel odkopávať na rohový kop.

2:0 - Adam Nemec

Druhý polčas začal miernym tlakom domácich, ktorí si boli vedomí svojej situácie. Slovenskej obrane podkuroval najmä Abdurahimi, ktorý pohrozil dvakrát, pričom vydesil najmä jeho druhý pokus spoza Škrtela. Na druhej strane mohol z protiútoku na rozdiel triedy zvýšiť Stoch, avšak s jeho chytrou strelou si brankár Pačovski poradil. Veľké šťastie sme mali v 65. minúte, keď Trajkovski opäť nastrelil konštrukciu brány, len to tak zahučalo.

Z ďalšieho priameho kopu sa udial veľký závar, keď nepríjemný projektil Kozáčik iba vyrazil loptu do päťky a odkopnúť ju museli slovenskí obrancovia. V 80. minúte mohli dať Slováci definitívnu bodku za zápasom, avšak Kissova strela z vnútra šestnástky iba tesne minula bránu. Macedónci sa aj naďalej usilovali aspoň o vyrovnanie, avšak obrana Slovenska ich do vážnejších príležitostí nepúšťala a domáci sa tak dostávali iba k štandardným situáciám. Slovenskí reprezentanti nakoniec víťazstvo udržali a zimovať budú na 1. mieste skupiny C s plným ziskom 12 bodov.

Macedónsko - Slovensko 0:2 (0:2)
Góly: 25. Kucka, 38. A. Nemec, rozhodovali: Proenca - Miranda, Trigo (všetci Portug.)

Macedónsko: Pačovski - Ristovski, Šikov, Mojsov, Alioski - Ademi, Demiri (74. Babunski) - Abdurahimi, Stojkov (46. Kostovski), Trajkovski - Velkoski (70 .Ivanovski)
SR: Kozáčik - Pekarík (46. Švento), Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka (55. Kiss) - Weiss (77. Ďuriš), Hamšík, Stoch - Nemec

Ján Kozák, tréner SR (zdroj: RTVS): "Bolo to veľmi ťažké stretnutie. Od začiatku sa nevyvíjalo, ako sme si predstavovali. Pomohol nám prvý gól a viac sme dostali zápas pod kontrolu. Pridali sme druhý gól po peknej kombinácii a tento moment nás upokojil. Po zmene strán sme však nepodržali loptu, musel som dvakrát striedať. Dnes to nebolo o jednotlivcoch, ale o kolektívnom výkone. Pre mňa je to krásna kvalifikačná jeseň. Získať zo štyroch zápasov 12 bodov proti takým silným súperom je niečo neuveriteľné. Verím, že sme urobili fanúšikom veľa radosti a spolu to oslávime v Žiline v prípravnom zápase proti Fínsku."