VIDEO Česi otočili súboj o post lídra skupiny: Šláger Talianov s Chorvátmi prerušili

Pavel Kadeřábek so spoluhráčmi oslavuje gól ČeskaPavel Kadeřábek so spoluhráčmi oslavuje gól Česka Zdroj: SITA

AMSTERDAM - Holandská futbalová reprezentácia potvrdila rolu favorita a v zápase A-skupiny kvalifikácie EURO 2016 zvíťazila na domácom štadióne v Amsterdame nad Lotyšskom vysoko 6:0. V šlágri nedeľňajšieho programu na milánskom San Sire medzi Talianskom a Chorvátskom, ktorý musel rozhodca na niekoľko minút prerušiť pre výtržnosti fanúšikov, sa zrodila remíza 1:1. Bulharsko doma iba remizovalo s Maltou 1:1.

"Oranjes" vybavili Lotyšsko už v prvom polčase, keď strelili tri góly. Prvý padol v 6. minúte, Arjen Robben odcentroval z pravej strany a Robin van Persie otvoril skóre presnou hlavičkou k pravej tyči. Domácich gól ešte povzbudil a na lotyšskú bránku sa valil jeden útok za druhým. V 35. minúte sa za hranicou šestnástky oprel do lopty Robben a bolo 2:0. O sedem minút neskôr upravil na rozdiel triedy Klaas-Jan Huntelaar. Obraz hry sa nezmenil ani po prestávke. V 77. minúte pridal štvrtý gól Jeffrey Bruma, v 82. trafil opäť Robben a v 89. dokončil debakel Huntelaar - 6:0.

Holandskí futbalisti tak "zachránili krk" svojmu trénerovi Guusovi Hiddinkovi, ktorý pred stretnutím vyhlásil, že ak jeho mužstvo nevyhrá, odstúpi z funkcie. Bronzový tím z MS 2014 v Brazílii totiž od šampionátu pod jeho vedením prehral do nedele štyri z piatich zápasov. V A-skupine má na konte po štyroch kvalifikačných dueloch šesť bodov, o tri menej ako prví Islanďania a druhí Česi. Tí však mali k dobru vzájomný večerný zápas.

Boj o čelo skupiny zviedli večer domáci Česi s Islandom. Oba tímy išli do súboja bez straty bodu, pričom prví boli hráči z ostrovného štátu so skóre 8:0. Práve oni sa v Plzni ujali vedenia zásluhou Ragnara Sigurdssona už v 9. minúte, ktorý skóroval po chybe gólmana Petra Čecha. Domáci však mali v ďalšom priebehu viac z hry i podstatne viac šancí a v nadstavenom čase prvého polčasu sa im podarilo vyrovnať, keď sa po Pudilovom centri presadil hlavou Pavel Kadeřábek - 1:1. V 61. minúte už išli Česi do vedenia, keď si strelil veľmi nešťastný vlastný gól Hannes Halldorsson, ktorý si zrazil do siete prudkú prihrávku Plašila. Česi si tesnú výhru v závere už postrážili a s plným počtom 12 bodov sú na prvej priečke skupiny.

Turecko dosiahlo prvý triumf v kvalifikácii, keď si poradilo s Kazachstanom 3:1 vďaka dvom gólom Buraka Yilmaza a jedného Serdara Aziza.

Na čelo tabuľky sa prepracoval Izrael, ktorý vyhral všetky tri svoje duely a má plný počet 9 bodov. V nedeľu si na svojom ihrisku poradil s Bosnou 3:0. Domáci viedli po prvom polčase 2:0, navyše tesne po zmene strán išiel predčasne pod sprchy Bosniak Toni Šunjič a tak duel už bez problémov doviedli do víťazného konca.

V "B-éčku" si Cyprus schuti zastrieľal proti futbalovému trpaslíkovi Andorre a v Nikózii sa tešil z pohodlného víťazstva 5:0, ktoré ho posunulo na priebežnú 2. priečku tabuľky. Hrdinom duelu sa stal stredopoliar domácich Georgios Efrem, ktorý strelil za polhodinu čistý hetrik. V druhom súboji skupiny remizoval Wales v Belgicku 0:0. "Ostrovania" tak v štyroch stretnutiach ešte neprehrali a na konte majú osem bodov.

Nóri triumfovali v Baku nad domácim Azerbajdžanom tesne 1:0. O jediný gól sa postaral v 25. minúte Havard Nordtveit. Severania majú po štyroch zápasoch na konte deväť bodov a v tabuľke im patrí tretia priečka.

Šláger nedeľňajšieho programu kvalifikácie mal rýchly úvod. Taliani išli do vedenia už v 11. minúte, keď sa do lopty oprel z 20 metrov Antonio Candreva a strelou k pravej tyčke rozvlnil sieť. Domáci fanúšikovia sa však z gólu dlho netešili, už o štyri minúty totiž bolo 1:1. Z uhla sa presadil Ivan Perišič, jeho prízemná strela prekĺzla skúsenému Gianluigimu Buffonovi popod ruky. Ďalšie góly už diváci nevideli.

Stretnutie však poznačili výtržnosti hosťujúcich fanúšikov, ktorí krátko po 70. minúte zahádzali hraciu plochu svetlicami a dymovnicami. Rozhodca najprv hru prerušil, no v 76. zastavil časomieru a tímy poslal do šatní. Na tribúnach museli zasiahnuť aj poriadkové sily. Po niekoľkých minútach sa hráči vrátili na hraciu plochu a duel pokračoval. Chorváti hádzali pyrotechniku už po Perišičovom góle, no rozhodca vtedy nechal hráčov na trávniku.

V poslednom zápase skupiny nedokázalo Bulharsko zdolať Maltu a doma uhralo iba zahanbujúcu remízu 1:1. Balkánci síce išli do vedenia už v 6. minúte, no v 49. vyrovnal z penalty Failla a domáci už s výsledkom nedokázali nič urobiť. Smoliarom duelu bol kapitán Ivelin Popov, ktorý v 76. minúte nepremenil penaltu. Malta získala vôbec prvý bod v prebiehajúcej kvalifikácii.

Turecko - Kazachstan 3:1 (2:0)
Góly: 26. a 29. Burak Yilmaz (prvý z pok. kopu), 83. Serdar Aziz - 87. Smakov (z pok. kopu)