Bývalý lekár Armstronga lieta v ďalšom dopingovom škandále: Medzi vyšetrovanými aj český cyklista

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PADOVA - Taliansky športový denník Gazzetta dello Sport zverejnil dokumenty z vyšetrovania polície v Padove, ktoré naznačujú systematický doping v cyklistickej stajni Astana. Denník tiež odkryl mená 38 profesionálov a jazdcov do 23 rokov, ktorých sa vyšetrovanie týka. Figuruje medzi nimi aj meno českého jazdca Romana Kreuzigera, ktorý v súčasnosti čelí obvineniam z dopingu.

Celá dokumentácia polície v Padove v 550 stránkach sa vzťahuje hlavne na roky 2010 a 2011, pričom 230 strán zahŕňa záznamy telefónnych hovorov. Možno v nej nájsť aj výsledky domových prehliadok a záznamy z banky. To všetko pod operačným názvom "Mito" (Legenda), čo je jedna z prezývok neslávne presláveného lekára Michela Ferrariho, ktorého dostali v minulých dňoch do rúk vyšetrovatelia Talianskeho olympijského výboru.

Práve k Ferrarimu, ktorý stojí okrem iného aj za doteraz najväčším dopingovým škandálom histórie cyklistiky Američana Lancea Armstronga a doživotný zákaz pôsobenia v športe, vedú tiež nitky z Astany. Šesťdesiatjedenročný lekár by mal byť za systematickým dopingom v kazašskej stajni, čomu má podľa dokumentov nasvedčovať aj jeho priateľstvo s bývalou hviezdou a súčasným tímovým šéfom Alexandrom Vinokurovom.

Polícia pripomenula tiež spojitosť Vinokurova s Ferrarim cez jeho syna Stefana Ferrariho. Ten sa väčšinou zdržiava v Monte Carle, kde Vinokurov žije, a mal byť spojkou medzi ním a jeho otcom. "Vinokurov je jedným z Ferrariho mužov. Takmer celý tento kazašský tím, celkom 17 jazdcov, je pod Ferrariho dohľadom," citoval denník z dokumentácie polície.

Stefano Ferrari vraj tiež robil testy s bratmi Maximom a Valentinom Iglinskými, ktorí boli tento rok pozitívne testovaný na krvný doping EPO. Pozitívny nález malo nielen tento rok, ale aj v minulosti mnoho jazdcov napojených na Astanu či jej kontinentálny tím. V roku 2007 bol medzi pristihnutými aj Vinokurov.

Aspoň navonok však v minulých týždňoch po niekoľkých prípadoch v treťodivíznej stajni Astana Continental doping odsudzovali s tým, že ho vo svojej stajni nemienia ani náznakom trpieť. Možno aj preto, že prvému tímu hrozí, že príde o licenciu pre seriál WorldTour na budúci rok. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) požiadala licenčnú komisiu, aby sa Astanou v tomto ohľade starostlivo zaoberala.

Verdikt komisie mal byť oznámený dnes popoludní, šéf UCI Brian Cookson ju však vyzval k tomu, aby preštudovala aj najnovšie obvinenia. " to nové a veľmi vážne informácie," povedal agentúre AFP Cookson, ktorý sľúbil, že únia dokumenty starostlivo preštuduje, ich dostane od Talianskeho olympijského výboru.

Medzi zverejnenými menami v prípade "Mito", z ktorých niektoré v minulosti vyplávali na povrch, sú aj veľké mená svetovej cyklistiky. Napríklad Michele Scarponi, súčasný jazdec Astany a celkový víťaz Gira d'Italia z roku 2011, víťaz dvoch etáp na minuloročnom Gire Giovanni Visconti či nenapraviteľný hriešnik Danilo Di Luca, víťaz Giro d'Italia 2007, ktorý vlani po treťom dopingovom náleze dostal doživotný trest.

A tiež Roman Kreuziger. Piaty muž celkového poradia vlaňajšej Tour de France jazdil vo farbách Astany v rokoch 2011 a 2012. Vlani Kreuziger priznal kontakty s Ferrarim s tým, že ich s kontroverzným lekárom nadviazal na začiatku svojej profesionálnej kariéry na jeseň 2006. Spolupráca vraj trvala niečo cez rok.

Kreuziger doping vždy rázne popieral a nikdy nebol pozitívne testovaný, napriek tomu čelí jazdec stajne Tinkoff-Saxo v súčasnej dobe podozreniam kvôli hodnotám v biologickom pase práve z rokov 2011 a 2012. Tie síce nevybočili z nastavených medzí, UCI sa ale nezdajú veľké výkyvy v nameraných hodnotách .


Tagy: Astana Roman Kreuziger Michele Ferrari

Zdroj:
ČTK
Foto:
cyclingnews.com

DISKUSIA