Skvelá Schmiedlová v Riu valcuje súperky: Ďalšia jasná výhra, je už v semifinále!

Anna Karolína SchmiedlováAnna Karolína Schmiedlová Zdroj: TASR

RIO DE JANEIRO - Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová postúpila po prvý raz v kariére do semifinále dvojhry na hlavnom ženskom okruhu WTA. V piatkovom štvrťfinálovom súboji na turnaji WTA série International na antuke v brazílskom Riu de Janeiru si 20-ročná slovenská fedcupová reprezentantka nasadená ako šiesta poradila s kvalifikantkou z Paraguaja Verónicou Cepedeovou-Roygovou za 68 minút 6:3, 6:1. Súperkou Schmiedlovej v sobotňajšom semifinále bude turnajová dvojka, Irina-Camelia Begová z Rumunska.

Zverenkyňa Milana Martinca Schmiedlová (75. v rebríčku WTA) v dejisku budúcoročných olympijských hier zatiaľ valcuje jednu súperku za druhou. Na ceste do semifinále nepustila ani set a dokonca dvakrát uštedrila protihráčkam nepopulárneho „kanára“. Ani v piatok nebola od toho ďaleko, ale Paraguajčanka sa "zachránila" v druhom sete za stavu 0:5. Schmiedlová už má v Brazílii istotu nezdanenej prémie 11 500 USD a 110 bodov do rebríčka.

Staršia zo sestier Schmiedlových prehrávala v úvode prvého setu 0:2, ale potom sériou piatich víťazných hier otočila na 5:2. Svoje podanie na triumf v úvodnom dejstve nezvládla, ale vzápätí čistou hrou nedala súperke z druhej stovky rebríčka (168.) nádej na pokračovanie - 6:3. A táto veta platila aj pre druhý set, ale od začiatku. Schmiedlová sa po potvrdenom brejku ujala vedenia 3:0 a ani potom nepoľavila. Jediný gem dovolila uhrať 23-ročnej Paraguajčanke za stavu 5:0.

Schmiedlová bola po postupe do semifinále nadšená. "Veľmi sa z toho teším, prvýkrát sa mi podarilo niečo také, je to pre mňa veľký úspech. Opäť bolo veľmi teplo, preto som sa snažila  sústrediť na každú loptičku a nerobiť chyby. Hrala som ešte lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch. V prvých troch-štyroch gemoch som sa ešte do toho dostávala, no potom som mala zápas pod kontrolou. Cepedeová bola zatiaľ najťažšia súperka tu v Riu, boli tam veľmi ťažké výmeny. Nebolo to až také jednoznačné ako ukazuje konečný výsledok. Snažila sa hrať často kraťasy, no dobehla som ich, veľmi dobre som ich predvídala. Servis dnes nebol až taký dobrý ako proti Ormaecheovej, musela som ísť cez druhé podanie, no na antuke robí súperkám problémy, pretože lopty skáču vysoko," povedala 20-ročná Slovenka.

Odchovankyňa košického tenisu si verí aj proti Beguovej. "Poznám ju, raz som nad ňou vyhrala a raz som s ňou prehrala. Je to veľmi dobrá hráčka, v poslednom čase dosiahla výborné výsledky, no na semifinále je to celkom hrateľné. Nehrá typicky antukovo a nedáva liftované lopty, skôr priamky. Určite to bude ťažké, no jej hra mi celkom sedí. Uvidíme, ako to pôjde."

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška mal zo Schmiedlovej postupu medzi elitne kvarteto veľkú radosť. "Karolína dosiahla vynikajúci úspech. Milo ma prekvapila už vo fedcupovom zápase v Holandsku, kde zdolala Bertensovú a som rád, je skvelú fazónu si udržiava aj v turnajovom kolotoči. Na antuke hrá výborne. V semifinále proti Beguovej to bude mať ťažké. Rumunka je nepríjemná súperka, no ak Kája nadviaže na výkony z predchádzajúcich zápasov, má šancu postúpiť do prvého finále na WTA Tour," povedal Moška.

Dvojhra - štvrťfinále:
Karolína Schmiedlová (SR-6) - Verónica Cepedeová-Roygová (Par.) 6:3, 6:1 za 68 minút

Viac o téme: Rio de Janeiro Karolína Schmiedlová