Lyžiarska kauza pokračuje: Zväz reaguje na vyjadrenia Žampovcov!

Tím Adama Žampu a prezident SLA Marino MersichTím Adama Žampu a prezident SLA Marino Mersich Zdroj: SITA, Facebook

POPRAD - Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) a Úsek alpských disciplín (ÚAD) uznávajú právo zjazdárov Adama a Andreasa Žampovcov vybrať si reprezentačný tím, ktorého farby budú v budúcnosti hájiť. Odmietajú argumenty o údajnej zlej komunikácii SLA a útokoch úseku voči otcovi Tomášovi Žampovi.

Nie je pravda, že Žampovci dostali v roku 2014 na prípravu od Slovenskej lyžiarskej asociácie 0 (nula) eur. "Pán Žampa by mal jednoznačne uviesť, koľko na prípravu jeho synov prispieva štát - cez armádne stredisko Dukla Banská Bystrica či cez Slovenský olympijský výbor - a do akej miery aj súkromní sponzori. Pravda je, že len dodávatelia materiálu pre lyžiara zo svetovej Top30 môžu zabezpečiť aj príjem nad 200 tisíc eur ročne. Nie je pravda, že Žampovci dostali v roku 2014 na prípravu od nášho zväzu nula eur. Pridelených bolo 11 tisíc, z toho 6 tisíc nemohli čerpať pre nepodpísanú zmluvu. V nijakom prípade nie je v záujme SLA lyžiarov o financie oberať, naopak, údaje o celom hospodárení asociácie vrátane ÚAD sú k dispozícii."

Aj týmito slovami reagovala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) reprezentovaná šéfom Úseku alpských disciplín (ÚAD) Marinom Mersichom na pohnútky rodiny Žampovcov reprezentovať inú krajinu ako Slovensko a medializované vyjadrenia pretekára Adama Žampu a jeho otca a trénera Tomáša Žampu namierené aj proti SLA. 

V stanovisku, ktoré SLA ešte v nedeľu večer poskytla agentúre SITA, sa tiež uvádza, že zo štátnych zdrojov ÚAD mohol v roku 2014 v kapitole Rozvoj a reprezentácia disponovať sumou necelých 60 000 eur, z čoho najväčšia časť bola použitá pre reprezentantov, ktorí mali podpísanú zmluvu s SLA. Súrodenci Žampovci medzi nimi neboli. 

"SLA dostala zo štátneho rozpočtu na rok 2014 napriek požadovaným vyše 2 miliónom eur sumu 564 340 eur, z toho 399 000 (z ktorých ešte polovica bola určená pre mládež) na rozdelenie medzi úseky podľa zaužívaných koeficientov - teda nielen zjazdárom, ale aj bežcom, skokanom, združenárom, snoubordistom, akrobatickým lyžiarom a lyžiarom na tráve," píše sa v stanovisku SLA. 

Strešná organizácia slovenského lyžovania tiež upozorňuje, že nie je vecou SLA rozhodovať o finančných prostriedkoch pridelených priamo ministerstvom školstva. Odmeny za umiestnenie na olympijských hrách sú zasa v kompetencii Slovenského olympijského výboru. Organizátori podujatí Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS poskytujú odmeny za umiestnenia vo Svetovom pohári a za každé preteky rozdajú priamo najlepšej tridsiatke pretekárov 100 000 eur. 

"Spomenutých 9000 USD za štart bratov na MS 2015 dostaneme asi až o dva roky, kým len pobyt tímu Žampovcov v USA stál SLA okolo 25 000 eur," argumentuje SLA. 

Snaženie SLA smeruje k tomu, aby popri reprezentácii zabezpečila aj rozvoj mladých nádejných lyžiarov, čo je štandardným postupom všetkých športových federácií. SLA sa zároveň dlhodobo usiluje o uzatvorenie zmluvy s generálnym reklamným partnerom, čo by výrazne rozšírilo možnosti pre lyžiarsku obec na Slovensku. "V súčasnosti je to však i naďalej zložité, tiež vzhľadom na negatívnu kampaň proti ÚAD a SLA," dodáva sa v reakcii SLA. 

Viac o téme: Adam Žampa Slovenská lyžiarska asociácia Úsek alpských disciplín
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, Facebook
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy