Slovenské basketbalistky to dokázali: Postup máme vo vrecku

Kristi Toliverová (pri lopte) v drese slovenskej reprezentácie
Kristi Toliverová (pri lopte) v drese slovenskej reprezentácie

ŠOPRON - Na svoj posledný zápas D-skupiny nastúpia slovenské basketbalové reprezentantky v pondelok proti domácemu výberu Maďarska. Prestížny zápas v šopronskej MKB Aréne so sebou prinesie nielen súboj na palubovke, ale i na lavičkách oboch reprezentácií. Proti sebe totiž budú stáť dvaja slovenskí tréneri, Maroš Kováčik na slovenskej a Štefan Svitek na tej maďarskej. Slovenské basketbalistky už majú istotu miestenky do ďalšej fázy majstrovstiev Európy v Maďarsku a Rumunsku. O ich postupe z druhého miesta rozhodli nedeľňajšie duely D-skupiny Španielska a Litvy.

Oporou a najväčšou osobnosťou vo výbere Štefana Sviteka je bezpochyby Alexandria Quigleyová. "Vie dať 20-30 bodov, takže bude dôležité ustrážiť ju, i keď teraz mentálne asi na tom nie sú dobre. Sú tam však i iné hráčky ako napríklad Kata Hontiová. Asi ich budú hnať diváci ďalej a oni sa samozrejme chcieť ukázať ľuďom a ukončiť svoje vystúpenie pozitívne. Verím, že to bude veľký boj," zamyslela sa Žirková.

Slovenky si po dvoch víťazstvách nad Švédskom (72:69) i Litvou (85:79) a najtesnejšej prehre (81:82) so Španielskom pred posledným stretnutím v D-skupine veria. "Ak budeme hrať naďalej agresívne v obrane a pokračovať v rýchlej hre smerom do útoku, tak to by nám mohlo pomôcť a samozrejme kolektív, ako taký. Verím, že v tejto eufórii ešte dlho vydržíme a pôjde nám to takto aj naďalej," konštatovala kapitánka Good Angels Košice.

Realizačný tím po vzájomnej dohode napokon zrušil plánované nedeľňajšie tréningové jednotky a poobede sa venoval videorozboru maďarského súpera. "Dnes sme zrušili basketbalový tréning, pretože toho na nás bolo dosť i dievčatá. Trošku sme im chceli uvoľniť hlavu a myseľ, aby neboli stále s basketbalom. Namiesto toho sme sa rozhodli pre klasický rozbor zápasu pred duelom s Maďarskom a po ňom vybehneme do lesa na približne dvadsať minút. Budeme behať vo voľnom tempe, aby sa po trojdňovom vypätí trošku uvoľnili a zregenerovali svaly," ozrejmil pre TASR asistent hlavného trénera Peter Jankovič.

Realizačný tím si nepripúšťa žiaden tlak z dôvodu, že na opačnej strane bude stáť tréner zo Slovenska. Naopak, chce zvíťaziť a posilniť psychiku do ďalšieho priebehu šampionátu. "Sme tu so slovenským tímom a ideme hrať proti maďarskému. I keď jasné, že sa to nedá nevšímať, že na druhej strane stojí tiež slovenský tréner. Budeme sa však sústrediť sami na seba a nevkladať do toho nejaké emócie. Možno po zápase, ale pred ním nebude žiadne hecovanie alebo niečo podobné," povedal Jankovič.

V doterajšom priebehu európskeho šampionátu nezasiahla do diania na palubovke iba Dominika Baburová, ktorá by však v prípade priaznivého vývoja duelu mala nastúpiť na premiérové minúty. "Chceli by sme jej dať šancu, ani pre ňu to nie je ľahké a nám to nie je veľmi príjemné. Ťažko sa však vyrotuje dvanásť hráčok v zápase, takže na niekoho ten 'čierny Peter' musel padnúť. Zatiaľ je to na nej, ale ak sa udejú veci, ako máme naplánované, tak teoreticky zajtra už nemusí ísť o všetko a ona dostane nejaké minúty na ME. Potrebujeme ju rozohrať, pretože turnaj môže byť dlhý a budeme potrebovať všetky hráčky," analyzoval Jankovič.

Slovenská basketbalová asociácia (SBA) pri príležitosti prestížneho maďarsko-slovenského duelu (19.00) pozýva fanúšikov na zájazd do Šoprona zadarmo. "Aby sa Šopron stal pre naše dievčatá len prestupnou zastávkou, potrebujeme v MKB Aréne skutočne každého a každú z Vás. Čakáme Vás v pondelok. Na parkovisku pri HANT aréne v Bratislave, medzi športovou halou a Tromi vežami, sa stretávame o 16.15 hod. S hlasitou, aktívnou a masívnou podporou ideme povzbudiť naše dievčatá v útoku aj v obrane. Aby aj tú našu bolo poriadne vidieť, v štýlových tričkách SBA vytvoríme v hľadisku rozsiahlu trikolóru," uviedla v tlačovej správe pre média PR manažérka SBA Ľudmila Jančigová.

Pred posledným vystúpením slovenskej reprezentácie v rámci D-skupiny na ME v maďarskom Šoprone sa zrak slovenských basketbalistiek upínal na nedeľňajší duel medzi domácim Maďarskom a Španielskom. Víťazstvo hráčok z Pyrenejského polostrova totiž spečatilo postup zvereniek Maroša Kováčika do II. fázy turnaja.

Realizačný tím spoločne s hráčkami sledovali duel priamo v MKB Aréne. "Zo začiatku som nebol nervózny, pretože Španielky išli rýchlo do vedenia. Trošku som stŕpol, keď sa Maďarky vrátili do zápasu a stiahli na rozdiel troch bodov. Španielky však spravili šnúru 14:0 a zápas sa už iba dohrával. Mám radosť, že Španielky vyhrali, nie, že Maďarky prehrali. Slovensko po dnešku postupuje z D-skupiny z 2. miesta," uviedol pre TASR tréner Maroš Kováčik a do nadstavbovej časti si jeho družstvo prenesie dva body za víťazstvo nad Litvou.

Slovenky majú na konte päť bodov a figurujú priebežne na 3. mieste, v porovnaní s druhou Litvou však majú ešte zápas k dobru a len bodovú stratu, ktorú pri lepšom vzájomnom zápase vymažú. V pondelok nastúpia na záverečný skupinový duel proti domácim Maďarkám, ani tie, ani Švédky ich však už nemôžu predstihnúť. "Dovolím si tvrdiť, že si postup vybojovali sami, vlastnou kvalitnou hrou. Pevne verím, že v nej budeme pokračovať aj zajtra a nepoľavíme, i keď tento duel nič nerieši. Tú minutáž sa budeme snažiť viac rozdeliť, aby sa dostali do hry hráčky, ktoré doteraz nehrali. Pomôže nám to odbremeniť najmä Kristi Toliverovú, ktorá odohrala extrémne veľa minút. Verím, že v tejto spojitosti to dotiahneme do takého konca, aby sme boli spokojní," konštatoval Kováčik.

A-skupina Temešvár

Čierna Hora - Ukrajina 84:71 (49:35)
Rumunsko - Francúzsko 67:76 (40:37)

B-skupina Oradea

Taliansko - Poľsko 66:55 (35:31)
Grécko - Turecko 50:61 (30:25)

C-skupina Szombathely

Veľká Británia - Srbsko 54:76 (26:36)
Rusko - Lotyšsko 62:68 (31:36)

D-skupina Šopron
Švédsko - Litva 68:70 (29:33)
Maďarsko - Španielsko 46:69 (26:34)

Zo štyroch päťčlenných skupín postupujú do II. fázy turnaja tri najlepšie družstvá. Tie vytvoria dve šesťčlenné skupiny, ktoré po odohratí ďalších zápasov určia štvrťfinálové dvojice. Nový majster Európy automaticky získa miestenku na OH 2016 do Ria, tímy z druhého a piateho miesta budú hrať interkontinentálnu olympijskú kvalifikáciu.

Priebežná tabuľka D-skupiny:

1. Španielsko     3   3  0  223:185     6
2. Litva          4   2  2  279:291     6
3. Slovensko      3   2  1  238:230     5
4. Švédsko        3   1  2  209:205     4
5. Maďarsko       3   0  3  175:213     3


Tagy: Slovensko Maďarsko Kristi Toliverová

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA