Žilina s dobrou východiskovou pozíciou: V nervóznom zápase udržala čisté konto

Radosť hráčov MŠK Žilina z druhého góluRadosť hráčov MŠK Žilina z druhého gólu Zdroj: SITA

ŽILINA - Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina zvíťazili v úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2015/2016 nad ukrajinskou Vorsklou Poltava 2:0. Svoj siedmy gól v aktuálnej sezóne EL strelil domáci kanonier Matej Jelič, druhý presný zásah MŠK pridal po zmene strán Jakub Paur. Odveta je na programe o týždeň neskôr na východe Ukrajiny.

Domáci tréner Guľa na prvý zápas 3. predkola EL odvážne zaradil do základnej zostavy aj 17-ročného stredopoliara Bénesa, na hrote útoku operoval chorvátsky kanonier Jelič. Úvod bol opatrný z oboch strán, ako prví pohrozili Žilinčania, ale Káčerovu strelu zblokovala obrana hostí. Tí od začiatku predvádzali tvrdý, fyzický štýl hry so zákrokmi na hranici regulárnosti. Po jednom z ukrajinských faulov mal výhodu štandardnej situácie Bénes, jeho centrovanú loptu však Káčer netrafil ideálne. V 20. minúte sa zranil domácim krajný bek Mabouka, za ktorého Guľa poslal na post obrancu 18-ročného útočníka Špaleka. Krátko po tom sa už domáci tešili, ale Škriniarov gól chorvátski  rozhodcovia neuznali pre postavenie mimo hry. Tlak MŠK sa stupňoval a vygradoval v 26. minúte, keď na centrovanú loptu od Káčera si vyskočil Jelič a presnou hlavičkou otvoril skóre. Pre Chorváta to bol už siedmy presný zásah v aktuálnej sezóne EL. Domáci sa s jednogólovým náskokom neuspokojili a do pasívneho súpera búšili ďalej. V závare pred bránou sa k strele nedostal Paur, potom vysoko nad mieril Letič. Ukrajinci sa k prvej strele na bránu dostali až v 41. minúte, ale Volešák s ňou nemal problémy. O tri minúty neskôr mohli Žilinčana streliť gól do šatne, Káčer však samostatné sólo po nedorozumení stopérov Poltavy zakončil len strelou do brankára Boguša.

V úvode druhého polčasu Žilinčania prestali hýriť aktivitou a pohybom, čo využil súper. Vytvoril si niekoľko sľubných príležitostí a jeho tlak vyústil až k pokutovému kopu, ktorý po faule Škriniara na Gromova odpískal arbiter Strahonja. Loptu na biely bod si postavil Kovpak, jeho pokus však na radosť štadióna pod Dubňom mieril vysoko nad bránu Volešáka. To domácich prebralo a postupne sa herne opäť Ukrajincom vyrovnali. V 73. minúte išli zaslúžene do dvojgólového vedenia, keď samostatnú akciu Špaleka zakončil presnou krížnou strelou Paur - 2:0. Domáci naďalej tlačili, priamy kop Bénesa išiel tesne vedľa brány. V 87. minúte zastavil prenikajúceho Paura brankár Boguš faulom mimo pokutového územia, za čo videl červenú kartu. Keďže hostia už nemali k dispozícii striedanie, do brány sa postavil stopér Dallku. Žilinčania už ďalší gól nepridali, i keď veľkú šancu spálil v samom závere Pečovský. Na východ Ukrajiny tak pocestujú so sľubným vedením 2:0.

MŠK Žilina - FC Vorskla Poltava 2:0 (1:0)
Góly: 26. Jelič, 73. Paur. ŽK: Paur, Káčer, Škriniar - Dallku, Sklyar, Kovpak, Sapai, Šinder, ČK: 90. Boguš (Poltava). Rozhodoval: Strahonja (Chorv.), 4757 divákov

Žilina: Volešák - Mabouka (20. Špalek), Vavro, Škriniar, Letič - Pečovský - Paur, Bénes (90. Škvarka), Káčer, Mihalík (83. William) - Jelič

Poltava: Boguš - Sapai, Dallku, J. Tkačuk, Siminin - Tursunov, Sklyar (85. A. Tkačuk), Česnakov, Gromov (77. Bartulovič) - Šinder, Kovpak (80. Barannik)

Adrián Guľa (tréner MŠK Žilina): "Zvíťazili sme v dôležitom dueli pred výbornou kulisou a proti kvalitnému protivníkovi. Za úspech vďačíme našej bojovnosti a tímovosti. Sme však len v polčase, musíme zostať nohami na zemi a riadne zregenerovať, aby sme v odvete opäť mohli ísť na dno našich síl."

Viktor Pečovský (kapitán MŠK Žilina): "Vedeli sme, že ukrajinský štýl je fyzicky náročný. Myslím si, že sme to zvládli aj nad očakávania. Súpera sme nepustili do veľa šancí, naopak, my sme mohli okrem tých dvoch streliť ďalšie góly. Verím, že po odvete nás nevyužité šance nebudú mrzieť a dostaneme sa do nasledujúcej časti."

Matej Jelič (autor gólu MŠK Žilina): "Zo strany oponenta prišlo mnoho zákrokov a faulov. Nečakali sme takýto zápas, ale musíme byť spokojní s výsledkom 2:0. Splnili sme cieľ - neinkasovať. Dúfam, že postúpime ďalej a odohráme ešte lepšie stretnutie."

Miroslav Káčer (stredopoliar MŠK Žilina): "Stál proti nám ťažký súper, najmä v osobných súbojoch. Tie sme podľa môjho názoru zvládali pomerne dobre. Ale, pokiaľ chceme uspieť aj v odvete, musíme pridať."

Vasyl Sačko, tréner Poltavy: "V našom tíme nastúpili štyria hráči, pre ktorých to bol debut v Európskej lige. Aj preto sme hrali ustráchane, hráči sa báli zobrať na seba zodpovednosť. V druhom polčase sa to trochu zmenilo, ale nestačilo to. Výsledok 0:2 nie je najlepší, ale aj to sa dá otočiť. O všetkom sa rozhodne u nás v Poltave."

Viac o téme: MŠK Žilina Vorskla Poltava
  • Zdroj: TASR, SITA