Slovensko si vybojovalo olympijské miestenky: Situáciu nám sťažili technické problémy!

Juraj Tarr a Erik Vlček
Juraj Tarr a Erik Vlček

MILÁNO - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na MS v Miláne olympijské miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro. Obhajcovia zlata v K2 na 1000 m z Moskvy skončili v A-finále štvrtí za loďami Nemecka, Austrálie a Srbska.

Vlček s Tarrom začali pomalšie a po úvodnej 250-ke figurovali na ôsmej priečke. Po polovici trate sa posunuli na piatu pozíciu a v závere ešte dokázali vystupňovať tempo. Nepodarilo sa im síce prepracovať na medailový stupienok, no splnili cieľ, s ktorým prišli na jazero Idroscalo.

Vlček mal v slovenskom depe obrovskú radosť. "Štvrté miesto má pre nás cenu zlata z vlaňajších MS. Sme maximálne spokojní. Počítali sme, že na štart sa postaví dvanásť kvalitných dvojkajakov a ak chceme získať pre Slovensko olympijskú kvótu, musíme polovicu z nich zdolať. Podarilo sa nám to, čo je fantastické. Priebeh sezóny bol katastrofálny. V K2 sme sa vôbec nevedeli nájsť, na ME v Račiciach to bolo úplné zlé, na sústredení v Szolnoku to bola katastrofa. Nad hladinou nás držalo aspoň to, že sa v dobrom svetle ukazoval novozložený štvorkajak. Upokojovalo nás to, že máme v Miláne dve šance. Je super, že to vyšlo hneď na prvý pokus. S Ďurom môžeme ísť v nedeľu pokojnejšie ako druhá polovica posádky - mladí chalani Denis Myšák s Tiborom Linkom. Verím, že spravíme ešte lepší výsledok ako v K2."

Podľa najúspešnejšieho slovenského kajakára sobotňajšia finálová jazda nebola ideálna. "Mali sme trochu technické problémy. Naša loď vybočovala z dráhy a musel som to korigovať, takže mám pľuzgier na nohe. Taktika bola jasná - od začiatku súperom nič nedarovať zadarmo. Mali sme dobrý štart, dostali sme sa do správneho tempa. Od päťstovky sme to začali stupňovať a na posledných dvesto metroch sme dali do toho naozaj všetko. Cítil som, že ten posledný meter som už nevládol potiahnuť."

Tarra trochu mrzelo, že z toho nebola medaila, štvrté miesto však považuje za výborný výsledok. "Rovnako ako na 1. európskych hrách v Baku nám o kúsok ušiel bronz, no máme pre Slovensko vyjazdené dve miestenky, čo je skvelé. V Szolnoku nám naši mladí sparingpartneri nadelili v tréningu šesť sekúnd a hovorili sme si, že na čo vôbec ideme do Milána. Po semifinále sme si však verili, že to dáme. Austrálčania po zhliadnutí našej jazdy povedali, že sme zasa späť medzi elitou a to, čo sme vyvádzali v Szolnoku, je už minulosťou. Teší ma, že priebeh dnešných pretekov potvrdil ich slová."
      

výsledky finále K2 na 1000 m:

1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 3:10,175, 2. Kenny Wallace, Lachlan Tame (Austr.) 3:11,132, 3. Marko Tomičevič, Milinko Zorič (Srb.) 3:11,502, 4. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 3:12,482 

 


Tagy: Juraj Tarr Erik Vlček

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA