VIDEO Anglicko naďalej stopercentné: Rakúšania deklasovali domáce Švédsko a postupujú

Wayne Rooney a Stephan Lichtsteiner v súboji o loptuWayne Rooney a Stephan Lichtsteiner v súboji o loptu Zdroj: SITA

LONDÝN - Anglický futbal má po utorku nového najlepšieho kanoniera v histórii. Legendárneho Bobbyho Charltona prekonal Wayne Rooney, ktorý v dueli Albionu proti Švajčiarsku poistil v 84. minúte premenenou penaltou triumf domácich v pomere 2:0. Zaknihol tak svoj 50. gól v národnom drese. Angličania si už v uplynulom kvalifikačnom kole predčasne zaistili postup na záverečný šampionát ME.

Istý lístok na záverečný šampionát do Francúzsku už majú vo vrecku Rakúšania. V utorok im stačil na postup v šlágri G-skupiny na pôde Švédska aj jeden bod, no ešte v prvom polčase potvrdili hostia svoju kvalifikačnú dominanciu dvoma gólmi a prakticky rozhodli zápas.

Brankár severanov Andreas Isaksson čelil viacerým gólovým možnostiam, no prikrátky bol v 5. minúte na "panenkovskú" penaltu Davida Alabu či na doklepnutie Martina Harnika na zadnej tyči o polhodinu neskôr.

Ani v druhom dejstve nedokázali Švédi vedení elitným kanonierom Zlatanom Ibrahimovičom nájsť recept na rakúsku defenzívu, naopak v 77. minúte im uštedril K.O. úder tretím gólom Marc Janko. Štvrtý gól pridal Harnik a odpoveď Ibrahimoviča na konečných 1:4 už bola len kozmetickou úpravou. "Tre kronor" si tak výrazne skomplikovali možnosť postúpiť na ME. Druhé miesto v G-skupine prepustili Rusom, ktorí zdolali outsidera z Lichtenštajnska 7:0 a na rozdiel jediného bodu sa dotiahla aj štvrtá Čierna Hora po triumfe 2:0 v Moldavsku.

E-skupina:

LONDÝN
Anglicko - Švajčiarsko 2:0 (0:0)
Gól: 67. H. Kane, 83. Rooney (z pok. kopu)

VILNIUS
Litva - San Maríno 2:1 (1:0)
Góly: 7. Černych, 90.+ Spalvis - 55. Vitaioli, ČK: 50. Arlauskis - 88. Chiaruzzi po druhej ŽK

Lichtenštajnsko - Rusko 0:7 (0:3)
Góly: 21., 45., 73. a 90. Dziuba, 40. Kokorin (z pok. kopu), 77. Smolov, 85. Dzagojev, ČK: 39. Kaufmann (Licht.)