VIDEO Žilinčania predviedli proti Trenčínu skvostný obrat, Piešťany nad sily Košíc

Útočník Václav Stupka (MsHK DOXXbet Žilina) a obranca Andrej Hatala (DUKLA Trenčín)Útočník Václav Stupka (MsHK DOXXbet Žilina) a obranca Andrej Hatala (DUKLA Trenčín) Zdroj: SITA

ŽILINA - Skvostný obrat sa v utorkovom zápase 14. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy 2015/2016 podaril hokejistom MsHK Doxxbet Žilina, ktorí zdolali hráčov Dukly Trenčín 3:2 po predĺžení. "Vlci" síce ešte krátko pred koncom tretej tretiny na vlastnom ľade zaostávali 0:2, ale v 57. min znížil na rozdiel jediného gólu Aleš Ježek a v 59. min poslal stretnutie do predĺženia Rastislav Konečný. "Zmŕtvychvstanie" Žilinčanov dokonal v tretej minúte nadstaveného času víťazným zásahom Jakub Drábek.

Žilina po predĺžení zdolala Trenčín

Hostia od začiatku duelu potvrdzovali, že sezóna sa pre nich začala lepšie a Tomek sa musel mať na pozore. V 3. min. sa hostia predčasne tešili z gólu, pretože Nemec puk poslal do brány úmyselným kopnutím a hlavný rozhodca ho po porade s videorozhodcom neuznal. Trenčania sa však stále viac tlačili dopredu, skúšali Tomeka prekonať z rôznych pozícií a domáci sa dostávali do šancí iba sporadicky. V 13. min. mali šancu v prečíslení 2 na 1 Stupka s Konečným, ale druhý menovaný namiesto pokusu bez prípravy ešte spracoval prihrávku a z následnej strely už Cháberu neprekvapil. Hostia sa dočkali gólovej odmeny za svoju aktívnu hru v 17. min., keď Tomeka strelou švihom do pravého horného rohu prekonal Jakúbek. Vlkom sa takmer podarilo vyrovnať v 19. min., ale po strele Róberta Hunu a dorážke Šveca stihol trenčiansky gólman Chábera ešte puk zastaviť pred bránkovou čiarou.

Hostia pokračovali v aktívnej hre aj v úvode druhej tretiny, ale domáci potom ožili a začali sa viac tlačiť pred Cháberu. Pomohla im k tomu čiastočne aj presilovka, ale veľmi v nej gólmana Dukly nepreverili. Najväčšie šance domácich spálili v 29. min. Niník, ktorý sám pred Cháberom nepochodil, Drevenák si v polovici duelu tiež nepotykal s koncovkou a v 37. min. trafil Ježek iba pravú žrď bránky hostí. Šanca Dlouhého na opačnej strane ostala takisto nevyužitá, a diváci sa tak gólu nedočkali.

Tretiu tretinu začali domáci presilovkou, namiesto za Cháberu však trafili puk iba do tyčky a ani z následných dorážok neboli úspešní. V 48. min. sa hosťom podarilo odskočiť domácim už na dva góly, keď Denis Hudec vystrelil a Tomek lovil puk zo siete po druhý raz. Vlci sa trápili, nepomohla im ani tretia presilovka v zápase a neskórovali ani v dobrej šanci v oslabení, keď mal v 54. min. gól na hokejke kapitán Drevenák. Žilinčanom sa nakoniec predsa len podarilo skórovať, keď na konci 57. min. tečoval Brejčákov pokus za Cháberu Ježek a zrazu boli domáci pri chuti. O necelé dve minúty to dokumentoval vyrovnávajúcim gólom Konečný, keď po rýchlom brejku prestrelil Cháberu a keďže ďalší gól nepadol, predlžovalo sa.

Extra čas sa hral iba 126 sekúnd a ukončil ho Drábek, ktorý si pekne s pukom nakorčuľoval cez obrancu do pásma, vytiahol Cháberu z brány a bekhendom rozhodol o tesnej výhre Žiliny.

MsHK Doxxbet Žilina - Dukla Trenčín 3:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Góly: 57. Ježek (D. Brejčák), 59. Konečný (Valášek, D. Brejčák), 63. Drábek (Konečný) - 17. M. Jakúbek (Róbert Petrovický, Nechala), 48. D. Hudec (Róbert Petrovický, J. Švec)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Holienka, M. Kollár, 732 divákov

Zostavy:
Žilina: T. Tomek - Kurali, Grman, Š. Novotný, Makovský, D. Brejčák, Rogoň, Bajaník, Niník - E. Švec, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, Konečný - Drevenák, Ježek, Drábek - A. Lipovský, Schroner, D. Rehák
Trenčín: Chábera - M. Zaťko, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, A. Hatala, T. Nechala, Ryzák - Vozdecký, V. Nemec, R. Dlouhý - T. Melichárek, J. Gašparovič, Koyš - Róbert Petrovický, J. Švec, D. Hudec - Berák, J. Zlocha, M. Jakúbek - Pataky

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Po dvoch domácich prehrách sme potrebovali bodovať. Prehry zanechali stopy, bolo vidno, že hráči sa hľadajú, v úvodnej tretine sme boli veľmi nervózni. Ukázalo sa, že hokej sa hrá 60 minút a nám sa v závere podarilo zápas zvrátiť v náš prospech. Snaha bola, chlapci bojovali, strelili sme trikrát do tyčky, jediné, čo môžem chlapcom vytknúť, je premieňanie šancí. Nepadá nám to, aj preto som rád, že nám záver vyšiel."

Marcel Hanzal, tréner Trenčína: "Prvú tretinu sme boli aktívejší ako domáci, tešili sme sa z gólu. V druhej tretine domáci zvýšili aktivitu, hra sa vyrovnala, šance boli na oboch stranách. V tretej tretine sme zvýšili na 2:0 a stiahli sme sa, s cieľom ubrániť výsledok. Tri minúty do konca sme si už mysleli, že to máme v suchu, ale domáci zabojovali a vyrovnali, čo by sa nám nemalo stávať. Domáci boli na koni a v predĺžení im to tam padlo."

Poprad doma prevýšil Banskú Bystricu

Poprad posilnený o útočníka Radovana Heizera, ktorý predčasne ukončil zahraničné angažmá v Dánsku, udrel hneď v 1. minúte zápasu. Z prvej strely totiž prekonal nerozchytaného Corbeila kapitán "kamzíkov" Kroták - 1:0. Bystričania sa z inkasovaného gólu rýchlo otriasli a v 6. minúte kontrovali počas svojej prvej presilovky z hokejky Sandgrana. Do vedenia hostí dostal Michal Hudec, keď sa rýchlosťou dostal za obranu Popradu a bekhendovým zakončením prekonal bezmocného Kostúra - 1:2. Vyrovnanie odmietol Rapáč, keď tesne pred  koncom tretine netrafil z dorážky prázdnu bránu hostí.

Začiatok druhého dejstva zaujal dlhou, až osem a pol minúty trvajúcou pasážou bez prerušenia hry. V nej Popradčania spálili sľubný nájazd vo dvojici na jedného brániaceho hráča. Hvilovu prihrávku nedokázal zúžitkovať Rusnák. Poprad sa tlačil pred Corbeilovu bránu a napokon sa mu podarilo vyrovnať. V priestore pred bránkou sa najlepšie zorientoval legionár Bajaruns, keď preloboval ležiaceho brankára Banskej Bystrice - 2:2.

Aj záverečnú tretinu začali lepšie domáci. Misky váh na stranu Popradu naklonil opäť Bajaruns, pre ktorého to bol druhý presný zásah v zápase. Hostia sa často sťahovali do obranného pásma "kamzíkov", ale z platonického tlaku nič nevyťažili. Naopak v presilovej hre zvyšoval na 4:2 tvrdou strelou Hvila. V samom závere stretnutia sa Banská Bystrica odhodlala k hre bez brankára a víťazstvo Popradu tak poľahky spečatil dvojgólový Kroták - 5:2.

HK Poprad - HC '05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Góly: 1. Kroták (Hvila, O. Rusnák), 37. Bajaruns (Heizer, B. Rapáč), 37. Bajaruns (Heizer, B. Rapáč), 54. Hvila (Paukovček, R. Rapáč), 60. Kroták (Hvila, B. Rapáč) - 6. Sandgren (Kytnár, Gillies), 16. M. Hudec (Sandgren)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Jonák - Gajan, Gavalier, 1017 divákov

Zostavy:
Poprad: Kostúr - Gaborčík, R. Suchý, Š. Fabian, Briják, J. Kasík, Malina, Dinda, Ťavoda - Rudolf Huna, L. Paukovček, Bartečko - Hvila, O. Rusnák, Kroták - B. Rapáč, Heizer, R. Rapáč - P. Števuliak, Bajaruns, Štrauch
Banská Bystrica: Corbeil - I. Ďatelinka, Sandgren, I. Jankovič, Šmach, V. Čížek, Rosandič, Petran - Majdan, Galamboš, Handlovský - Loskot, Kytnár, O. Mikula - M. Hudec, Handzuš, Gillies - Lamper, T. Zigo, Matoušek - Lunter

Juraj Halaj (asistent trénera Popradu): "Šli sme do zápasu s veľkým rešpektom zo sily súpera, ktorý vyhral dva zápasy po sebe. Od druhej tretiny sme zmenili taktitu, čo nám vychádzalo až do konca zápasu. Začína sa nám konečne dariť aj v koncovke. Chcem pochváliť všetkých hráčov za podaný výkon."

Vladimír Orságh (tréner B. Bystrice): "Napriek rýchlemu prvému  inkasovanému gólu sme boli aktívni, otočili sme na 2:1 a to bolo dnes  všetko pozitívne z našej strany. V druhej tretine sme sa vozili v  oblúkoch, nedohrávali sme súboje a súperovi sme prenechali iniciatívu  až do konca stretnutia. Preto veľké sklamanie a nespokojnosť. Dve  tretiny sme absolútne nezvládli a dvadsať minút nám na žiadne body  stačiť nebude."

Nitra tesne podľahla v Martinu

Viacerí diváci ešte nestihli zaujať svoje miesta v hľadisku a už padli tri góly. V súboji štvrtého s piatym tímom tabuľky sa ujali vedenia domáci Martinčania, keď po 95 sekundách Kokavec prestrelil Trenčana. Domáci sa nestačili ani radovať, lebo o 18 sekúnd bolo vyrovnané, keď strelu Mezeia tečoval za chrbát martinského brankára Macík. O ďalších 117 sekúnd viedol opäť Martin po dorážke Pokrivčáka. V bránke Nitry potom Trenčana vymenil Valent. V ďalších minútach sa striedali útoky na oboch stranách a brankári sa museli mať na pozore.  Hokejisti spod Zobora nevyužili dve presilové hry a Martin v úvode druhého dejstva taktiež nevyužil 65-sekundovú výhodu o dvoch hráčov.

V 27. minúte Ordzovenský a po ňom Stümpel stroskotali na pozornom Dzubinovi. Obe mužstvá bojovali o každý puk, na ľade sa odohrávalo množstvo osobných súbojov, hralo sa hore-dole. V 33. minúte Nitru podržal Valent po tutovke Jokeľa. V 35. minúte bol na mieste Dzubina po strele Stümpela. Martin bol v závere tretiny lepší. V 36. minúte hákoval Kabáča pri úniku Kuzma, domáci hráč z trestného strieľania prekonal Valenta a zvýšil na 3:1. V 39. minúte pomohla hosťom šťastena, keď Tabaček opečiatkoval žŕdku.

Zverenci trénera Dorniča pokračovali aj v treťom dejstve vo výbornom výkone. V 44. minúte sa predviedol Skladaný a pridal štvrtý gól MHC. Potom však domáci zabudli na zadné dvierka a Štefanka v 48. minúte znížil. Hostia sa v ďalších minútach snažili urobiť niečo s výsledkom. Podarilo sa im to v 58. minúte po góle Macíka vo vlastnom oslabení. Ten istý hráč mal v 59. minúte vyrovnanie na hokejke, ale Dzubina potvrdil, že je veľkou oporou Martina. Záver bol mimoriadne dramatický. Hostia odvolali 101 sekúnd pred koncom brankára, ale domáci sa s vypätím všetkých síl ubránili. Martin tak pokračuje vo víťaznom ťažení na domácom ľade a aj v siedmom stretnutí tejto sezóny bol úspešný.

MHC Martin - HK Nitra 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Góly: 2. M. Kokavec (Pokrivčák), 4. Pokrivčák (P. Bačik), 36. Kabáč (z tr. strieľania), 44. Skladaný (Tibor Varga, M. Dvořák) - 2. Macík (Mezei, J. Štefanka), 48. J. Štefanka (P. König), 58. Macík (F. Kuzma)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: T. Orolin, Štefik - Bednár, Frimmel, 2000 divákov

Zostavy:
Martin: Dzubina - Rusina, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, P. Trávniček, P. Bačik, Tomáš Varga, M. Vyskoč - Skladaný, Surovka, Tibor Varga - Pokrivčák, Murček, M. Kokavec - R. Varga, M. Dírer, Jokeľ - M. Kabáč, Jurášek, Rzavský
Nitra: Trenčan (4. M. Valent) - Milam, M. Novák, Ordzovenský, Podhradský, Mezei, P. König, F. Kuzma - Stloukal, M. Slovák, Kutálek - L. Novák, Stümpel, S. Saliji - Bajtek, J. Štefanka, Macík - E. Piačka, Bene, M. Pupák - S. Buček

Ivan Dornič, tréner Martina: "Som nesmierne šťastný, že sme vyhrali nad Nitrou a odplatili sme jej prehru z prvej časti súťaže. Chlapci podali výborný výkon, za stavu 4:1 sme mali aj ďalšie šance. Žiaľ, nepremenili sme ich a chlapci sa potom zbytočne uspokojili. Nitra využila dve naše chyby a znížila na rozdiel gólu. Z jasného stretnutia sme si spravili drámu, nakoniec so šťastným koncom pre nás. Opäť nás podržal veľmi dobre chytajúci Dzubina."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Začiatok stretnutia bol divoký, tak sme si to nepredstavovali. Zápas sa lámal v polovici druhej tretiny. My sme síce ustáli oslabenie o dvoch hráčov, ale potom domáci pri našom tlaku využili našu chybu a odskočili na 3:1. V závere duelu sme výrazne pridali a znížili na 3:4. Pri power play sme vyvinuli obrovskú snahu po vyrovnaní, ale bolo už neskoro."

Zvolen nad sily Skaličanov

Tabuľkový líder zo Zvolena mal v prvej tretine herne jednoznačne navrch. V úvode jeho hráči najskôr dvakrát trafili žŕdku, no v 5. minúte už sa HKM ujal vedenia po góle navrátilca Puliša, ktorý šikovne tečoval puk po strele Bagina a zaznamenal jubilejný 100. bod v najvyššej slovenskej súťaži.

Na druhý gól čakali diváci pod Pustým hradom do 24. minúty, keď zaúradovala prvá formácia domáceho tímu. Už sa zdalo, že rýchlu akciu Zvolenčania prekombinujú a nepretavia do gólovej bodky, no Semorad vzal koncovku do vlastných rúk a druhýkrát v zápase prekonal Ševelu. V 30. minúte viedol favorit už rozdielom troch gólov. Puliš nahral Brabencovi, ten našiel pred bránou úplne voľného Semorada a ten nemal problém poslať puk do bránky. O 49 sekúnd sa však Skaličania vrátili do zápasu. Hrubú chybu vo vlastnom obrannom pásme vyrobil Howden, ktorý prihral priamo na modrú čiaru jednému zo súperových hráčov a pri následnej akcii si nešťastne zrazil puk do vlastnej siete.

Tento moment hostí naštartoval a v priebehu šiestich minút vyrovnali skóre. V 36. minúte Pašek znížil, keď Klhůfek tečoval puk do vlastnej siete a o 50 sekúnd zmrazil tribúny Brendl, ktorý prekonal bezmocného Baroša. V 55. minúte dala o sebe opäť vedieť prvá útočná formácia Zvolena, keď po prihrávke Puliša poslal domácich do vedenia Brabenec. Hostí držal nad vodou vynikajúco chytajúci brankár Ševela, ktorý v 58. minúte prekazil gólovú radosť Juríkovi. Skaličania sa v závere snažili o vyrovnanie počas power play, lenže sa nedostali do žiadnej vážnej šance.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 4:3 (1:0, 2:3, 1:0)
Góly: 5. Puliš, 24. Semorád (Puliš, Juraško), 30. Semorád (Puliš, Brabenec), 55. Brabenec (Puliš) - 31. Brodek, 36. D. Pašek, 37. Brendl (Korytko, M. Sloboda)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Fridrich - M. Orolin, Synek, 1213 divákov

Zostavy:
Zvolen: S. Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, Habšuda, Lubor Pokovič, Howden, F. Fekiač - Puliš, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek - J. Jurík, B. Mráz, Klhůfek - J. Žilka, V. Fekiač, Martin Ďaloga
Skalica: P. Ševela - Ďurák, Polata, Opalek, Jan Novák, Barák, Jaborník - D. Pašek, R. Školiak, Studenič - M. Sloboda, Brendl, Korytko - Brodek, K. Jass, Bezúch - Lantoš, Mickievics, Komínek - Zukal

Andrej Podkonický, asistent trénera HKM Zvolen: "My sme dnes začali tak, ako sme mali doma, tlakom. Vytvorili sme si množstvo šancí. Už po prvej tretine sme mohli viesť 3:0. V druhej tretine sa nám to aj podarilo. Potom sme nepochopiteľne prestali hrať, chceli sme útočiť a nezmyselne sme si dali tri góly. Skalica hrala účelne, my sme zbytočne prepadávali. V tretej tretine to už bola drina. Snažili sme sa dať gól, ale šance boli na obidvoch stranách. Ešteže to dnes dopadlo s víťazným koncom pre nás."

Roman Šimíček, tréner HK36 Skalica: "V prvom rade by som chcel pogratulovať súperovi. Získali tri body, z môjho pohľadu zaslúžené. Nám sa zápas nevyvíjal dobre už od prvej tretiny. Potom sa nám podarilo dať dva šťastné góly, naskočili sme naspäť do zápasu. Zvolen začal chybovať, z čoho sme dali tretí gól. V tretej tretine mali obe mužstvá šance, ale zvíťazila skúsenosť. Mrzí ma to, lebo sme dúfali, že aspoň jeden bod by sme si mohli odniesť."

Košice s prvou prehrou pod vedením Čadu

Hostia pod vedením staronového trénera Rostislava Čadu ešte neprehrali a v Piešťanoch chceli dosiahnuť tretie víťazstvo v sezóne. Proti však bola domáca obrana na čele s brankárom Rybárom, ktorý si dve tretiny držal čisté konto a zlikvidoval aj trestné strieľanie z hokejky Lapšanského.

Po opatrnom úvode mali prvú vážnejšiu šancu domáci, ale Petráš po Šimíčkovej prihrávke mieril len do žŕdky. Následne na druhej strane nevyužil sľubnú príležitosť Lapšanský. Skóre sa menilo 17 sekúnd pred koncom prvého dejstva. Buly vyhral Brancis, prihral za seba Balejovi a ten rýchlym švihom prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:0.

V druhom dejstve pokračoval súboj strelcov s oboma brankármi. Rybár dvakrát uspel proti Lapšanskému, na druhej strane Kučeru v dvoch šanciach vychytal Riečický. Domáci mohli zvýšiť vedenie v 38. minúte, ale Petráš dlho váhal so strelou.

V záverečnej tretine si Košičania vytvorili tlak, ale Rybára nevedeli prekonať. Podarilo sa im to až v 59. minúte, keď po peknej spolupráci Šedivého s Bartánusom skóroval Šoltés. Hostia mohli vzápätí streliť víťazný gól, ale Rybár zachránil po strele Dudáša. V predĺžení gól nepadol, v samostatných nájazdoch uspel iba domáci Brancis, ktorý zabezpečil pre domácich zaslúžený triumf nad úradujúcim majstrom.

ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 20. Balej (Brancis), rozh. sam. nájazd Brancis - 59. Šoltés (M. Bartánus, E. Šedivý)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Junek, Stanzel, 1071 divákov

Zostavy:
Pieštany: Patrik Rybár - Kania, R. Filip, Gipters, Brňák, Trefný, S. Hudec, Svetlík, Hluch - J. Šimíček, Belluš, S. Petráš - Tibenský, Holovič, J. Ručkay - Balej, Brancis, K. Kučera - J. Pardavý ml., J. Tomčák, Hrehorčák
Košice: Riečický - M. Macejko, M. Dudáš, Matúš Chovan, Deyl, E. Šedivý, B. Pavúk - Jenčík, P. Bartoš, Lapšanský - M. Bartánus, T. Hrnka, Boltun - Sojčík, J. Suja, Šoltés - Bortňák, Hričina

Viac o téme: Dukla Trenčín HKM Zvolen HK 36 Skalica MsHK Doxxbet Žilina
  • Zdroj: TASR, SITA