VIDEO Hamšíkov Neapol deklasoval súpera piatimi gólmi: Klopp s Liverpoolom za ďalšou výhrou

Omar El Kaddouri oslavuje úvodný gólOmar El Kaddouri oslavuje úvodný gól Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti SSC Neapol, Rapidu Viedeň, Borussie Dortmund a Molde FK postúpili do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2015/2016. Neapol so slovenským reprezentanom Marekom Hamšíkom deklasoval doma FC Midtjylland 5:0 a v predstihu si zabezpečil okrem postupu aj istotu prvenstva v D-skupine.

Rapid zasa triumfoval na pôde Viktorie Plzeň 2:1, keď sa kurióznym, no postupovým gólom blysol v závere duelu Philipp Schobesberger. Presný zásah Róberta Maka z 91. minúty len korigoval prehru PAOK-u Solún v Krasnodare na 1:2.

Neapol nastúpil proti FC Midtjylland bez niekoľkých hráčov základnej jedenástky. Nechýbal však Hamšík, ktorý so svojimi spoluhráčmi na trávniku v prvom polčase dominoval. Po niekoľkých spálených šanciach v úvode stretnutia sa v 13. minúte tešil z presného zásahu Omar El Kaddouri. Neskôr prišli chvíle Manola Gabbiadiniho, ktorý pridal ďalšie dva góly a definitívne zlomil odpor súpera. V 53. minúte odišiel z hry Hamšík, no gólová kanonáda neskončila. O chvíľu neskôr upravil na 4:0 Cristian Maggio a skóre stanovil v 77. minúte Jose Callejon.

V plzeňskej Doosan aréne sa od úvodného výkopu objavilo na ihrisku až kvarteto slovenských reprezentantov. Domácia Viktoria inkasovala od Rapidu Viedeň už v 13. minúte, keď Matúša Kozáčika prekonal po elegantnej kolmici Philipp Schobesberger. Od tohto momentu prebrala Plzeň herné opraty do svojich rúk, ale z množstva šancí neskórovala, pričom viackrát sa vyznamenal Ján Novota. Viedenčania potrebovali na priamy postup trojbodový zisk, no stupňujúcemu náporu sa neubránili. V 71. minúte ešte trafil Jan Holenda žrď, ale o niekoľko sekúnd neskôr sa presadil - 1:1. Viktorii to však nebolo nič platné, desať minút pred koncom ušiel domácej obrance opäť Schobesberger, a hoci sa pred zakončením sám potkol, lopta sa dokotúľala do siete a zaistila Rapidu postup.

Premiérový triumf v tohtosezónnej edícii európskeho pohára číslo dva zaznamenal FC Liverpool. "The Reds" zvíťazili na "horúcej" ruskej pôde Rubinu Kazaň 1:0, keď sa v 52. minúte presadil talentovaný mladík Jordan Ibe. Dosiaľ mali zverenci trénera Jürgena Kloppa na konte len tri remízy s rovnakým skóre 1:1. Slovenský stopér Martin Škrtel vybehol na trávniku až v samom závere stretnutia. V druhom dueli sa v prípade trojbodového zisku mohol katapultovať do šestnásťfinále FC Sion, no s Girondins Bordeaux doma ratoval bod za remízu 1:1 v samom závere. Duel viedlo slovenské rozhodcovské trio Ivan Kružliak ako hlavný a Tomáš Somoláni s Tomášom Mókošom na čiarach.

Blízko k postupu sú hráči Lokomotivu Moskva, hoci vo štvrtok len remizovali na pôde Besiktasu Istanbul 1:1. S ôsmimi bodmi však priebežne vedú H-skupinu. V drese ruského klubu odohral celý duel slovenský stopér Ján Ďurica.

Situáciu si poriadne skomplikoval PAOK Solún s Erikom Sabom a Róbertom Makom. Po prehre 1:2 v Krasnodari patrí gréckemu klubu v tabuľke C-skupiny tretia priečka s tromi bodmi a boj o postup už nemá vo svojich rukách. O jediný úspechu hostí sa postaral v 91. minúte práve Mak. Neúspech PAOK-u však zahral do kariet Borussii Dortmund, ktorá "sfúkla" doma Gabalu 4:0 a korunovala postup medzi najlepších 32 tímov.

A-skupina:

Celtic Glasgow (Škót.) - FK Molde (Nór.) 1:2 (1:2)
Góly: 26. Commons - 21. Elyounoussi, 37. D. Hestad, ČK: 77. Bitton (Celtic), rozhodoval: Slavko Vinčič (Slovin.)

B-skupina:

Rubin Kazaň (Rus.) - FC Liverpool (Angl.) 0:1 (0:0)
Gól: 52. Ibe, rozhodoval: Kevin Bloom (Hol.)
Martin Škrtel (Liverpool) prišiel na trávnik v nadstavenom čase druhého polčasu.

FC Sion (Švaj.) - Girondins Bordeaux (Fr.) 1:1 (0:0)
Góly: 90.+ Salatič - 67. T. Touré, rozhodoval: Ivan Kružliak - Tomáš Mókoš, Tomáš Somoláni (všetci SR)

Tabuľka B-skupiny:
1. Sion 4 2 2 0 5:3 8
2. Liverpool    4 1 3 0 4:3 6
3. Bordeaux    4 0 3 1 2:3 3
4. Kazaň 4 0 2 2 2:4 2

C-skupina:

FK Krasnodar (Rus.) - PAOK Solún (Gréc.) 2:1 (1:0)
Góly: 33. Ari, 67. Joaozinho (z pok. kopu) - 90.+ MAK, rozhodoval: Arnold Hunter (Sev. Ír.)
Erik Sabo hral do 53. min, Róbert Mak (obaja PAOK) odohral celé stretnutie.

Borussia Dortmund (Nem.) - FK Gabala (Azerb.) 4:0 (2:0)
Góly: 28. Reus, 45. Aubameyang, 67. Zenjov (vlastný), 70. Mchitarjan, rozhodoval: Sébastien Delferiere (Belg.)

Tabuľka C-skupiny:
1. Dortmund 4 3 1 0 10:3 10 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Krasnodar    4 2 1 1 5:4 7
3. PAOK    4 0 3 1 2:3 3
4. Gabala 4 0 1 3 2:9 1

D-skupina:

SSC Neapol (Tal.) - FC Midtjylland (Dán.) 5:0 (3:0)
Góly: 23. a 38. Gabbiadini, 13. El Kaddouri, 54. Maggio, 77. Callejón, rozhodoval: Benoit Bastien (Fr.)
Marek Hamšík (Neapol) hral do 53. min.

FC Bruggy (Belg.) - Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (1:0)
Gól: 38. Meunier, rozhodoval: Marijo Strahonja (Chor.)
Dušan Kuciak odchytal celý zápas, Ondrej Duda (obaja Legia) odohral celé stretnutie.

Tabuľka D-skupiny:
1. Neapol 4 4 0 0 16:1 12 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Midtjylland    4 2 0 2 5:10 6
3. Bruggy 4 1 1 2 3:9 4
4. Legia    4 0 1 3 1:5 1

E-skupina:

Dinamo Minsk (Biel.) - FC Villarreal (Šp.) 1:2 (0:0)
Góly: 69. Vitus - 72. a 86. R. Soldado (prvý z pok. kopu), rozhodoval: John Beaton (Škót.)

Viktoria Plzeň (ČR) - Rapid Viedeň (Rak.) 1:2 (0:1)
Góly: 71. Holenda - 13. a 77. Schobesberger, rozhodoval: Luca Banti (Tal.)
Ján Novota (Rapid) i Matúš Kozáčik odchytali celý zápas, Patrik Hrošovský a Michal Ďuriš (všetci Plzeň) odohrali celý duel.

Tabuľka E-skupiny:
1. Rapid 4 4 0 0 8:4 12 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Villarreal    4 3 0 1 8:3 9
3. Plzeň    4 1 0 3 5:6 3
4. Minsk 4 0 0 4 1:9 0

F-skupina:

Olympique Marseille (Fr.) - Sporting Braga (Portug.) 1:0 (1:0)
Gól: 39. N'Koudou, rozhodoval: Hüseyin Göcek (Tur.)

FC Groningen (Hol.) - Slovan Liberec (ČR) 0:1 (0:0)
Gól: 81. Padt (vlastný), rozhodoval: Marcin Borski (Poľ.)
Albert Rusnák ml. (Groningen) odohral celý duel, Marek Bakoš hral do 73. min, Lukáš Hroššo (obaja Liberec) nefiguruje v zápise o stretnutí.