VIDEO Ukrajina si výrazne priblížila účasť na Eure: Slovinci sa nezmohli ani na strelu!

Gólové oslavyGólové oslavy Zdroj: SITA

ĽVOV - Futbalisti Ukrajiny zvíťazili v sobotňajšom prvom zápase európskej baráže o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska na domácej tráve v Ľvove nad Slovinskom 2:0. Odveta sa bude hrať 17. novembra v Maribore.

Ukrajincom, ktorých na barážovú tretiu priečku v skupine odsunuli Slováci, chýbali suspendovaní Olexander Kučer a Taras Stepanenko. Tímu trénera Michaila Fomenka to nevadilo, začal náporom a prvý polčas bol lepší. V 11. a 17. minúte podržal výbornými zákrokmi hostí brankár Handanovič, najprv pri strele kapitána Konopľanku a potom pri pokuse Fedeckého. V 23. minúte ale vyškolil obranu Slovincov Jarmolenko a dostal Ukrajinu do vedenia krížnou strelou. Hostia mohli odpovedať v 28. minúte, ale v poslednej chvíli lopta odskočila od nohy Novakoviča.

Pekne pálil aj Rybalka či Garmaš nebezpečnej hlavičkoval po rohu, ale Handanovič vždy vyrazil na roh. Zápas to bol však pomerne nervózny, iskrilo sa najmä medzi Chačeridim a Novakovičom. V druhom dejstve sa začalo opatrne, no v 54. minúte z ničoho nič udreli opäť domáci, keď po jednoduchej kolmej akcii Fedeckij našiel v šestnástke na zadnej žrdi úplne voľného Selezňova a ten v páde doklepol na 2:0. O chvíľu mohlo byť už 3:0, ale Handanovič fantasticky vyrazil hlavičku nepokrytého Garmaša. Ukrajina si v ďalších fázach strážila priebeh, jej obrana pracovala výborne a Slovinci počas celého súboja netrafili do priestoru brány, len trikrát vedľa. A tak budú mať v odvete v zložitej pozícii čo naprávať.

Ukrajina Slovincov až do soboty nezdolala, v štyroch súbojoch dvakrát prehrala a dvakrát remizovala. Slovinci vyradili Ukrajincov v roku 1999 v baráži o EURO 2000, kde napokon skončili v základnej skupine. Vtedy aj teraz sedel na lavičke Slovinska Srečko Katanec. Ukrajina na EURO hrala raz, v roku 2012 ako koorganizátor, na MS 2006 v Nemecku prenikla až do štvrťfinále.

Ľvov
Ukrajina - Slovinsko 2:0 (1:0)
Góly: 23. Jarmolenko, 54. Selezňov, ŽK: Selezňov, Chačeridi, Rakickij - Novakovič, Krhin, rozhodoval: Eriksson (Švéd.), 35.000 divákov.

Ukrajina: Pjatov – Fedeckij, Chačeridi, Rakickyj, Ševčuk – Rybalka – Jarmolenko (90.+1 Karavajev), Sydorčuk, Garmaš (80. Malinovskij), Konopľanka – Selezňov (84. Kravec)

Slovinsko: Handanovič – Brečko, Ilič, Cesar, Jokič – Kurtič, Krhin, Kampl – Iličič (63. Bezjak), Birsa (72. Pečnik), Novakovič (90. Ljubijankič)

Viac o téme: Slovinsko Ukrajina