VIDEO Na tróne zostávajú Švédky: Vo finálovej dráme rozhodovali nájazdy

Veľká Švédska radosťVeľká Švédska radosť Zdroj: Facebbok - World Floorball Championships

TAMPERE - Švédske florbalistky zdolali v sobotňajšom dramatickom finále MS v Tampere domáce Fínky 5:4 po samostatných nájazdoch a získali už svoj piaty titul majsteriek sveta v rade. Do jagavej zbierky pridali celkovo siedme zlato (7-1-2), pričom medailu brali dosiaľ na každom svetovom šampionáte. Bronz vybojovali Švajčiarky, ktoré v dueli o 3. miesto triumfovali nad Češkami 5:4.

Švédky a Fínky prešli do finále bez straty "kvetinky", keď dovtedy vyhrali všetky svoje súboje. Severské derby prinieslo strhujúci útočný "thriller", v ktorom sa skóre preklápalo z jednej strany na druhú. Favorizované "tri korunky" prehrávali 1:2 i 2:3, ale dokázali v druhej tretine vývoj otočiť. V 41. minúte dôrazná Elina Kujalaová vyrovnala na 4:4 a poslala zápas do predĺženia. V ňom domáce hráčky zahodili tri veľké šance a tak prišli na rad nájazdy. V nich rozhodla šiesta séria, Veera Kauppiová na domácej strane neuspela a tak sa stala hrdinkou Amanda Johanssonová Delgadová. Tá krásnym blafákom prekonala Mäkeläovú vo fínskej bránke a spustila v hale Hakametsä švédske oslavy. Zápas sledovalo 6517 divákov, čo je historicky najvyššia návšteva na florbalových MS žien.

Švajčiarky si bronzový kov vybojovali zlepšeným výkonom v druhej tretine, v ktorom štyrmi gólmi dokonale otočili nepriaznivý vývoj stretnutia. Hoci v záverečnej časti hry ešte trikrát inkasovali, tesný triumf si napokon postrážili. Slovenské reprezentantky obsadili na svetovom šampionáte konečné 8. miesto, keď v sobotu predpoludním prehrali s Poľkami 0:2. Dosiahli tak svoje historicky najvyššie umiestnenie na MS.

MS vo florbale žien - finále:
Švédsko - Fínsko 5:4 pp a sn (1:2, 3:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 7. Helinová, 23. Eiremoová, 34. Wibronová, 35. Larssonová, rozh. nájazd Johanssonová Delgadová – 12. Ukkonenová, 18. Eskelinenová, 29. Lirkkiová, 41. Kujalaová, 6517 divákov

o 3. miesto:
Švajčiarsko - ČR 5:4 (0:1, 4:0, 1:3)
Góly: 29. Martiová, 30. Ulberová, 30. Bartschiová, 36. Ulberová, 42. Scheideggerová - 3. Čápková, 44. Rajatová, 46. Jarolímová, 51. Krupnová, 4023 divákov