Postup do druhého kola nebol jednoduchý: Obhajkyňa Serena musela zabojovať

Serena WilliamsováSerena Williamsová Zdroj: SITA

MELBOURNE - Svetová tenisová jednotka Serena Williamsová úspešne vykročila za obhajobou titulu na Australian Open v Melbourne. V pondelkovom stretnutí 1. kola dvojhry najvyššie nasadená hráčka turnaja zdolala Talianku Camilu Giorgiovú 6:4, 7:5.

Stretnutie trvalo 105 minút a favoritka sa v ňom potrápila viac, ako sama čakala. Popri 19 víťazných úderoch predviedla 22 nevynútených chýb a využila iba 3 z 10 brejkových príležitostí. Pri sieti bola stopercentná (7/7) a vyťažila z faktu, že jej súperka mala pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 17:32. Giorgiová popri 7 esách "spáchala" 12 dvojchýb, napriek tomu bola dlho v hre o víťazstvo. V druhom sete až za stavu 5:5 neudržala svoje podanie, keď jej súperka premenila tretí brejkbal. Vzápätí sa už Serena dopodávala na zisk setu aj zápasu. Serena mala pred Melbourne problémy so zápalom v kolene. Na hlavnom ženskom okruhu pauzovala od vlaňajších US Open, v tomto roku nastúpila iba na jedno stretnutie Hopmanovho pohára, ale napokon ho nedohrala.

"Veľmi dlho som nehrala súťažný zápas a to sa prejavilo. Som však rada, že to nebolo také rýchle a musela som zabojovať," uviedla Serena Williamsová v prvom rozhovore po skončení zápasu. Tridsaťštyriročná Američanka je šesťnásobná víťazka z Melbourne. Aj v tomto roku si podržala úctyhodnú bilanciu - pri šestnástej účasti sa ani raz nelúčila hneď po prvom zápase. Prvýkrát si v hlavnej súťaži na Australian Open zahrala ešte v roku 1998.

S. Williamsová je 21-násobnou grandslamovou šampiónkou vo dvojhre, vlani jej len o vlások ušiel kalendárny Grand Slam, keď jedinú prehru na úrovni "veľkej štvorky" jej nečakane uštedrila Talianka Roberta Vinciová v semifinále US Open. Ak Američanka získa v Melbourne svoj 22. grandslamový titul, dotiahne sa na historickú druhú priečku k legendárnej Nemke Steffi Grafovej.

Súperkou S. Williamsovej v 2. kole bude Chsieh Su-wej z Taiwanu, ktorá zdolala Lotyšku Jelenu Ostapenkovú 3:6, 7:5, 6:1. Pritom 18-ročná juniorská šampiónka Wimbledonu spred dvoch rokov Ostapenková bola na najlepšej ceste k víťazstvu, keď viedla 6:3 a 4:0.

Wang Čchiang (Čína) - Sloane Stephensová (USA-24) 6:3, 6:3
Kristýna Plíšková (ČR) - Samantha Stosurová (Aus.-25) 6:4, 7:6 (6)
Lauren Davisová (USA) - Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-26) 1:6, 6:3, 6:4
Tímea Babosová (Maď.) - Heather Watsonová (V. Brit.) 6:7 (4), 7:5, 7:5
Kateryna Bondarenková (Ukr.) - Ajla Tomljanovičová (Aus.) 7:6 (2), 6:3
Eugenie Bouchardová (Kan.) - Aleksandra Kruničová (Srb.) 6:3, 6:4
Irina Falconiová (USA) - Anna Tatišviliová (USA) 6:4, 3:6, 8:6
Anna-Lena Friedsamová (Nem.) - Lourdes Domínguezová-Linová (Šp.) 7:6 (3), 2:6, 6:1
Daria Gavrilovová (Aus.) - Lucie Hradecká (ČR) 7:6 (3), 6:4
Nicole Gibbsová (USA) - Klára Koukalová (ČR) 6:2, 2:6, 6:1
Chan Sin-jun (Čína) - Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) 6:2, 2:1 - skreč, Duqueová-Marinová odstúpila
Chsieh Su-wej (Taiw.) - Jelena Ostapenková (Lot.) 3:6, 7:5, 6:1
Ana Konjuhová (Chor.) - Urszula Radwanská (Poľ.) 0:6, 6:4, 6:3
Kurumi Narová (Jap.) - Océane Dodinová (Fr.) 7:6 (2), 6:2
Monica Niculescová (Rum.) - Teliana Pereirová (Braz.) 6:2, 6:1
Mónica Puigová (Portor.) - Magda Linettová (Poľ.) 6:3, 6:0
Maria Sakkariová (Gréc.) - Wang Ja-fan (Čína) 6:4, 1:6, 6:3
Alexandra Sasnovičová (Biel.) - Jevgenija Rodinová (Rus.) 6:3, 7:6 (2)

Už známe dvojice v 2. kole dvojhry žien (horná polovica žrebu, zhora podľa "pavúka"):
Serena Williamsová (USA-1) - Chsieh Su-wej (Taiw.)
Ana Konjuhová (Chor.) - Daria Kasatkinová (Rus.)