Bayern premrhal dvojgólový náskok: Guardiola je spokojný

Paulo Dybala a Douglas Costa v súboji o loptuPaulo Dybala a Douglas Costa v súboji o loptu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V úvodnom stretnutí osemfinále futbalovej Ligy majstrov remizoval minuloročný finalista Juventus na domácom štadióne s Bayernom Mníchov 2:2. Bavori vyhrávali v zápase už 2:0, keď sa strelecky presadil Thomas Müller a následne Arjen Robben.

Stará dáma sa vrátila späť do hry po góloch Paula Dybalu a striedajúceho Stefana Sturara. Pred odvetným duelom, ktorý sa uskutoční 16. marca v Allianz Arene, majú naďalej obidve mužstvá reálnu šancu na postup do štvrťfinále.

Pred stretnutím sa museli obaja tréneri vyrovnať s niekoľkými kľúčovými absenciami. Trénerovi domácich Massimilianovi Allegrimu nebol k dispozícii stredný obranca Giorgio Chiellini a taktiež Alex Sandro, naopak, do zostavy sa vrátili po svalových problémoch Sami Khedira a Mario Mandžukič. Josep Guardiola mal najväčšiu dilemu v strede obrany, keďže nemohol počítať ani s jedným z trojice Jérome Boateng, Javi Martínez a Holger Badstuber. Na pozícii stopéra preto museli zaujať miesto netradične Joshua Kimmich a David Alaba.

Juventus podľa očakávania prenechal v prvom polčase loptu Bayernu, ktorý ju napokon mal na svojich kopačkách skoro 70 % času. Domáci sa od začiatku stiahli veľmi hlboko a začali odrážať jeden bavorský útok za druhým. Do vedenia mohol Mníchovčanov poslať práve bývalý hráč Juventusu Arturo Vidal, s jeho strelou však Buffon nemal väčšie problémy. Tie prišli o pár minút neskôr, keď sa tesne pred bránkovou čiarou dostal k lopte Thomas Müller. Prihrávka ale prišla neskoro a nemecký zakončovateľ v rozhodujúcej chvíli stratil rovnováhu.

Bavori sa presadili po prvýkrát tesne pred koncom prvého polčasu, keď z pravej strany poslal centrovanú prihrávku cez celé vymedzené územie Arjen Robben. Volejom ju vrátil do hry Douglas Costa a po nedôslednom zásahu obrancu Andreu Barzagliho sa lopta odrazila priamo na kopačky Thomasa Müllera, ktorý v 43. minúte strelil prvý gól zápasu. Ako neskôr z videozáznamu vyplynulo, gól nemal platiť pre ofsajdové postavenie hráča Bayernu, ktorý svojou prítomnosťou bránil brankárovi Buffonovi vo výhľade. Domáci fanúšikovia teda neboli spokojní s výkonom rozhodcu, ktorý navyše neodpískal penaltu po ruke Artura Vidala.

Po polčasovej prestávke spravil jednu zmenu kouč Juventusu Allegri a do hry poslal namiesto Claudia Marchisia tvorivejšieho Hernanesa. Boli to ale Mníchovčania, ktorým sa v 55. minúte podarilo opäť skórovať. Úspešným strelcom bol Arjen Robben, ten sa presadil vďaka svojej typickej kľučke a ľavačkou prekonal Buffona. Paradoxne, až tento moment nabudil Juventus a hráči domácich si dokázali následne vytvoriť tlak, ktorý im vydržal až do konca stretnutia. V 63. minúte po získanej lopte a prihrávke Maria Mandžukiča znížil na 1:2 Paulo Dybala.

Výrazným spôsobom ovplyvnil vývoj stretnutia Massimiliano Allegri, ktorý poslal do hry najprv Stefana Sturara a neskôr aj Álvara Moratu. Španielsky útočník bol na ihrisku necelú minútu, keď poslal hlavičkou loptu do vymedzeného územia, kam si nabehol Stefano Sturaro a v 76. minúte poslal v sklze loptu do Neuerovej siete. V záverečných minútach bol Juventus blízko aj k víťazstvu, no tretí gól sa mu napokon streliť nepodarilo.

"Musíme stavať na výkone z druhého polčasu, v ktorom si chlapci viedli dobre. Netreba zabúdať, že Bayern má vynikajúcu technickú kvalitu, tá nám v prvom polčase spôsobovala problémy. Nedovolili sme im však veľa šancí. V druhom polčase trochu odpadli a my sme konečne získali odvahu, a tú proti nim potrebujeme," vyhlásil tréner Juventusu Allegri.

"Vedeli sme, že to bude ťažké, ale myslím si, že sme si dnes večer počínali dobre. Dali sme do toho všetko a nevzdali sme sa. V Mníchove to bude veľmi náročné, ale vieme, že sa nám to môže podariť, ak do toho dáme srdce a budeme hrať ako v druhom polčase," povedal po zápase strelec prvého gólu domácich Paulo Dybala.

"Bol to zápas Ligy majstrov medzi dvoma silnými tímami, takže som spokojný s výkonom mojich hráčov. Výsledok je taký, aký je. Som si vedomý toho, že v tejto krajine je fyzická kondícia najdôležitejším aspektom, ale to ma až tak netrápi. Dobre sme kontrolovali hru, avšak nemôžem očakávať, že sem prídeme a nedovolíme Juventusu vystreliť ani raz na bránu,“ konštatoval kouč Bayernu Pep Guardiola.

"Bol to veľmi dobrý zápas. Juventus je silný tím, ktorý sa dokázal vrátiť do hry vďaka našim chybám. Rozhodne máme na čom stavať, najmä na prvých 60 minútach. Kontrolovali sme hru, mali sme dosť šancí a veľa sme toho súperovi nedovolili,“ dodal kapitán Philipp Lahm, pre ktorého to bol jubilejný 100. zápas v najprestížnejšej európskej futbalovej súťaži. Viac ich má spomedzi Nemcov už len legendárny brankár Oliver Kahn (103).

Odvetné stretnutie je na programe 16. marca v mníchovskej Allianz Arene. Vzhľadom na historické výsledky dáva rezultát 2:2 Juventusu 19,4 % šancu na postup. Štatistika však v sebe nezahŕňa ľudský faktor, ktorý je pri tomto tíme Juventusu nesmierne silný. Dôkazom je aj návrat v utorňajšom zápase, ktorý môže byť v odvetnom dueli psychickou výhodou.

Viac o téme: Bayern Mníchov Juventus Turín