VIDEO Zázrak z Leicestru pokračuje, dramatickú bitku o Londýn odštartovala famózna pätička

Aaron Ramsey a Danny Rose v súboji o loptuAaron Ramsey a Danny Rose v súboji o loptu Zdroj: SITA

LONDÝN - V šlágri 29. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League remizoval Tottenham na domácom ihrisku na White Hart Lane s Arsenalom 2:2. Skóre zápasu otvoril záložník hostí Aaron Ramsey, ktorý sa presadil krásnou pätičkou. Tottenham sa v druhom polčase ujal vedenia gólmi Tobyho Alderweirelda a Harryho Kana. Cenný bod zaistil "kanonierom" presným zásahom Alexis Sánchez. Arsenal dohrával duel v oslabení, keďže v 55. min dostal Francis Coquelin druhú žltú kartu.

Obaja tréneri spravili pred začiatkom stretnutia niekoľko zmien vo svojich základných zostavách. Mauriciovi Pochettinovi bol opäť k dispozícii kľúčový stredopoliar Moussa Dembélé, od začiatku nastúpil aj devätnásťročný anglický reprezentant Dele Alli. Arséne Wenger sa musel vyrovnať s absenciou stredného obrancu Laurenta Koscielneho a do bránky sa na miesto zraneného Petra Čecha postavil David Ospina, pre ktorého to bol premiérový štart v ligovej súťaži. Na kraji obrany nahradil stabilného člena základnej zostavy Nacha Monreala jeho náhradník Kieran Gibbs.

Aktívnejším mužstvom bol v prvom polčase domáci Tottenham, ktorý držal loptu a snažil sa pri každej príležitosti ohroziť bránku Arsenalu. Veľkú šancu zmaril gólman David Ospina po tečovanom pokuse Erika Lamelu. Skórovať sa však podarilo Arsenalu, keď sa ku nešťastne odrazenej lopte dostal útočník Danny Welbeck, ktorý prihral nabiehajúcemu krajnému bekovi Héctorovi Bellerínovi. Mladý Španiel výborne vyhodnotil vzniknutú situáciu, prihral pred bránku Aaronovi Ramseymu a ten v 39. minúte krásnou pätičkou strelil prvý gól duelu.

V druhom polčase "kohúti" ešte zvýšili svoje nasadenie a hráči Arsenalu sa museli mať na pozore. Chybu však spravil defenzívny záložník hostí Francis Coquelin, ktorý išiel do nebezpečného sklzu proti Harrymu Kaneovi. Hlavný rozhodca Michael Oliver mu ukázal druhú žltú kartu v zápase a Francúz sa musel porúčať z trávnika. V 57. min boli domáci veľmi blízko k vyrovnávaciemu gólu. Ako neskôr ukázala technológia, len centimetre delili Harryho Kana od presného zásahu.

Tottenham sa končene presadil v 60. minúte, keď sa vo vnútri vymedzeného územia dostal k lopte stredný obranca Toby Alderweireld a poslal ju do siete Arsenalu. Len o dve minúty neskôr nechali obrancovia kanonierov príliš veľa priestoru Harrymu Kanovi, ktorý z hranice šestnástky vyslal na bezmocného Ospinu presne mierenú strelu a poslal svoj tím do vedenia. V tých momentoch mali hráči Tottenhamu jasnú prevahu nad svojím súperom a zápas mohli rozhodnúť vo svoj prospech.

Nestalo sa. Obrancovia Tottenhamu zaváhali v 76. min, keď sa po kolmej prihrávke Héctora Bellerína dostal do streleckej pozície Alexis Sánchez, ktorý prekonal brankára Huga Llorisa a stanovil na konečných 2:2. Krajný obranca Bellerín bude na derby spomínať v dobrom, keďže sa mu podarilo zaznamenať dve asistencie, vďaka ktorým Arsenal získal na White Hart Lane cenný bod.

"Ukázali sme veľké odhodlanie počas celého zápasu. Som hrdý na to, ako sme zareagovali vo chvíli, keď sme prehrávali 1:2 a mali sme na ihrisku o jedného hráča menej. Trochu ľutujem, že sme stratili kontrolu na začiatku druhého polčasu. Coquelina sme v polčase varovali. Bola to chyba a on to vie, ale chcel to vyriešiť lepšie,“ povedal po zápase tréner kanonierov Arséne Wenger.

"Začali sme veľmi dobre a v dueli sme dominovali. Potom sme však nešťastne inkasovali a návrat do stretnutia bol náročný. Keď sme strelili náš druhý gól, boli sme vo výbornej pozícii a mali sme prevahu. Konečný výsledok nie je dobrý, ale myslím si, že máme byť na čo hrdí," konštatoval sklamaný kouč Tottenhamu Mauricio Pochettino. "Sme veľmi sklamaní. Chceli sme streliť aj tretí gól a uzavrieť zápas, no nepodarilo sa nám to. Taký je futbal. Musíme sa s tým vyrovnať a ísť ďalej," dodal autor druhého gólu "kohútov" Harry Kane.

Po troch prehratých zápasoch v rade naplno bodoval Manchester City, ktorý zvíťazil nad poslednou Aston Villou po dvoch góloch Sergia Agüera a po jednom presnom zásahu Yaya Tourého a Raheema Sterlinga 4:0. Agüero mohol v zápase dosiahnuť hetrik, ale v 73. minúte nepremenil pokutový kop. Everton hrajúci od 34. min oslabený o vylúčeného Kevina Mirallasa viedol nad West Hamom United v 56. min po góloch Romela Lukaka a Aarona Lennona už 2:0 a navyše Lukaku v 69. min nevyužil pokutový kop. "Kladivári" v záverečnej fáze zápasu otočili skóre a po presných zásahoch Michaila Antonia, Diafra Sakha a Dimitriho Payeta vyhrali 3:2.

Tretiu prehru v rade si na svoje konto pripísal Newcastle United, ktorý v St. James's Parku prehral s nováčikom FC Bournemouth 1:3 a v tabuľke klesol na predposledné 19. miesto. Londýnska Chelsea viedla od 39. min nad Stoke City po góle Bertranda Traoreho 1:0. Hostia vyrovnali v 85. min po presnom zásahu Mameho Dioufa a v tejto sezóne s úradujúcim anglickým majstrom ešte neprehrali, keď v jesennej časti Premier League vyhrali 1:0 a v zápase Capital One Cup-u vyhrali 2:1 na strely zo značky pokutového kopu.

Líder tabuľky Leicester City pokračuje vo svojej ceste za zázrakom. "Líšky" vo večernom zápase zvíťazili na pôde Watfordu vďaka gólu Riyiada Mahreza 1:0 a na čele tabuľky majú už päťbodový náskok pred Tottenhamom Hotspur.

Watford - Leicester City 0:1 (0:0)
Gól: 56. Mahrez

Tottenham Hotspur - Arsenal Londýn 2:2 (0:1)
Góly: 60. Alderweireld, 62. Kane - 39. Ramsey, 76. Sánchez, ČK: 55. Coquelin (Arsenal), 35.762 divákov.

FC Chelsea - Stoke City 1:1 (1:0)
Góly: 39. Traore - 85. Diouf. 41.381 divákov.

FC Everton - West Ham United 2:3 (1:0)
Góly: 13. Lukaku, 56. Lennon - 78. Antonio, 81. Sakho, 90. Payet. ČK: 34. Mirallas.

Manchester City - Aston Villa 4:0 (0:0)
Góly: 50., 60. Agüero, 48. Y. Touré, 66. Sterling, 53.892 divákov.

Newcastle United - FC Bournemouth 1:3 (0:1)
Góly: 80. Perez - 28. Taylor (vlastný gól), 70. King, 90.+2 Daniels.

Southampton - Sunderland 1:1 (0:0)
Góly: 90.+3 van Dijk - 85. Defoe. ČK: 79. Fonte (Southampton).

Swansea City - Norwich City 1:0 (0:0)
​Gól: 61. Sigurdsson. 20.929 divákov.