Štafeta na majstrovstvách sveta pre domácich Nórov: Slováci na 12. mieste

Radosť nórskych biatlonistov Radosť nórskych biatlonistov Zdroj: SITA

OSLO - Nórski biatlonisti v zložení Ole Einar Björndalen, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö a Emil Hegle Svendsen triumfovali v sobotňajších pretekoch štafiet na majstrovstvách sveta v Holmenkollene a napodobnili tak svoje krajanky, ktoré sa zo zlata tešili v piatok. Domáci pretekári finišovali v čase 1:13:16,8 hodiny. Na druhom mieste skončili nemeckí reprezentanti s mankom necelých dvanásť sekúnd.

Bronz si prekvapujúco vybojovali Kanaďania, ktorí stratili na víťazov 23,4 s. Slovenská štafeta v zložení Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šíma a Martin Otčenáš skončila na dvanástom mieste, keď zaostala o 3:20,9 minúty (1 tr. kolo + 8 dobíjaní).

Prvé tri tímy Nórsko, Nemecko aj Kanada sa zoradili na vedúcich pozíciách hneď v úvode sobotňajších pretekov a udržali sa tam až dokonca. Spoločnosť im robili aj Rakúšania a Česi, ktorí obsadili štvrté respektíve piate miesto, a polovicu pretekov aj Slováci.

Na prvom úseku odštartoval Matej Kazár, ktorý na úvodnej ležke síce chyboval, no stratu necelých 17 sekúnd dohnal a z čistej stojky vyrazil na trať na 9. mieste. Na prvú výmenu prišiel vďaka dobrému bežeckému výkonu dokonca na piatej priečke. Za ním vyštartoval Tomáš Hasilla, ktorý išiel taktiež výborne, a keď po tretej i štvrtej streleckej položke vyrazil na trať na prvom mieste, vyzeralo to pre Slovensko veľmi nádejne. V záverečnom úseku mu však odišli sily a na druhej výmene predal štafetu Michalovi Šímovi ako ôsmy v poradí so stratou necelú pol minútu.

Šíma sa po ležke posunul na siedme miesto. Vôbec mu však nevyšla stojka, keď musel trikrát dobíjať a išiel na jedno trestné kolo. Prepadol sa tak na 13. miesto, pričom pri poslednej výmene mal už veľké manko 2:43,1 minúty na prvé Nórsko. Martin Otčenáš na oboch položkách dobíjal dvakrát a Slovákov priviedol do cieľa na konečnom 12. mieste.

Viac o téme: Slovensko Nórsko