Výška Blatterovho príjmu konečne odhalená: FIFA utrpela miliónové straty!

Sepp Blatter Sepp Blatter Zdroj: SITA

ZÜRICH - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) štvrtkovým zverejnením výročnej finančnej správy priznala, že jej bývalý prezident Sepp Blatter v uplynulom kalendárnom roku dostal súhrnný plat 3,76 milióna amerických dolárov.

Celosvetová organizácia premiérovo odhalila výšku Blatterovho príjmu. Švajčiar, ktorý sa v ten istý deň na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne odvolal proti dištancu na šesť rokov, mal základnú mzdu 3 milióny USD, časť zvyšku (450 000 USD) tvorila kompenzácia za 40 rokov služieb. 

FIFA za korupčným škandálom poznačený rok 2015 vykázala stratu 122 miliónov USD, stalo sa to prvýkrát od roku 2002. Takýto výsledok sa očakával, keďže federácii sa nepodarilo získať žiadnych nových sponzorov majstrovstiev sveta. Výnosy riadiaceho orgánu sa vyšplhali na 1,152 miliardy, výdavky dosiahli 1,274 miliardy amerických dolárov. Z toho 61,5 milióna putovalo na právne záležitosti. Disponibilita rezervného fondu FIFA aj z tohto dôvodu klesla o 183 miliónov na 1,34 miliardy USD. 

Zastrešujúca organizácia na platy ľudí z výkonného výboru a vyššieho manažmentu vrátane Blattera minula 27,9 milióna. Niekdajší generálny sekretár Jérome Valcke dostal 2,2 milióna, každý člen exekutívy 300 000 USD. Issa Hayatou zinkasoval ďalšieho pol milióna za vedenie finančného výboru. FIFA súhlasila s prezrádzaním výplatných pások vo februári, keď schválila balíček reforiem ako odpoveď na americké a švajčiarske vyšetrovanie korupcie, v ktorom figurujú tucty futbalových predstaviteľov, okrem iných aj Blatter. 

FIFA uviedla, že potenciálnych komerčných partnerov odradili práve aféry. Vrcholných sponzorov Sony a Emirates Airlines nedokázala nahradiť od MS 2014, 27 z 34 takýchto pozícii je voľných. Nové sponzorské zmluvy však oznámi čoskoro, predpokladá sa vstup ázijských spoločností. Vyhliadky sa zlepšili po odsúhlasení protikorupčných opatrení a zvolení nového prezidenta Gianniho Infantina. Jeho príjem zostane utajený do zverejnenia finančnej správy 2016. Zarobí menej než Blatter i ešte nevymenovaný generálny sekretár, ktorého právomoci narastú z výkonnej stránky. 

Prudko stúpli právne náklady, najmä pre spoluprácu s americkou firmou Quinn Emanuel. Jej hlavnou úlohou je, aby sa FIFA nestala komplicom v podvodoch skúmaných federálnou prokuratúrou USA. FIFA okrem toho vynaložila 3,85 milióna USD na dane, týkalo sa to najmä výnosov dcérskych spoločností. 

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA