Škandál s motorčekmi naberá na obrátkach: Podvádzalo sa zrejme aj na Tour de France!

Motorčeky v bicykloch sa hľadajú za použitia kamery Motorčeky v bicykloch sa hľadajú za použitia kamery Zdroj: Twitter - Philippe Maertens

PARÍŽ - Podvody s motorčekmi v kolesách sa možno objavili aj na minuloročnej Tour de France. Domnieva sa to Jean-Pierre Verdy, riaditeľ kontrolného oddelenia francúzskej antidopingovej agentúry AFLD. Tvrdí, že vlani dostal toľko upozornení na technologické podvody ako nikdy predtým.

Ide o ďalšie zo sérii podozrení na používanie nepovoleného pohonu kolies pri pretekoch. V januári bol motorček objavený v kolese mladej belgickej pretekárky Femke van den Driesschovej počas majstrovstiev sveta v cyklokrose. V apríli sa na základe záznamov z termokamery objavilo podozrenie, že až sedem cyklistov malo skrytý motorček pri dvoch tradičných marcových pretekoch v Taliansku.

Jeden z vedúcich pracovníkov AFLD teraz podozrenie rozšíril aj na najslávnejšie preteky sveta. "Veľa tímových manažérov so mnou hovorilo, že sa s tým konečne musí niečo urobiť. Ale pri kontakte s médiami mlčali a nič nepovedali," uviedol Verdy v rozhovore pre časopis Tour.

Konkrétne dôkazy nepredložil, pretože žiadneho pretekára na vlastné oči podvádzať nevidel. Myslia si, že si motorčekom pomáhala síce menšina účastníkov Tour, ale aj tak sa jednalo o viac ako tucet pretekárov. "Bolo to oveľa viac ako v roku 2014 a o rok skôr," poznamenal.

Novinári z televízie France 2 a talianskeho denníka Corriere della Sera, ktorí zverejnili podozrivé zábery z termokamery pri tohtoročných talianskych závodoch, podľa neho rozhodne nepreháňajú. "Hovoria len minimum. Ten problém je oveľa väčší," povedal. 

Technologický doping sa podľa neho v cyklistike objavuje už roky. Rovnaký názor má doživotne suspendovaný taliansky lekár Michele Ferrari, podľa ktorého sa elektrické pohony kolies používajú od roku 2005. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) používa pre odhaľovanie skrytých motorčekov v kolesách magnetickú rezonanciu umiestnenou v tablete. Tvrdí, že je to výnimočne účinná metóda.

Viac o téme: Tour de France Technologický doping Motorčeky
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Twitter - Philippe Maertens
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá