VIDEO Škaredý pád lídra Giro d´Italia: Takto prišiel Kruijswijk o ružový dres

Kruijswijk spadol a prišiel o ružový dres
Kruijswijk spadol a prišiel o ružový dres

RISOUL - Devätnásta etapa cyklistických pretekov Giro d´Italia priniesla nečakanú zmenu na čele celkovej priebežnej klasifikácie. Doteraz suverénneho Holanďana Stevena Kruijswijka (LottoNL-Jumbo) vyzliekol z ružového dresu Kolumbijčan Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE).

Supernáročnú etapu z Pinerola do Risoulu (162 km) ovládol sólojazdou v závere Talian Vincenzo Nibali. Víťaz Gira spred 3 rokov si pripísal šieste etapové víťazstvo na týchto pretekoch, keď dosiahol výsledný čas 4:19:54 h. S odstupom 51 sekúnd sa v cieli na vrchole 12 km dlhého stúpania s maximom 10% objavil Španiel Mikel Nieve (Sky) a hneď za ním nový líder celkovej klasifikácie Chaves. Kolumbijčan vedie o 40 sekúnd pred Nibalim, ktorý sa pred záverečným víkendom 99. ročníka Gira prekvapujúco opäť zaradil medzi kandidátov na celkový triumf. Smoliar Kruijswijk, ktorého v etape postihol nepríjemný pád, zaostal v cieli o priepastných 4:53 min. Celkovo klesol z prvého na tretie miesto s mankom 1:05 min. 


"Fantastický deň pre mňa. Mám ružový dres, čo je aj zásluha skvelého tímového výkonu. Všetci sme útočili na Colle dell´Agnello, Ruben Plaza na mňa počkal a potom ťahal ako ozajstný stroj. V závere som chcel dostihnúť Nibaliho, ale ten bol dnes veľmi silný. Zajtra nás čaká obrana ružového dresu," uviedol Esteban Chaves aj na webe Cyclingnews. 

Piatková etapa pripravila pre pelotón dve nesmierne náročné stúpania. Na vrchole prvého z nich Colle dell´Agnello vo výške 2744 m bol prvý Talian Michele Scarponi (Astana) a získal cenu Cima Coppi určenú pre víťaza horskej prémie na najvyššie položenom mieste na trase celého ročníka pretekov. Ako druhý sa na vrchole obklopenom zasneženou scenériou Álp objavil s odstupom 1:27 min Španiel Mikel Nieve a nasledovala skupina s najväčšími favoritmi. V ostrom klesaní z takmer trojtisícovej výšky spadol líder priebežného poradia Steven Kruijswijk a ocitol sa v snehovom poli pri ceste. Holanďan musel meniť bicykel a stratil drahocenné sekundy. Ešte horšie obišiel piaty muž celkovej priebežnej klasifikácie Rus Ilnur Zakarin, ktorý si pri páde zlomil kľúčnu kosť a preteky sa pre neho predčasne skončili. 

Cieľové stúpanie do francúzskeho lyžiarskeho strediska Risoul vo výške 1862 m zastihlo v najlepšej kondícii Vincenza Nibaliho. Taliansky favorit vyše 5 km pred cieľom zaútočil zo skupiny favoritov a 3 km pred koncom už mal takmer minútový náskok pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom, ktorý bol v tom čase virtuálne už v ružovom, keďže manko Kruijswijka narástlo na vyše 3 minúty. 

Sobotňajšia etapa by mala dať definitívne odpoveď na otázku, ako dopadne tohtoročné Giro. Iba 134 km medzi Guillestre do Sant´Anna di Vinadio obsahuje tri náročné stúpania prvej kategórie a cieľovú "trojku". Pretekári sa budú štverať na Col de la Bonette do výšky 2715 m aj na Colle della Lombarda do výšky 2350 m. Cieľ bude vo výške 1824 m. 

Výsledky - Giro d´Italia: 
19. etapa (Pinerolo - Risoul, 162 km): 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 4:19:54 h, 2. Mikel Nieve (Šp.) Sky +51 s, 3. Esteban Chaves (Kol.) Orica-GreenEDGE +53, 
4. Diego Ulissi (Tal.) Lampre - Merida +1:02, 5. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +2:14, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:14 

Poradie po 19. etape: 1. Esteban Chaves (Kol.) Orica-GreenEdge 78:14:20 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +40 s, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo +1:05, 
4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:48, 5. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +3:59, 6. Bob Jungels (Lux.) Etixx - Quick-Step +7:53


Tagy: Vincenzo Nibali Giro d´Italia Steven Kruijswijk

Zdroj:
SITA
Foto:
youtube

DISKUSIA