VIDEO Česi v dramatickom stretnutí zachránili bod: Chorvátsko prišlo o dvojgólové vedenie

Luka Modrič a Tomáš Rosický v súboji o loptuLuka Modrič a Tomáš Rosický v súboji o loptu Zdroj: SITA

ST. ETIENNE - Stretnutie základnej D-skupiny majstrovstiev Európy medzi futbalistami Česka a chorvátskymi reprezentantmi sa v piatok podvečer v St. Etienne napokon skončilo nerozhodne 2:2. Chorvátom v úplnom závere ušla istota postupu do osemfinále, keď premárnili dvojgólový náskok.

Chorváti prejavili v prvom polčase viac túžby po strelení vedúceho zásahu. Aj keď Čechov výrazne prevýšili v štatistikách držania lopty, striel či rohových kopov, najnebezpečnejšie hrozili z protiútokov. V 21. minúte Perišič tesne nedosiahol na prihrávku od Mandžukiča, z dodatočnej akcie vystrelil nad Rakitič, ktorý predviedol pekný ťah tiež o šestnásť minút neskôr, no jeho zakončenie zmarilo ofsajdové postavenie Mandžukiča pred brankárom Čechom. Iniciatívny Perišič sa gólovej odmeny dočkal v 37. minúte, keď sa pustil medzi obrancov a ľavačkou prekonal Čecha. V závere úvodného dejstva z priameho kopu dobre odcentroval Rakitič, ale stopéri Čorluka s Vidom sa vo voľnom priestore nedohodli a minuli.

Chorváti nepoľavili v úsilí ani po návrate z polčasovej prestávky. Druhý zásah pridali krátko pred uplynutím hodiny hry; v rozohrávke sa dopustil chyby český stredný obranca Hubník, čo využil Brozovič a vysunul Rakitiča, ktorý nedal šancu Čechovi. Chorváti mohli onedlho pridať aj tretí gól, ale Mandžukič na svoje pomery prekvapujúco zaváhal vo vyloženej príležitosti a prestrelil bránku. V 72. minúte Rakitič vypálil nad z priameho kopu. O štyri minúty sa Čechom predsa len podarilo znížiť, hlavičkou sa presadil striedajúci Škoda, ktorý predtým na hrote útoku nahradil Lafatu. Asistenciu si pripísal kapitán Rosický. V 80. minúte mohol Chorvátom prinavrátiť dvojgólové vedenie Brozovič, v dobrej pozícii však netrafil priestor troch žrdí. Záver súboja prerušila zábavná pyrotechnika, ktorá priletela zo sektora "Vatrenov". Po chvíli sa pokračovalo, Vida zahral v osobnom súboji so Sivokom v šestnástke rukou a nariadený pokutový kop premenil ďalší Vrbov žolík Necid. Ten delovkou pod brvno stanovil výsledok 2:2.

Milan Škoda (útočník a strelec prvého gólu ČR): "Najdôležitejším faktorom pri mojom góle bola skvelá lopta od "Rosu" (Tomáš Rosický, pozn.). Nasledoval som ju, ocitol som sa pred obrancom, a potom už ani neviem, ako sa lopta ocitla v sieti. Som veľmi šťastný. Tento gól bol spúšťač našej snahy v závere, ktorá vyústila do úspešného vyrovnania. Zisk bodu má pre nás mimoriadnu cenu. Mohli sme však dosiahnúť aj viac, pretože po vyrovnaní sme naďalej útočili, ale na viac sme už nedosiahli."

Tomáš Necid (útočník a strelec druhého gólu ČR): "Útočník je na to, aby strieľal góly a ja som si veril. Hoci bol pokutový kop môj prvý dotyk s loptou v zápase, bol som si istý, že skórujem. Som veľmi rád, že to vyšlo. Tento bod môže mať pre nás postupovú cenu, pokiaľ zvíťazíme nad Tureckom."

Darijo Srna (obranca a kapitán Chorvátska): "Čo sa stalo, to sa stalo. Stratili sme náskok, ale neprehrali sme a je pred nami ďalší zápas. Prvých šesťdesiat minút sme odohrali na vysokej úrovni, potom sme však neudržali koncetráciu. Opakujem však, stavať treba na dobrom výkone z prvej hodiny duelu."

Viac o téme: Česko Chorvátsko
  • Zdroj: sportky.sk, TASR