FOTO Derniéra Okolo Slovenska korisťou Tratnika: Celkový triumf putuje do Talianska

Taliansky cyklista Mauro Finetto (uprostred) z tímu Unieuro Wilier sa stal celkovým víťazomTaliansky cyklista Mauro Finetto (uprostred) z tímu Unieuro Wilier sa stal celkovým víťazom Zdroj: FOTO TASR – Martin Palkovič

PIEŠŤANY - Celkovým víťazom 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, patriacich do seriálu Europe Tour a kategórie 2.2., sa stal Talian Mauro Finetto z tímu Unieuro Willier.

Slovinec Jan Tratnik z tímu Amplatz-BMC bol zasa hrdinom nedeľňajšej záverečnej 5. etapy, keď na trase dlhej 121,9 km medzi Bojnicami a Piešťanmi dosiahol víťazný čas 2:39:39 h. Druhý skončil v rovnakom čase jeho partner z úniku Nemec Florian Bissinger (BSA Greenlife). Špurt hlavného poľa vyhral a na treťom mieste s odstupom 1:40 min došiel do cieľa Čech František Sisr z tímu Klein Constantia.

Spomedzi slovenských zástupcov skončil v derniére podujatia najlepšie skúsený Maroš Kováč (Dukla Banská Bystrica) - na 23. mieste. Marek Čanecký bol dvadsiaty šiesty a Ondrej Glajza tridsiaty prvý. Všetci s odstupom 1:40 min za Tratnikom.

Sprava v popredí: Jan Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

"Dnes som bol najlepším Slovákom v pelotóne, ale viac si cením fakt, že tieto preteky sme dokončili všetci z nášho tímu. Týmto sa nemôže pochváliť veľa družstiev, ktoré štartovali na týchto pretekoch,“ uviedol už 39-ročný Maroš Kováč po záverečnej etape Okolo Slovenska. Vzápätí pridal svoje postrehy z etapy: "Tým, že veľmi skoro z pelotónu odišli dvaja jazdci, vedeli sme, že na stupeň víťazov to dnes nebude. Preto sme sa s Patrikom Tyborom usilovali zabojovať aspoň o pozíciu najlepšieho Slováka tohtoročnej edície. Bojovali sme o ňu s Marekom Čaneckým, ktorému sa tento dres podarilo získať najmä zásluhou bodov, ktoré vybojoval na poslednej rýchlostnej prémii priamo v Piešťanoch. V mojom veku a s mojimi skúsenosťami sú zaujímavé iba etapové a celkové prvenstvá, pozície okolo 25.- 30. miesta nepovažujem za dôkaz svojho najšťastnejšieho vystúpenia.“

František Sisr (Klein Constantia) Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Kováč zhodnotil preteky aj ako celok. "Veľkým prínosom tohto ročníka Okolo Slovenska boli najmä kvalitné zahraničné tímy. Aj to je dôkaz, že tieto preteky majú stále vyššiu a vyššiu kvalitu a už dlhšie nepatria do kategórie UCI, do ktorej sú zaradené," dodal Kováč, ktorý sa ako jediný Slovák v uplynulých dňoch na Okolo Slovenska dostal až na stupne víťazov. V úvodnom prológu v Banskej Bystrici skončil tretí.

Celkovým víťazom jubilejného ročníka sa stal Talian Mauro Finetto z tímu Unieuro Willier. Finetto si udržal náskok 7 sekúnd pred Ukrajincom Vitalijom Bucom (Kolss) a 9 sekúnd pred Rusom Kirilom Pozdňakovom (Synergy Baku). Finetto sa na líderskú pozíciu vyšvihol vďaka víťazstvu v kráľovskej horskej - druhej etape s cieľom na Štrbskom Plese a udržal si ju až do cieľa v Piešťanoch.

Najlepším Slovákom a konečným držiteľom trička v národnej trikolóre sa stal Marek Čanecký z tímu Amplatz-BMC. Celkovo skončil štrnásty a za víťazom zaostal o 2:07 min. Olympijský náhradník do Ria de Janeira Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica) skončil len o priečku nižšie a Jurajovi Bellanovi ako tretiemu najlepšiemu slovenského jazdcovi v celkovej klasifikácii patrí 36. priečka.

Taliansky cyklista Mauro Finetto Galéria fotiek (5) Zdroj: FOTO TASR – Martin Palkovič

5. etapa (Bojnice - Piešťany, 121,9 km): 1. Jan Tratnik (Slovin.) Amplatz-BMC 2:39:39 h, 2. Florian Bissinger (Nem.) BSA Greenlife - rovnaký čas ako víťaz, 3. František Sisr (ČR) +1:40 min, 4. Filippo Fortin (Tal.), 5. Alois Kaňkovský (CR) Whirlpool Author, 6. Matteo Malucelli (Tal.) Unieuro Willier,...23. Maroš Kováč, Dukla Banská Bystica, 26. Marek Čanecký, Amplatz-BMC, 31. Ondrej Glajza, Slovenská reprez. do 23 rokov, 34. Patrik Tybor (všetci SR) - všetci +1:40 min

Konečné poradie po 5. etape: 1. Mauro Finetto (Tal.) Unieuro Wilier 18:45:06 h, 2. Vitalij Buc (Ukr.) Kolss +7 s, 3. Kiril Pozdňakov (Rus.) Synergy Baku +9, 4. Florian Bissinger (Nem.) BSA Greenlife +11, 5. Hamish Schreurs (N. Zél.) Klein Constantia +13, 6. Mark Christian (V. Brit.) Team Wiggins +19,...14. Marek Čanecký, Amplatz BMC +2:07, 15. Patrik Tybor, Dukla Banská Bystrica +2:07,...36. Juraj Bellan, Dukla Banská Bystrica +3:03, 37. Ľuboš Malovec, Slovenská reprezentácia do 23 rokov +3:13, 39. Roman Broniš (všetci SR) CK Příbram - Fany Gastro +3:29, 40. Martin Haring (SR) Dukla Banská Bystrica +3:30.

Viac o téme: Okolo Slovenska Mauro Finetto Jan Tratnik