Slovensko rozšírilo medailovú zbierku: Na atletickom štadióne sa o to postaral Kuřeja

Marián KuřejaMarián Kuřeja Zdroj: spv.sk

RIO DE JANEIRO - Slovensko získalo na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro ďalšiu medailu, na atletickom štadióne sa o ňo postaral Marián Kuřeja v hode kuželkou. Tridsašesťročný rodák z Banskej Bystrice dosiahol výkon 26,82 m, za svojim osobným rekordom zaostal len o 15 centimetrov a stačilo to na zisk bronzu.

Pred ním skončila len dvojica Srbov, pričom celkový víťaz Željko Dimitrijevič o takmer tri metre prekonal vlastný svetový rekord (29,96). Kuřeja v Riu zaznamenal sériu 25,35-24,44-26,23-26,04-26,82-X. Pre Slovensko je to už deviata medaila na PH 2016, športovci spod Tatier zatiaľ v Brazílii nazbierali päť zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily.

"Pri prvých troch pokusoch ma rozhodilo, že sme sa dlho priväzovali a výsledok bol taký, že som hádzal menej ako bol môj osobák. V piatom pokuse sa mi napokon podaril hod, ktorý mi zabezpečil bronz a som rád, že som sa po rozpačitom začiatku prebojoval z piateho na tretie miesto. Šiesty pokus som mal najdlhší, bol by stačil aj na striebro. Bohužiaľ, skončil mimo výseč. Takže som napokon celkom spokojný, že z prvej paralympiády odchádzam s medailou, aj keď pred pretekmi som si tajne želal, aby zaznela slovenská ," povedal Marián Kuřeja.

Zrakovo hendikepovaná plavkyňa Karina Petrikovičová síce ani vo svojom štvrtom štarte nepostúpila z rozplavby, ale už v tretej disciplíne si utvoril osobné maximum. V piatok absolvovala 100 m voľný spôsob, časom 1:06,18 min skončila v prvej rozplavbe šiesta a celkovo sedemnásta. V sobotu ju čaká 100 m znak a mladá športovkyňa vo svojom záverečnom štarte túži po postupe do finále. "Urobím pre to všetko, veď ide o disciplínu, v ktorej som na ostatných ME získala bronz. Moje doterajšie výkony síce nestačili na kvalitnejšiu konkurenciu, ale mám radosť z osobných maxím,“ povedala rodáčka z Piešťan.

V piatok sa v Riu predstavia aj atlét Adrián Matušík (disk), lukostrelec Peter Kinik a boccista Samuel Andrejčík bude bojovať vo finále turnaja jednotlivcov kategórie BC4.

Výsledky piatkových vystúpení Slovákov na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro:

ATLETIKA
Hod kuželkou - muži - finále - kategória F51: 1. Željko Dimitrijevič (Srb.) 29,96 m, … 3. Marián Kuřeja (SR) 26,82

Disk - muži - finále - kategória F44: Adrián Matušík (SR) začiatok o 17.50 h (22.50 h SELČ)

BOCCIA
BC4 - jednotlivci:
finále:
Samuel Andrejčík (SR) - Leung Juk-wing (Hongkong) začiatok o 19.15 h (0.15 h SELČ už v sobotu ráno)

LUKOSTREĽBA
MUŽI
W1 - vyraďovacie súboje:
osemfinále: Peter Kinik (SR) - Manuel Sánchez Camús (Šp.) začiatok o 15.48 h (20.48 h SELČ)

PLÁVANIE
ŽENY
S13 (zrakovo postihnuté):
100 m voľný spôsob - rozplavby:
I. rozplavba: 1. Rebecca Meyersová (USA) 1:01,35 min, … 6. (celkovo 17. miesto) Karina Petrikovičová (SR) 1:06,18

Viac o téme: Marián Kuřeja Hod kuželkou