FOTO Slovenskí mladíci napísali krásnu históriu: Toto bol kľúč k obrovskému úspechu!

Slovenskí mladíci oslavujú postup na európsky šampionát v Poľsku
Slovenskí mladíci oslavujú postup na európsky šampionát v Poľsku

MYJAVA - Vratislav Greško, Szilárd Németh, Marek Mintál, Marián Čišovský, Kamil Čontofalský majú svojich nasledovníkov v Adamovi Zreľákovi, Milanovi Škriniarovi či Matúšovi Berovi. Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa o osem mesiacov druhý raz predstaví na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie, prvýkrát od roku 2000.

"Možno si to ešte až tak neuvedomujeme, ale vieme, že sme napísali krásnu históriu. Je to obrovský úspech. Súdržnosť bola v tomto mužstve kľúčom; to nás vyšvihlo tam, kde sme teraz," myslí si stredopoliar tureckého Trabzonsporu Bero.

Zverenci českého trénera Pavla Hapala pribudli na zoznam účastníkov budúcoročných ME v Poľsku (16. - 30. júna 2017) vo štvrtok večer ako istí víťazi 8. skupiny kvalifikácie. Definitívu dala bezgólová remíza Holandska s Tureckom, po ktorej obe tieto mužstvá prišli o šancu preniknúť na prvú priečku v skupine. Mladí Slováci teda v piatkovom zápase v Myjave proti Bielorusom už nemuseli bodovať, aby získali istotu postupu; naopak, mohli hrať uvoľnenejšie. S myjavským publikom sa napokon rozlúčili víťazstvom 3:1: dva góly strelil útočník Pavol Šafranko, tretí pridal v závere stretnutia stredopoliar Martin Chrien. 

"Emócie sú krásne. Mal som trošku obavu, resp. chcel som aj pre fanúšikov, aby to vyšlo nielen herne, ale aj výsledkovo. Fanúšikovia boli počas celej kvalifikácie skvelí, chodili nás povzbudzovať, doma sme zvíťazili vo všetkých zápasoch. Tento úspech radím vo svojej trénerskej kariére veľmi vysoko, medzi tie najväčšie," povedal kouč slovenského tímu Hapal, doplnil ho stopér Sampdorie Janov Škriniar: "Tu na trávniku to bolo emotívnejšie ako včera pri telefónoch, pretože sme si to vybojovali sami. Dnes sme hrali uvoľnenejšie, keďže sa rozhodlo už včera. Chceli sme ísť do zápasu s plnou koncentráciou a nič nepodceniť." Slovenskí reprezentanti sú na čele tabuľky 8. skupiny, zo siedmich duelov vyťažili 18 bodov a pred druhými v klasifikácii Holanďanmi majú výrazný, sedembodový náskok. Tretie v poradí Turecko vybojovalo 10 bodov, štvrté Bielorusko 8 bodov a posledný Cyprus má na konte 4 body. Slováci sa s úspešnou kvalifikáciou rozlúčia v utorok v tureckej Alanyi (16.00 h SELČ), úvodný výkop v rovnakom čase má aj duel domácich Cyperčanov s Holanďanmi. 

Tím SR "21" po úvodnom zaváhaní v Bielorusku (0:1) v septembri minulého roka povstal a zvíťazil vo všetkých šiestich nasledujúcich stretnutiach; postupne uspel doma proti Cypru (2:0), v Holandsku (3:1), doma proti Holandsku (4:2) aj Turecku (5:0), na Cypre (3:0) a v piatok proti Bielorusku (3:1). "Som hrdý na tento tím a na to, čo sa nám podarilo. Sme vynikajúca partia," vyhlásil Škriniar, účastník ostatného seniorského európskeho šampionátu vo Francúzsku. Po piatkových zápasoch kvalifikácie je známych sedem z dvanástich účastníkov ME 2017 hráčov do 21 rokov. K Poľsku (organizátor), Portugalsku, Dánsku, Anglicku a Slovensku pribudli v piatok Nemecko a Česko. V hre je teda ešte päť miesteniek. Tri získajú víťazi 2., 3., resp. 6. skupiny eliminácie a dve zostávajúce budú k dispozícii v baráži, v ktorej sa predstavia štyri mužstvá s najlepšou bilanciou. O priamy postup ešte bojujú Taliansko, Srbsko, Island, Macedónsko, Francúzsko, Švédsko, Chorvátsko a Španielsko. 

"Tešíme sa na ME. Premietli sa mi spomienky z minulého kvalifikačného cyklu; vtedy boli slzy, teraz je radosť. S chlapcami sme si vraveli, že to musíme tentoraz dať, a dali sme to. Ak odohráme dobré zápasy, otvorí sa nám svetový futbal a môžeme sa posunúť ďalej," skonštatoval kanonier v službách českého Jablonca Zreľák, ktorý nehral proti Bielorusom a ani na Cypre pre zranenie. 

Žreb záverečného turnaja sa uskutoční 1. decembra v Krakove, vzniknú tri štvorčlenné skupiny. Do semifinále postúpia víťazi skupín a najlepší tím z druhých priečok, zvyšné okteto sa s podujatím rozlúči. Hostiteľskými mestami sú Krakov, Tychy, Lublin, Kielce, Gdyňa a Bydgoszcz. 


Tagy: Slovensko Milan Škriniar Adam Zreľák Matúš Bero

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook.com/sfzofficial

DISKUSIA