Slovensko sa nového majstra sveta nedočkalo: Baška tesne za najlepšou desiatkou

Erik Baška
Erik Baška

DAUHA - Majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom mužov do 23 rokov sa v katarskej Dauhe stal Nór Kristoffer Halvorsen. V šprintérskom závere po absolvovaní trasy dlhej 166 km Halvorsen tesne predstihol Nemca Pascala Ackermanna, tretí skončil Talian Jakub Mareczko. Najlepší spomedzi Slovákov Erik Baška finišoval na 13. mieste v rovnakom čase, aký mal víťaz.

Jeho pomocníci v boji o čo najlepší výsledok Ľuboš Malovec a Juraj Lajcha obsadili 56., resp. 96. miesto. Malovec zaostal za najlepšími o 11 sekúnd a Lajcha o 1:55 min, štvrtý člen slovenského tímu Pavol Kvietok preteky nedokončil. Slovensko má zásluhou Petra Velitsa aj titul majstra sveta v tejto kategórii, a to z roku 2007 z nemeckého Stuttgartu. 

Víťazný Halvorsen profitoval zo skvelej práce nórskeho družstva, ktoré si počas veľkej časti pretekov a najmä v záverečných kilometroch kontrolovalo čelo pelotónu. Halvorsen sa stal tretím nórskym svetovým šampiónom v kategórii do 23 rokov, viac titulov (4) majú na konte len Taliani. Nóri získali v ostatných troch rokoch dve prvenstvá v kategórii do 23 rokov, v španielskej Ponferrade 2014 triumfoval Sven Erik Byström. 

"Môj tím urobil pre mňa maximum. Toto víťazstvo je aj tímovým triumfom. Bola to rovina, ale s množstvom zákrut, čiže náročné preteky. Raz by som sa chcel stať aj majstrom sveta v kategórii elite," uviedol Kristoffer Halvorsen v prvom rozhovore pre UCI. 

Výsledky: 

Muži do 23 rokov (166 km): 1. Kristoffer Halvorsen (Nór.) 3:40:53 min, 2. Pascal Ackermann (Nem.), 3. Jakub Mareczko (Tal.), 4. Phil Bauhaus (Nem.), 5. Amund Grondahl Jansen (Nór.), 6. Jason Lowndes (Aus.),...13. Erik Baška (SR) - všetci rovnaký čas ako víťaz,...56. Ľuboš Malovec +11 s, 96. Juraj Lajcha +1:55 min,... Pavol Kvietok (všetci SR) - nedokončil 


Tagy: Erik Baška Kristoffer Halvorsen

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook - Erik Baška

DISKUSIA