Českým volejbalom otriasa škandál: Zmizla štvrtina rozpočtu, no audit nič neodhalil

Zdeňek Haník (vpravo)
Zdeňek Haník (vpravo)

PRAHA - Český volejbalový zväz prišiel kvôli sprenevere svojho zamestnanca možno až o 20 miliónov českých korún. Prípadom sa zaoberá polícia, zväz na nemenovanú osobu podal trestné oznámenie. Stíhaný muž je podľa informácií serveru Aktuálně.cz zrejme závislý na hazarde. Podľa predsedu zväzu Zdeňka Haníka nie je financovanie volejbalu ohrozené.

Predstavitelia zväzu vlani nariadili mimoriadnu kontrolu po tom, čo zistili problém s nedostatkom peňazí na účtoch zväzu aj servisnej firmy Volejbal 2011 s.r.o. Previerka odhalila podozrivé platby, za ktorými zrejme stojí človek z ekonomickej sekcie zväzu.

"Tá osoba sa priznala. Čiže prípad je viacmenej jasný - je to kriminálny čin, ktorý spáchala konkrétna osoba," povedal Haník Českej televízii.

Koľko peňazí muž podozrivý zo sprenevery, ktorého stíha polícia od augusta, celkom odčerpal, nechcel upresniť. Údajne sa jedná o sumu v rozmedzí 16 až 20 miliónov korún, čo je štvrtina zväzového rozpočtu.

Haník podotkol, že na zväze zlyhali kontrolné mechanizmy, pretože audit nič neodhalil. "Museli sme zabezpečiť nápravu, pretože do určitej miery zlyhali kontrolné mechanizmy. Od páchateľa to boli sofistikované akcie," povedal.

Financovanie volejbalu podľa neho nie je ohrozené. "Situáciu máme pod kontrolou," uviedol Haník. Zväz si vraj včas zaistil rezervy, vďaka ktorým výpadok peňazí zvládne. "Boli sme pripravení. Signály, že sa niečo deje, sme mali dlhšiu dobu," povedal.


Tagy: Česko Zdeňek Haník

Zdroj:
ČTK
Foto:
ceskatelevize.cz

DISKUSIA