Blatter bude pykať za svoje chyby: Arbitrážny súd potvrdil jeho trest

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

LAUSANNE - Exprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter zaplatil za svoju ľahkovážnosť, s akou vyplatil Michelovi Platinimu 2 milióny švajčiarskych frankov, keď Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne v závere minulého roka zamietol jeho odvolanie proti šesťročnému dištancu za schválenie netransparentného prevodu.

Ako líder vplyvnej organizácie tiež obišiel výkonný výbor tým, že protiprávne obohatil Francúzov penzijný účet o 2,6 milióna namiesto 1,42 milióna amerických dolárov. Na základe týchto skutočností CAS skonštatoval, že trest zastavenia činnosti na šesť rokov od etickej komisie FIFA je adekvátny, a nenašiel dôvod na jeho zrušenie či skrátenie. Vyplýva to zo 68-stranovej dôvodovej správy o rozsudku, ktorý zverejnili až teraz. Traja sudcovia CAS sa zhodli na tom, že medzi Blatterom a Platinim nebola ani písomná zmluva, ani ústny dohovor o dodatočnom vyplatení odmeny za služby poradcu v rokoch 1998 - 2002.    

"Panel považuje postup pána Blattera ako prezidenta FIFA za ľahkomyseľný, prinajmenšom nedbalý, nakoľko potvrdil vyplatenie sumy bez toho, aby si overil obsah zmluvy alebo tým poveril iných zamestnancov," uvádza sa v správe. Platini, ktorý v prípade figuruje ako svedok, si vraj tiež neverifikoval výšku dlhu. "Pán Platini uviedol, že si svoju chybu uvedomil až vtedy, keď mu švajčiarsky prokurátor v septembri 2015 ukázal kópiu zmluvy z augusta 1999."    

Etická komisia FIFA Blatterovo počínanie klasifikovala ako konflikt záujmov a nelojálnosť a obom protagonistom uložila v októbri 2015 dištanc na 8 rokov. Odvolacia komisia skrátila vo februári 2016 suspendáciu na 6 rokov. Platini aj Blatter sa následne obrátili na CAS, arbitrážny súd v máji zredukoval Platinimu 6-ročný dištanc na 4 roky zákazu pôsobenia, čím ho pripravil o možnosť pokračovať na čele Európskej futbalovej únie (UEFA). Jeho nástupcom sa stal Slovinec Aleksander Čeferin. 

Blattera vo februári nahradil vo funkcii prvého muža FIFA Gianni Infantino. Dvaja niekdajší najvplyvnejší muži futbalového hnutia popierali akékoľvek pochybenie. Tvrdili, že na doplatok za Platiniho poradenské služby Blatterovi z rokov 1999 - 2002 mali ústnu dohodu.

Viac o téme: FIFA Michel Platini Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články