Podbrezová spoznala nástupcu Fabuľu: Tento muž má jesennému zázraku vrátiť stratenú tvár

Marek Fabuľa už nie je trénerom Podbrezovej
Marek Fabuľa už nie je trénerom Podbrezovej

PODBREZOVÁ - Novým trénerom slovenského futbalového fortunaligistu ŽP Šport Podbrezová sa stal Karol Praženica. Ten na poste vymenil Mareka Fabuľu, s ktorým vedenie "železiarov" ukončilo spoluprácu po nepresvedčivých jarných výsledkoch. Podbrezová vo Fortuna lige vyhrala naposledy v novembri 2016, z ôsmich jarných kôl získala len 4 body. O zmene na v realizačnom tíme informoval v utorok klubový web.

Ide o šiestu výmenu na poste hlavného trénera vo FL v ročníku 2016/2017. Na jeseň menilo koučov kvinteto Senica, Slovan, Prešov, DAC a ViOn. Spolu s hlavným trénerom Fabuľom skončil aj asistent Miroslav Guza. Pod trénerským duom Fabuľa – Guza sa dokázala Podbrezová po vydarenej jarnej časti sezóny 2015/2016 zachrániť medzi ligovou elitou a v aktuálnom ročníku patrila po jesennej časti Podbrezovej historická druhá priečka v tabuľke Fortuna ligy, čím korunovali Podbrezovčania najlepší kalendárny rok v klubovej histórií.

Novým trénerom mužstva sa stal 46-ročný rodák z Prievidze Karol Praženica, ktorý naposledy pôsobil ako analytik reprezentačného trénera Slovenska Jána Kozáka pri sledovaní najbližších kvalifikačných súperov slovenskej reprezentácie. Futbalovo vyrastal v drese banskobystrickej Dukly, v ktorom nakukol do ligového futbalu a vo svojej bohatej futbalovej kariére obliekal dresy Slavie Praha, Dukly Praha, Hajduku Split, OFI Kréta, 1. FC Košice, Fortuny Düsseldorf, Českých Budějovíc a Matáv Šopron. Za reprezentáciu SR odohral šesť zápasov a ako prvý Slovák sa predstavil v skupinovej fáze Ligy majstrov v sezóne 1994/1995 v drese chorvátskeho tímu Hajduk Split.

Praženica je držiteľom trénerskej licencie UEFA Pro, trénerskú kariéru začal v Dukle Banská Bystrica ako asistent trénera Antona Jánoša. Z pozície hlavného trénera viedol v doterajšej trénerskej kariére Ružinú, Rimavskú Sobotu a Liptovský Mikuláš. Posledným angažmánom Praženicu na slovenskej ligovej scéne bola od júla 2015 do júla 2016 pozícia asistenta trénera Tomislava Mariča v DAC Dunajská Streda. Asistentom Praženicu bude odchovanec podbrezovského futbalu Ján Gajdošík, ktorý zároveň naďalej ostáva aj v pozícii hlavného trénera juniorky. V realizačnom tíme zostali tréner brankárov Peter Boroš i kondičný tréner Andrej Caban.

Trénerské zmeny vo FL 2016/2017:

FK Senica
po 1. kole Aleša Čvančaru vymenil Miroslav Mentel

Slovan Bratislava
po 3. kole Nikodimosa Papavasilioua dočasne nahradil Vladimír Koník, od 6. kola Ivan Vukomanovič

Tatran Prešov
po 11. kole Stanislava Vargu dočasne nahradil asistent Ján Karaffa, od 15. kola nastúpil Miroslav Jantek

DAC Dunajská Streda
po 12. kole Krisztiána Németha vystriedal Csaba László

FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble
po 15. kole Petra Gergelyho vystriedal Juraj Jarábek

ŽP Šport Podbrezová
po 28. kole Mareka Fabuľu vystriedal Karol Praženica


Tagy: ŽP Šport Podbrezová Marek Fabuľa Karol Praženica

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Branislav Račko

DISKUSIA