VIDEO Šok pre Nashville v absolútnom závere: Pittsburgh dokonal obhajobu Stanley Cupu!

Kapitán Sidney Crosby so Stanley CupomKapitán Sidney Crosby so Stanley Cupom Zdroj: SITA

NASHVILLE - Hráčom tímu Pittsburgh Penguins sa podarilo obhájiť triumf v Stanleyho pohári. V súboji číslo šesť finálovej série play-off NHL 2017 triumfovali na ľade Nashvillu 2:0 a celú sériu ovládli 4:2 na zápasy.

Pittsburgh zopakoval triumf z vlaňajška, čím napodobnil naposledy predtým Detroit z rokov 1997 a 1998. Potvrdilo sa pravidlo, že Penguins zakaždým dosiahnu rozhodujúce víťazstvo na súperovom ľade. Rovnaké to bolo aj v rokoch 1991, 1992 a 2009 a 2016.

Víťazstvo Penguins v zápase číslo 6 malo švédsky gólový rukopis. V čase, keď do konca tretej tretiny zostávalo 1:35 min, skóroval Patric Hörnqvist. Gól bol dielom jeho šikovnosti a azda aj šťastia. Puk odrazený od zadného mantinelu napálil do chrbta brankára domácich Pekku Rinneho tak, že od neho sa odrazil do bránky. Bol to Hörnqvistov piaty gól v tohtoročnom play-off, ale tento mal prívlastok šampionátový.

Potvrdenie víťazstva a teda aj zisku Stanley Cupu zabezpečil pre Penguins ďalší Švéd Carl Hagelin 13,6 s pred koncom tretej tretiny gólom do prázdnej bránky. Brankár Pittsburghu Matt Murray pochytal všetkých 27 striel hráčov Nashvillu a druhý raz v rade predviedol shutout. Šieste finálové predstavenie prinieslo vôbec po prvý raz situáciu, že Pittsburgh prevýšil Nashville v strelách na bránku (29:27). Staronoví šampióni boli lepší aj na zblokované strely (12:10) a tiež "hity" (24:23).

"Splnili sme cieľ, ktorý sme si dali na začiatku súťažného ročníka. Nebolo to jednoduché. Mali sme veľa zranených a často sme museli hľadať cesty ako vyviaznuť zo zložitých situácií. Je skvelé, že sa nám to podarilo a na konci to je fantastický pocit," povedal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby pre NBC Sports.

Crosby po druhý raz v rade prevzal trofej pre najužitočnejšieho hráča play-off - Conn Smythe Trophy. V kanadskom bodovaní vyraďovacej časti skončil tesne druhý za ruským spoluhráčom Jevgenijom Malkinom. Crosby nazbieral v 24 zápasoch 27 bodov (8+19), Malkin ešte o bod viac (10+18). Najlepším strelcom play-off sa stal s 13 gólmi Jake Guentzel.

Hráči Nashvillu bojovali o prvú trofej v klubovej histórii, zatiaľ sa jej nedočkali. V šiestom finálovom súboji v Bridgestone Arene v Nashville domáci vyšli po prvý raz strelecky naprázdno, hoci ako prvý skóroval na začiatku druhej tretiny Colton Sissons. Jeho gól však neplatil. Vo všeobecnom hluku zanikol hvizd rozhodcovskej píšťalky, ktorý mu predchádzal. Celkovo Nashville v play-off na domácom ľade deväťkrát zvíťazil a len dvakrát prehral, rozhodujúci duel však nezvládol.

Finále play-off NHL - štvrtok (hrá sa na štyri víťazstvá):

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:0, 0:0, 0:2) - konečný výsledok série: 2:4, Pittsburgh získal Stanleyho pohár
Góly: 59. Hörnqvist (J. Schultz, Kunitz), 60. Hagelin (Dumoulin)

Viac o téme: Pittsburgh Penguins Nashville Predators