Privara chváli úroveň pretekov Okolo Slovenska: Poslali sme do cyklistického sveta dobrý signál

Peter PrivaraPeter Privara Zdroj: TASR

BRATISLAVA /TRNAVA - Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) a generálny riaditeľ 60 + 1. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska Peter Privara priznal, že najspokojnejší počas ich tohoročnej edície bol v momente, keď majitelia všetkých piatich dresov, o ktoré sa tento rok na slovenských cestách súťažilo, zišli na Trojičnom námestí v Trnave z pódia.

Keď tieto cenné dresy i trofeje mali svojich nových a stálych majiteľov - a keď porcia 738 UCI bodov i finančnej dotácie vo výške 30 455 eur pre najlepších bola už rozdaná. Vtedy bolo už isté, že 60 + 1. ročník majú všetci organizátori úspešne za sebou. Ročník 2017 bol prvýkrát v histórii podujatia vo vyššej kategórii UCI 2.1. Podľa prvého muža slovenskej cyklistky práve tento posun do "vyššej ligy" viacetapových pretekov pod patronátom UCI bol pre organizátorov veľkou výzvou.

"Dlhodobým cieľom ľudí, ktorí robia okolo týchto prestížnych pretekov v našich podmienkach, bolo zaradenie a od tohto roka už udržanie nášho podujatia v kategórii UCI 2.1. Usilujeme sa o to aj preto, aby v budúcnosti mohli na ňom štartovať aj najlepší Slováci. A veľkým ocenením našej práce by bolo, ak by sme na týchto pretekoch raz mohli privítať aj Petra Sagana. Pravda, ako aktívneho jazdca. Nemusí to byť na budúci rok, možno ani o dva roky, ale o také tri - štyri určite. To by bola pre slovenskú cyklistiku naozaj ohromná vec. Veľmi dobrá reklama. My na splnení tejto túžby stále pracujeme, stále sa o to usilujeme. A aj tento rok sme k naplneniu tohto cieľa urobili jeden úspešný krok. Urobili sme preteky, ktoré sa účastníkom páčili," zdôraznil Peter Privara.

Šéf organizačného výboru sa ešte v Trnave počas záverečnej slávnosti poďakoval všetkým, ktorí svojou prácou prispeli k úspešnému priebehu tohoročnej edície Okolo Slovenska. "Prvý pocit, ktorý v tejto chvíli vo mne prevláda, je veľká úľava. A tiež veľká spokojnosť. Najmä preto, že to tento rok opäť všetko dobre dopadlo. Kategória UCI 2.1 bola pre nás veľká výzva, s ktorou sme sa všetci úspešne popasovali. Vedeli sme zabezpečiť také podmienky, v ktorých mohli štartovať špičkové profesionálne tímy aj s účastníkmi Gira d´ Italia a ďalších veľkých pretekov. A to určite pôjde do sveta. Podarilo sa nám poslať do cyklistického sveta dobrý signál, z čoho mám veľkú radosť. Teší ma, že sme to zvládli," zdôraznil Peter Privara.

Generálny riaditeľ pri konečnom hodnotení vyzdvihol aj konečné 7. miesto Patrika Tybora z jediného slovenského kontinentálneho tímu VŠC Dukla Banská Bystrica. "Byť siedmy v konkurencii, ktorá sa tento rok na ´Okolo´ zišla, je veľmi dobrý výsledok. Dostať sa do prvej desiatky konečného poradia na pretekoch UCI 2.1, sa jazdcovi nášho slovenského tímu nepodarí každý týždeň," pripomenul Peter Privara.

Tyborovo umiestnenie v konečnom poradí ocenil aj jeho tímový tréner Martin Fraňo. "Teší ma, že práve náš jazdec skončil v prvej desiatke konečného hodnotenia. Je to pekný výsledok. Splnenie nášho cieľa. Škoda, že v prológu v Levoči urobil veľkú chybu, pri ktorej zbytočne stratil dve - tri sekundy. V konečnom bilancovaní ho práve tie pripravili o posun vyššie. Možno aj o tri - štyri miesta. Mohol bojovať o pódium v celkovom poradí," robil prvú bilanciu tréner banskobystrickej Dukly Martin Fraňo.

"Veľkú krízu sme mali v prvej etape do Banskej Bystrice na Čertovici. Zomkli sme sa ako tím, aby sme do cieľa prišli všetci. Milo ma prekvapil svojou aktivitou Martin Mahďar, ktorý bol v úniku v etape z Nitry do Trnavy. Veľmi dobre sa držal najmä na myjavských kopaniciach. Aj on splnil náš zámer: mať každý deň jazdca v úniku, byť v tomto kvalitne obsadenom profesionálnom pelotóne aktívni, byť na očiach, dať o sebe vedieť. To sa vždy počíta. V poslednej etape v okolí Trnavy sa tejto úlohy opäť úspešne zhostil Patrik Tybor. V záverečnej etape bol aktívny, vyhral prvú rýchlostnú prémiu v Trnave, ale potom mal opäť smolu, musel meniť bicykel, neskôr spadol, ale aj tak bojoval o pozíciu v prvej desiatke. Odviedol veľmi dobrú robotu, tak isto ako aj ostatní chlapci v našom drese. Všetko sú to mladí jazdci, pre ktorých sú dve viac ako 200 km etapy v priebehu štyroch dní ešte veľkým sústom. Sám som bol zvedavý, či to zvládnu, či to dokážu. Mám z nich radosť, že preteky Okolo Slovenska zvládli, že sme preteky dokončili v plnej zostave. To je veľká vec. Posunie ich to ďalej. Všetci majú pred sebou sľubnú kariéru. Štart na Okolo im určite pomôže v ich profesionálnom cyklistickom živote," pochválil svojich mladých zverencov kormidelník VŠC Dukla Banská Bystrica. "Vedeli sme, že získať dres pre najlepšieho Slováka, bola naša povinnosť. Pre tento cieľ sme urobili všetko, čo sme mohli, čo bolo v našich silách. Teší ma, že to nakoniec stačilo na siedme miesto. Byť v desiatke konečného poradia v takto silnom pelotóne je pre najlepšieho Slováka dobrý výsledok. Som rád, že som sa do nej dostal. Škoda tej smoly, ktorá ma počas pretekov sprevádzala - a tak isto tej veľkej chyby, ktorú som urobil v prológu v Levoči. Mohol som byť ešte vyššie," konštatoval účastník OH 2016 v Riu de Janeiro, ktorého po etapách 60 + 1. ročníka Okolo Slovenska najčastejšie obliekali do dresu so slovenskou trikolórou.

O tento dres sa na slovenských cestách bojovalo iba tretí raz v histórii. Jeho prvým držiteľom bol v roku 2015 práve Patrik Tybor, najlepším Slovákom bol o rok neskôr Marek Čanecký v službách rakúskeho tímu Amplatz - BMC. Tretí ročník tejto národnej súťaže opäť vyhral Patrik Tybor. Veľkú zásluhu na tom, že sa mu to podarilo, majú aj jeho tímoví kolegovia, ktorí mu dokázali úspešne kryť chrbát. Pre mnohých z nich to bol prvý kontakt s takým silným medzinárodným pelotónom.

Viac o téme: Marek Čanecký Peter Privara Martin Fraňo
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá