Bývalý reprezentant o vyhrotenej situácii v hokeji: Hazardovať s takýmto niečím sa nemá!

Miroslav LažoMiroslav Lažo Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Slovenský hokej zažil naozaj búrlivý rok. Najprv ošiaľ z výkonov osemnástky na domácich majstrovstvách sveta v Poprade, a potom obrovské sklamanie a najhoršie umiestnenie našej reprezentácie na svetovom šampionáte. K tejto ostrej téme sa vyjadril aj bývalý reprezentant Miroslav Lažo.

Práve bývalá hviezda Slovana Bratislava sa so svojím tímom z tréningového centra HDC Slovakia podieľala na úspechu mladých hokejistov, ktorí robili radosť fanúšikom na domácom turnaji. Túto radosť však vystriedal smútok po tom, čo seniori zbabrali hokejový šampionát v Kolíne nad Rýnom a dosiahli najhoršie umiestnenie v histórii.

Po návrate domov sa okamžite strhla slovná vojna medzi koučom Zdenom Cígerom a šéfom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martinom Kohútom. Ten už počas šampionátu povedal, že so súčasným trénerom do budúcna nepočíta a má náhradu aj za generálneho manažéra reprezentácie Róberta Švehlu. Jeho ambíciou je dosadiť na tento post legendu slovenského hokeja Miroslava Šatana. Na túto zložitú situáciu sa pre Športky vyjadril aj bývalý hokejista Miroslav Lažo:

  • A-čko zaznamenalo najhorší výsledok v histórii. Bolo to naozaj neúčasťou hráčov z NHL?

"Bolo to možno najhoršie umiestnenie, ale pamätáme si veľmi dobre, keď Ľubomír Višňovský rozhodoval proti Slovincom v trestnom strieľaní, keď zachraňoval Slovensko. Tie obdobia sa striedajú, veď neskôr prišli aj úspešné obdobia. Samozrejme, že kvalita hráčov z NHL je dôležitá. Určite by chlapcom pomohli, nielen herne, ale aj psychicky. Avšak riešiť to, kto mohol a nemohol, je veľmi ťažké a myslím, že pre každého hráča je česť obliecť si reprezentačný dres. Hazardovať s takýmto niečím sa nemá. Ale každý je profesionál a musí vedieť, čo má robiť. Ak má adekvátne dôvody, prečo nemôže reprezentovať, treba to rešpektovať.

  • Konflikty vznikli aj medzi šéfom SZĽH Martinom Kohútom a koučom Zdenom Cígerom. Na koho stranu by ste sa postavili ty?

"Za ten prvý rok je mi veľmi ťažké hodnotiť prácu Martina Kohúta. Myslím si, že na takýto post potrebujete dlhšie obdobie, aby ukázal, aké má manažérske schopnosti. Keď nastupoval ako prezident, všetci vedeli, že hokej nehrával, ale tú dôveru dostal. Registrujem u neho dobré nápady, nové projekty, partnerov, dokonca aj personálne zmeny. Dôležité teraz bude, ako sa mu to podarí zrealizovať. Pri Zdenovi Cígerovi netreba zabudnúť, čo všetko urobil pre slovenský hokej ako hráč a tiež ako tréner. Keď bol slovenský hokej naozaj v ťažkej situácii a nikto nechcel viesť národný tím, pričom viacerí to nazývali trénerskou samovraždou, Zdeno to zobral na svoje plecia."

  • Veľa sa hovorí o novom generálnom manažérovi – Mirovi Šatanovi. Myslíte, že by pozdvihol slovenský hokej, ktorý momentálne nedisponuje takými hviezdami ako kedysi?

"Môj názor je, že Miro Šatan je jeden z najlepších kandidátov na tento post. Treba si však uvedomiť, že potrebuje k sebe aj ďalších ľudí. Sám to nemôže urobiť. Všetko je to o tom, aby sa slovenský hokej spojil, začal pracovať vo všetkých reprezentáciách, ale aj na klubových úrovniach a v školách. Treba kvalitne vzdelávať trénerov, aby hráči už od malička mali správne návyky. Sme malá krajina a máme malo hokejistov, preto treba s nimi pracovať oveľa efektívnejšie. Potom budeme mať opäť plné námestia a budeme ich hrdo očakávať na letisku."

Viac o téme: Miroslav Lažo Zdeno Cíger Martin Kohút
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: športky

Súvisiace články