Spoločný šampionát zanechal fantastický dojem: Sagan sa opäť postaral o blázninec!

Peter Privara a Peter SaganPeter Privara a Peter Sagan Zdroj: Koláž Športky

ŽIAR NAD HRONOM - Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike zanechali za sebou v Žiari nad Hronom len ten najlepší dojem a zaslúžili sa o množstvo superlatívov.

"Môžeme smelo povedať, že boli najlepšie v histórii spoločných šampionátov, a nielen spoločných," jednoznačne skonštatoval prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Privara hodnotil šampionát z dvoch uhlov. "Vyvolali veľkú spokojnosť z organizátorského pohľadu. Zo športového priniesli vynikajúce výkony českých cyklistov a samozrejme aj Juraja a Petra Saganovcov v ich taktickom rozohratí pretekov. Trochu viac som očakával od ostatných slovenských jazdcov. Asi každému chýbali v prvej skupine zo traja štyria, keď nevyužili možnosť popracovať takýmto spôsobom na svojom mene."

Preteky elitnej kategórie poznačil veľmi skorý únik 13-člennej skupiny. "To sa stáva a netreba chodiť do dávnej minulosti," zamyslel sa Privara. "Vlani sme niečo podobné videli na majstrovstvách sveta so 17-timi a vydržali až do cieľa, čiže prakticky rovnaký obraz, až za nimi sa neustále striedal celý svet."

Žiar nad Hronom a okolie dýchalo cyklistikou a celý priebeh prinášal popri ceste unikátny pohľad s nadšenými fanúšikmi. Aj pre prezidenta SZC to bolo niečo mimoriadne. "Bodaj by sme Peťa Sagana mali aspoň ďalších desať rokov, pretože vyvoláva úžasnú atmosféru okolo celej cyklistiky. Na mieste sú aj rôzne porovnania s inými športmi, aj s futbalom, či hokejom. Takáto hviezda sa vždy postará o blázinec v tom najlepšom slova zmysle. Preto mu patrí veľká vďaka, že sa na týchto spoločných šampionátoch zúčastňuje."

Po Žiari nad Hronom preberá štafetu spoločných šampionátov na budú rok Plzeň: "Nastavili sme vysokú latku a má čo robiť i tuho rozmýšľať, aby sa Žiaru vyrovnala. Len veľmi ťažko sa bude prekonávať a chudáci organizátori si budú musieť poriadne vyhrnúť rukávy, aby sa k tejto vysokej úrovni aspoň priblížili."

Na šampionáte Petra Privaru organizácia milo prekvapila. "Dopredu si povedali, čo chcú, a to sa im aj podarilo. Na druhej strane ma zaskočil priebeh pretekov elitnej kategórie. Bola to taktická chyba pri rozhodujúcom úniku, v ktorom Slováci chýbali vo väčšom zastúpení. Asi sa spoľahli na Petra Sagana, že ten to tak nenechá, no Peter mal v úniku svojho brata, a od tohto faktu sa vyvíjalo veľa podstatného."

Hneď po skončení šampionátu sa preladí pozornosť mnohých na Tour de France. "Bude to pochopiteľne niečo iné ako jednorazové preteky, fanúšik je však všade rovnaký a my sme si ho tu zažili v plnom diváckom rozpoložení," zvažoval prínos žiarskych majstrovstiev Peter Privara a dodal: "Nás teší, že Tour pôjdu obaja Saganovci, v tomto sa slovenská cyklistika posúva vpred. No a bude to aj o dvoch špeciálnych dresoch, so slovenským a s dúhovým majstra sveta. Dúfajme, že to takto vydrží aj do ďalšej sezóny, Jurovi to vydrží určite, no a Peťovi budeme držať palce v nórskom Bergene na majstrovstvách sveta."

Viac o téme: Peter Sagan Juraj Sagan Peter Privara
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Koláž Športky
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články