VIDEO Volko parádne vyštartoval a v Ostrave si užil životné prekvapenie: Boltova aura zafungovala

Usain Bolt a Ján Volko (vpravo)
Usain Bolt a Ján Volko (vpravo)

OSTRAVA - Zlatá tretra sa síce so svojím 56. ročníkom začala už v utorok pozoruhodnými kladivárskymi disciplínami a rekordmi podujatia Poľky Anity Wlodarczykovej a jej krajana Pawla Fajdeka, no do diania naplnený Mestský štadión v Ostrave - Vítkoviciach s 15-tisíc divákmi vtiahol naplno až stredajší hlavný program. Vrcholom bola stovka mítingového drahokamu Jamajčana Usaina Bolta, no už predtým upútali štarty i výkony viacerých hviezd.

Bolt sa lúčil s 'tretrou' a ocenil ju tým najlepším spôsobom, pri svojom rozlúčkovom turné už deviatou účasťou. Najväčšia osobnosť svetovej atletiky zaujala aj krátkou briadkou, diváci však boli zvedaví hlavne na jeho výsledný čas. Veľké chvíle zažíval slovenský šprintér Ján Volko, bok po boku fenomenálneho Bolta. Bežal vo štvrtej, Bolt v piatej dráhe a jamajský blesk ho mohol potiahnuť aj k slovenskému rekordu (10,16). Volko vyštartoval výborne, lepšie ako Bolt, ktorému v cieli namerali takmer v bezvetrí -0,3 m/s víťazných 10,06, Volkovi na 4. mieste 10,26.

"Som spokojný, asi zlepšenie pri tom sústavnom cestovaní momentálne nebolo možné. Boltova aura predsa len na mňa trochu zafungovala, pred štartom som cítil nervozitu, Bežať s tým človekom na tabuli, s tou legendou, viac som si asi želať nemohol. Je to životné prekvapenie, že som sa dostal do takého behu. Vyzeral som pri Boltovi ako tieň, lebo je o dve-tri hlavy vyšší ako ja. Bola to pre mňa česť, vážim si to, že som to dnes v Ostrave mohol odbehnúť" uviedol Ján Volko v prvej reakcii pre slovenské médiá v Ostrave. "V Ostrave boli vždy skvelí fanúšikovia, oni robia z tohto mítingu niečo výnimočné. Aj preto som sem po celé tie roky rád jazdil. Užil som si to s nimi aj dnes. Mal som trochu problém so zranením, aj preto výsledný čas nie je ideálny. To však nie je dôležité, ale dobrý pocit," povedal Usain Bolt vo flashinterview.

Deväť rokov trvalo extrémne blízke spojenie Usaina Bolta so Zlatou tretrou. Od roku 2006 sa Bolt predstavil vďačnému ostravskému publiku deväťkrát. Vo všetkých prípadoch zvíťazil. Päťkrát to bolo na stovke, trikrát na 200 m a raz na 300 m, kde v roku 2010 stanovil rekord mítingu 30,97 s. Prekonal ho, akoby symbolicky, až v práve aktuálnej edícii, Juhoafričan Wayde van Niekerk (30,81).

Osemnásobný olympijský víťaz Bolt prišiel do Ostravy aj vtedy, keď sa rozhodol vynechať iné, renomovanejšie mítingy. "Vždy som sa tu cítil výborne, aj keď spočiatku som si Ostravu zapamätal najmä pre veľkú zimu. Tento rok, zdá sa, že som sem priniesol trochu jamajského slniečka,“ žartoval Bolt dva dni pred pretekmi na tlačovej besede.

Výsledky: 100 m (-0,3 m/s): 1. Bolt (Jam.) 10,06, 2. Pérez (Kuba) 10,09, 3. Harvey (Tur.) 10,26, 4. Volko (SR) 10,26


Tagy: Usain Bolt Ján Volko Zlatá tretra 2017

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
reuters; Video: ČT Sport

DISKUSIA