Mazanec prehovoril o Slovane: Fanúšikovia by chceli najradšej len slovenských hráčov!

Marek Mazanec
Marek Mazanec

HELSINKI - Hokejový brankár Marek Mazanec sa pripravuje na premiéru v bránke národného tímu Česka. Veľká chvíľa dvadsaťšesťročného rodáka z Písku so skúsenosťami z NHL, kde obliekal dres Nashville, príde v piatok. Výber kouča Jozefa Jandača vyzve v Helsinkách v rámci turnaja Karjala Švajčiarsko.

"Väčšinou nervózny nebývam, ale predsa len to bude premiéra, prvý zápas za reprezentáciu v kariére, takže určitá nervozita tam je. Asi to bude, ako som to mával kedysi - do prvej strely budem nervózny, ale keď ju chytím, bude to dobré," povedal Mazanec v rozhovore s novinármi.

Chytať v reprezentačnom drese pre neho bude významným okamihom kariéry, ale rázne odmieta, že by ho vystúpenie za národný tím malo zmeniť. "Je to určite splnený sen, jeden z hokejových cieľov, ktoré som mal, ale tým to nemôže skončiť, že som sa pozrel na jednu reprezentačnú akciu," vyhlásil dôrazne Mazanec.

Od trénera gólmanov Petra Jaroša sa definitívu svojho štartu dozvedel v stredu po prehratom dueli so Švédmi. "Hovoril mi, že by som mal naskočiť proti Švajčiarom. A včera po zápase už mi to potvrdil. Očakávania? Hlavne chceme vyhrať. So Švédmi sa to nepodarilo, tak teraz máme šancu na nápravu," prial si Mazanec priaznivejší výsledok.

K Švajčiarom má ale rešpekt. "Rešpekt k súperovi tam musí byť vždy, nech je to druhá liga za Klatovy alebo zápas za národný tím. Tak to v hokeji má byť," vyhlásil Mazanec. Želá si, aby jeho debut bol víťazný. "Nech je to trebárs aj 9: 8, ale nech sa vyhrá. Keď za stavu 8:8 chytím 'gólovku' a potom sa vyhrá, môžeme byť spokojní všetci," pousmial sa Mazanec.

Keby nebol v zámorí, dočkal by sa zrejme už o niečo skôr. "Vždy je to o aktuálnej forme toho brankára, ako veľmi je vyťažovaný. Ja som bol v Amerike vyťažovaný až-až, ale tá možnosť odísť a presadiť sa za národný tím tam nebola. Teraz tu šancu mám," pochvaľoval si Mazanec.

Vďaka nej môže prísť na iné myšlienky. Pôsobenie s bratislavským Slovanom v Kontinentálnej lige príliš priestoru k radosti a pohode neposkytuje. "Belasí" patria k najhorším tímom súťaže a v polovici základnej časti strácajú na play off priepastných 14 bodov. K tomu všetkému občas presiaknu von ich finančné ťažkosti.

"Človek tu rozhodne príde na iné myšlienky, než má v Slovane. Je super vidieť tu tých chlapcov, je tu navyše veľa hráčov z Plzne, asi po ôsmich rokoch som zase v brankárskej dvojici s Pavlom Francouzom. Všetci rozprávajú zážitky z klubu, je to fajn," podotkol Mazanec. "Ja chlapcov svojimi zážitkami z klubu celkom bavím," pripustil, avšak neprezradil viac.

V Slovane je navyše na české posily veľký tlak. "Je to slovenský tím a slovenskí fanúšikovia by tam najradšej videli len slovenských hráčov. My sme braní za hráčov, ktorí tímu majú pomôcť a ťahať ho, ale nech to beriem zľava sprava, zatiaľ to nikomu nejde podľa predstáv," netajil Mazanec.

Zástupcovi slovenského hokeja aj podľa jeho názoru v KHL uškodilo, že sa tím skladal za pochodu. "Bol to trošku problém, zo začiatku bolo vidieť, že sme sa prvých desať zápasov hľadali. Optimálne nebolo ani to, že som sa k tímu pridal týždeň pred ligou a ani brankárska situácia tam nebola vyriešená," pripomenul Mazanec.

Tím sa navyše skladá neustále. "Niekto odíde, iný hráč príde, je to tam špecifické. Ja sa ale snažím robiť si svoju prácu, na ktorú si ma tam zobrali. Čo si robia ostatní okolo, o to sa nezaujímam," dodal Mazanec.


Tagy: HC Slovan Bratislava Marek Mazanec

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka KHL
Zdroj:
ČTK

DISKUSIA