VIDEO Slovenskí juniori rozstrieľali Dánsko a mieria do štvrťfinále: Čaká nás ťažký súper!

Slovenský tím do 20 rokovSlovenský tím do 20 rokov Zdroj: 2018.worldjunior.hockey

BUFFALO - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov postúpila do štvrťfinále na juniorských majstrovstvách sveta v americkom Buffale, keď triumfovala nad rovesníkmi z Dánska 5:1 v nedeľňajšom stretnutí. Mladí Slováci si vo vyraďovacej fáze zmerajú sily so Švédmi. Hráči "Tre Kronor" triumfovali nad Rusmi 4:3 po samostatných nájazdoch v záverečnom zápase B-skupiny a obsadili v nej konečné prvé miesto. Dánov čaká duel s Bielorusmi o udržanie sa medzi elitou.

Zverencov trénera Ernesta Bokroša zaskočil v 5. min gól dánskeho útočníka Joachima Blichfelda v presilovej hre, Slováci však ešte v prvom dejstve vyrovnali zásluhou Miloša Romana. V druhej tretine už reprezentanti spod Tatier prevzali iniciatívu, v prostrednej časti hry skóroval najprv Martin Fehérváry a druhý gól si pripísal i Miloš Roman. Druhý menovaný sa presadil vo vlastnom oslabení. Slovenskí mladíci triumf spečatili v tretej tretine ďalšími dvoma presnými zásahmi, ktoré dosiahli Samuel Buček a Adam Liška.

Po zápase vyhlásili za najlepšieho hráča slovenskej reprezentácie dvojgólového útočníka Vancouveru Giants v zámorskej WHL Miloša Romana.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade - nedeľa:

A-skupina:

Slovensko "20" - Dánsko "20" 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Góly: 12. Miloš Roman (Tamáši), 30. Fehérváry (Buček, A. Ružička), 35. Miloš Roman, 45. Buček (Fehérváry), 46. Liška (Kundrik, Solenský) - 5. Blichfeld (Krag Christensen, Röndbjerg)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ansons (Lot.), Tufts (USA) - Castelli (Švaj.), Sysujev (Rus.), 1419 divákov

Zostavy:
Slovensko: Durný - Hedera, Korenčík, Bodák, M. Ivan, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta - Smolka, Kelemen, Kundrik - Studenič, Tamáši, Miloš Roman - Buček, Krivošík, A. Ružička - Čacho, Liška, Solenský
Dánsko: Krog - Setkov, Jessen, Mogensen, Heine, O. Larsen, Ch. Larsen, Mortensen - Röndbjerg, Krag Christensen, Blichfeld - Mathiasen-Wejse, Andersen, Nielsen - Ahlberg, Grundtvig, Madsen - Molge, Schultz, Gath - Schmidt-Svejstrup

Hlas (zdroj: SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR "20"): "Gratulujem chlapcom, že postúpili z tejto náročnej skupiny. Na dnešné stretnutie sme sa veľmi dobre pripravili. Hoci výsledok je pre nás priaznivý, bol to veľmi náročný zápas - či už na psychiku alebo taktiku. Dnes podľa mňa rozhodla kondícia, ktorú mali chlapci skvelú. Dobre sme korčuľovali, napádali, mali sme minimum strát pukov a hlavne sme aj pridali góly."

Do zápasu trochu prekvapivo vstúpili lepšie dánski reprezentanti do 20 rokov, už v 2. minúte sa vyznamenal slovenský brankár Roman Durný pri ofenzívnej snahe Davida Madsena. O minútu neskôr putoval na trestnú lavicu Peter Kundrik a Dáni presilovú hru využili presným zásahom Joachima Blichfelda. Slovákom nepomohol ani fakt, že sa Dáni skórovali po ofsajdovej situácii, ktorú však rozhodcovia nepostrehli. Hráčov Dánska gól nabudil, no nevypracovali si žiadnu ďalšiu gólovú príležitosť. Naopak, v 12. min mohol skórovať Samuel Buček, jeho pohotová strela skončila na pripravenom gólmanovi Kasperovi Krogovi. O niekoľko sekúnd neskôr to už Slovákom vyšlo, k obratu zavelil strelou z ľavého kruhu Miloš Roman. V závere úvodnej časti sa dostal do veľkej šance Marián Studenič, Krogovi pomohla konštrukcia jeho bránky.

Aj v druhej tretine začali lepšie dánski hráči. Po piatich minútach hry sa dostali do prečíslenia, strelu Röndbjerga i následné dorážky dvoch iných Dánov zneškodnil Durný. V 30. min poslal do vedenia zverencov trénera Ernesta Bokroša presnou strelou obranca Martin Fehéváry. Výbornú prácu odviedol i Filip Krivošík, ktorý stál pred Krogom a zavadzal mu vo výhľade. O päť minút neskôr zvýšil vedenie Slovenska vo vlastnom oslabení druhým gólom v zápase Miloš Roman. Krátko po tom mali ojedinelú šancu i Dáni, pokus Christoffera Gatha vykryl betónom pozorný Durný.

Hráči Slovenska sa poučili z vstupov do prvej či druhej tretiny a v záverečnom dejstve dominovali už od prvých sekúnd. Tlak Slovákov zavŕšil v 45. presným zásahom Samuela Bučeka - 4:1. Jeho gól musel potvrdiť aj videorozhodca, ten proti jeho regulárnosti nemal nič. Už o 76 sekúnd strelil piaty a zároveň i posledný gól Slovenska aj zápasu útočník Kitchener Rangers v OHL Adam Liška. Vedúci tím si vypracoval i ďalšie šance, ani jeden zo slovenských mladíkov už Kroga neprekonal. Dáni sa takisto nepresadili, namiesto toho v závere prezentovali frustráciu zbytočne tvrdými a nedovolenými zákrokmi.