Fanúšikovia si to rozhodne vychutnajú: Liga národov prinesie atraktívne súboje!

LAUSANNE - Slovenská futbalová reprezentácia sa v premiérovej edícii Ligy národov stretne v 1. skupine B-divízie s Ukrajinou a Českom. Rozhodol o tom stredajší žreb vo švajčiarskom Lausanne. Skupinová fáza novovytvorenej súťaže prebehne od septembra do novembra tohto roka. Futbaloví fanúšikovia sa majú na čo tešiť aj v A-divízii. Žreb rozhodol aj o osude futbalovej špičky, a práve najlepšie tímy sveta si zmerajú sily v atraktívnych dueloch.

Divácky najatraktívnejšie súboje budú v A-divízii. V 1. skupine si úradujúci majstri sveta Nemci zmerajú sily s Francúzmi a Holanďanmi, v 2. skupine figurujú Belgicko, Švajčiarsko a Island, v 3. skupine Portugalsko s Talianskom a Poľskom a v 4. skupine Španielsko, Anglicko a Chorvátsko. Zápasy v skupinách naplánovali na september až november 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Najslabšie mužstvo z každej zo skupín A, B a C-divízie klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín B, C a D-divízie postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na finálovom turnaji, hostiteľa spomedzi nich vyberú v decembri. Ďalšia edícia Ligy národov je na programe počas ročníka 2020/2021.

Kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play-off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020. V roku 2019 sa odohrá riadna kvalifikácia o postup na ME, z každej z desiatich skupín (päť päťčlenných a päť šesťčlenných) preniknú na šampionát dve krajiny. Žreb kvalifikácie sa uskutoční 2. decembra v írskom Dubline a krajiny pred ním rozdelia do výkonnostných košov práve na základe umiestnenia v Lige národov. Pre krajiny z B-divízie je kľúčové obsadiť vo svojej skupine prvé alebo druhé miesto a zabezpečiť si tak pozíciu v desaťčlennom 2. koši pri žrebe kvalifikácie ME 2020. Do prvého koša prenikne desať najlepších z A-divízie, do druhého koša zostávajúci dvaja z A-divízie a osem najlepších z B-divízie. Zostávajúci štyria z B-divízie - tí na 3. priečkach - budú vedno so šiestimi najlepšími z C-divízie súčasťou 3. koša a v kvalifikačnej skupine s dvoma miestenkami na ME sa nevyhnú dvom papierovo silnejším protivníkom. Pre každú zo štyroch divízií Ligy národov platí nasledovné: štyria najlepší, ktorí nepostúpia na ME prostredníctvom riadnej kvalifikácie, zabojujú v play-off o jednu miestenku na šampionát. Play-off sa skladá zo semifinále (hrá sa na jeden zápas na pôde lepšie umiestneného tímu) a finále (hostiteľa určí žreb).

Zloženie skupín štyroch divízií európskej futbalovej Ligy národov 2018/2019 podľa stredajšieho poludňajšieho žrebu vo švajčiarskom Lausanne:

A-divízia (4x 3 tímy): 
1. skupina: Nemecko, Francúzsko, Holandsko
2. skupina: Belgicko, Švajčiarsko, Island
3. skupina: Portugalsko, Taliansko, Poľsko
4. skupina: Španielsko, Anglicko, Chorvátsko

B-divízia (4x 3 tímy): 
1. skupina: SLOVENSKO, Ukrajina, Česko
2. skupina: Rusko, Švédsko, Turecko
3. skupina: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko
4. skupina: Wales, Írsko, Dánsko

C-divízia (1x 3 tímy, 3x 4 tímy): 
1. skupina: Škótsko, Albánsko, Izrael
2. skupina: Maďarsko, Grécko, Fínsko, Estónsko
3. skupina: Slovinsko, Nórsko, Bulharsko, Cyprus
4. skupina: Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Litva

D-divízia (4x 4 tímy): 
1. skupina: Gruzínsko, Lotyšsko, Kazachstan, Andorra
2. skupina: Bielorusko, Luxembursko, Moldavsko, San Maríno
3. skupina: Azerbajdžan, Faerské ostrovy, Malta, Kosovo
4. skupina: Macedónsko, Arménsko, Lichtenštajnsko, Gibraltár


Tagy: UEFA Liga národov

Zdroj:
športky, TASR, SITA
Foto:
UEFA

DISKUSIA