Kuzminová po napínavom boji o zlato: Podnikla takticky kvalitný útok, toto mi zobralo energiu!

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová

OSLO - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová skončila o 9,2 sekundy za Bieloruskou Dariou Domračevovou druhá v nedeľňajších stíhacích pretekoch na 10 km v nórskom Osle-Holmenkollene na záver individuálneho programu predposledného 8. kola Svetového pohára 2017/2018. Nastúpila z vedúcej pozície po triumfe vo štvrtkovom šprinte na 7,5 km a doplatila na štyri trestné okruhy, premožiteľka ich absolvovala len dva. Tretia skončila tiež s dvoma výstrelmi mimo Američanka Susan Dunkleeová, ktorá zaostala o 29,5 s. Paulína Fialková sa posunula z 52. na 39. miesto, Ivona Fialková klesla z 9. na 47. pozíciu.

"Vedela som, že je veľmi dôležité odstrieľať čisto prvú a poslednú položku. Veľmi ma teda potešilo, že som to aj zvládla, ale dovedna štyri chyby zo stredných dvoch strelieb mi zobrali energiu. Napriek tomu som sa usilovala bojovať s Dariou. Ona podnikla takticky kvalitný útok v záverečnom stúpaní a ja som si uvedomila, že nemám dostatok síl vzdorovať jej," uznala Kuzminová podľa spravodajstva Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Je vždy nesmierne podstatné sklopiť všetky posledné terčíky. Nie zakaždým sa to aj podarí, ale mne dnes áno, čo mi dalo šancu zabojovať o prvenstvo. V záverečnom kole to bol tvrdý duel. Uvedomovala som si, aká je Anastasia v tejto sezóne silná. Dnes to tiež pripomenula. Absolútne som to teda nemala ľahké! Snažila som sa zo všetkých síl a pred tým posledným stúpaním som vedela, že to počas neho musím skúsiť," skonštatovala víťazná Domračevová.

Trénerka ženskej reprezentácie Anna Murínová rozdelila stíhačku na dve časti, vydarenú viac i menej. "Prvá polovica bola dobrá, Iva s dvoma nulami, Paula s kolom, Nasťa s dvoma. Na stojkách prišlo k väčšiemu trápeniu, Ivu zatiahlo v chrbte, nevedela sa optimálne pri mierení postaviť, a to spôsobilo, že ich nezvládla. Paula si zapretekela, mala dosť veľkú stratu zo šprintu, u Nasti zapracovali trochu nervy. To je tak, ak bežíte vpredu, v kontaktných pretekoch prežívate niečo iné ako trebárs v šprinte, či vytrvalostných. Vietor nejaký citeľný nebol, vytváral pohodu na strelnici, takže si naozaj bolo treba ustrážiť psychiku."

Kuzminová vybojovala dva súboje, s Domračevovou prehrala, s Mäkäräinenovou však na diaľku bola suverénna a jej náskok od Fínky pred záverečnými tromi pretekmi v ruskom Ťumeni narástol na 41 bodov. "Je to už dosť, nemal by nastať problém, aj keď všeličo sa môže stať," myslí si trénerka Murínová. "Bojuje sa ešte o veľa bodov a ak jedny preteky úplne pokazíte, veľa stratíte. Takže nepredbiehajme, treba sa naplno sústrediť na zostávajúci program a dotiahnuť úsilie."


Tagy: Anastasia Kuzminová Daria Domračevová Anna Murínová

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP - Berit Roald; Video: Youtube

DISKUSIA