VIDEO Slováci ovládli Kráľovský pohár: O finálovom triumfe rozhodla gólová lahôdka!

Martin Škrtel s víťaznou trofejouMartin Škrtel s víťaznou trofejou Zdroj: SITA/AP - Sakchai Lalit

BANGKOK - Slovenskí futbaloví reprezentanti triumfovali na turnaji o Kráľovský pohár (King's Cup) 2018 v thajskom Bangkoku (22. - 25. marca). Zverenci Jána Kozáka v nedeľňajšom finále zvíťazili 3:2 nad domácim výberom. Na góly Ondreja Dudu a Róberta Maka v závere prvého polčasu po chybe brankára Michala Šullu odpovedal Jakkaphan Kaewprom. V druhom polčase pri svojom debute v národnom mužstve skóroval Erik Pačinda, posledné slovo patrilo Pansovi Hemviboonovi.

Slovenský tím pred finálovým Galéria fotiek (14) Zdroj: Facebook - Slovenský futbalový zväz

Tréner Kozák v súlade s avízom pristúpil k ôsmim zmenám v základnej zostave v porovnaní s duelom proti SAE, šancu tiež dostali štyria debutanti - Šulla, Sekulič, Šatka a Pačinda. Srbský kouč Thajska Rajevac dal dôveru otávracej jedenástke zo súboja proti Gabonu. Slovákom patril úvod. Nemcova hlavička po Mazáňovom centri bola hrozbou, Dudovo zakončenie po Makovom prieniku a spätnej prihrávke trestom - 1:0. Pohyblivých Thajčanov hnal vpred zaplnený štadión, futbalové myšlienky ponúkal predovšetkým aktívny Songkrasin. Po polhodine hry Škrtel inkasoval nepríjemný zásah loptou do tváre a museli ho ošetriť, vrátil sa do diania. Vzápätí Puangchan ľahko prenikol do šestnástky a tvrdo vypálil tesne nad brvno. Tento úsek patril hostiteľom, no druhý gólový zápis Slovákom: Pačinda kolmicou vysunul Maka a ten bez problémov poslal loptu do siete - 2:0. Tri minúty pred koncom prvého polčasu veľkú hrúbku vyrobil Šulla, ktorý poslal loptu priamo na kopačku útočníka Dangdu a ten spätnou prihrávkou vyzval Kaewproma na pohodlné zakončenie do opustenej bránky; znížil na 1:2. Makovu odpoveď na opačnej strane zneškodnil Thamsatchanan.

Erik Pačinda gólovou lahôdkou Galéria fotiek (14) Zdroj: Facebook - Slovenský futbalový zväz

Povzbudení domáci po prestávke začali náporom, Šulla zlikvidoval nepríjemnú Songkrasinovu strelu spoza šestnástky. Po hodine hry Mak dostal loptu do siete po Gregušovom vysunutí, no ofsajdový verdikt nedopustil slovenskú radosť. K tej prišlo v 68. min, keď Pačinda po Dudovom priťuknutí spoza šestnástky výstavne trafil a zvýšil na 3:1. Následne Šulla nedodržaním limitu pre rozohrávku spôsobil nepriamy kop súpera zvnútra šestnástky, no obrana pokus zblokovala. V 73. min kapitán Škrtel pustil na ihrisko Škriniara a pásku odovzdal Nemcovi. Desať minút pred koncom Thajčania posilnili nádej na dobrý výsledok, keď po priamom kope lopta prešla šírkou pokutového územia a Hemviboon bez problémov skóroval; znížil na 2:3. V závere Pačinda mohol pridať svoj druhý gól a rozhodnúť, no netrafil presne. Domácim sa už nepodarilo vyrovnať a vynútiť si rozstrel z 11 m.

Slovensko - Thajsko 3:2 (2:1)
Góly: 10. Duda, 34. Mak, 68. Pačinda - 42. Kaewprom, 79. Hemviboon, ŽK: 74. Pačinda, 78. Mak - 81. Puangchan, rozhodovali: Shukri - Ismail, Md Akhir (všetci Malaj.), 45 425 divákov

Slovensko: Šulla - B. Sekulič, Šatka, Škrtel (73. Škriniar), Mazáň - E. Sabo (61. Lobotka), Greguš - Pačinda, Duda, Mak (82. A. Rusnák) - A. Nemec

Thajsko: Thamsatchanan - Roller, Kerdkaew, Hemviboon, Notchaiya (76. Chatthong) - Puangchan, Kaewprom (64. Sriyankem) - Tossakrai (46. Phala), Songkrasin, Bunmathan - Dangda

Pre SR to je druhý triumf na podujatí pri druhej účasti. Slovensko sa na Kráľovskom pohári zúčastnilo aj v roku 2004 s ligovým výberom. Postupne zdolalo Maďarsko (1:0) a hostiteľa (1:1, 5:4 v rozstrele z 11 m). SR vtedy viedol Dušan Galis; v kádri boli Dušan Perniš, Marián Čišovský, Ján Ďurica, Igor Žofčák, Ján Kozák mladší, Martin Jakubko či Stanislav Šesták.

Slovensko, SAE, Thajsko a Gabon zhodne neuspeli v kvalifikácii o postup na tohtoročné MS do Ruska (14. júna - 15. júla). Slováci vo finále potvrdili rolu favoritov - v aktuálnom rebríčku krajín Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) SR figuruje na 29. mieste, Thajsko na 129. priečke.

Kormidelník SR Kozák v Bangkoku pre rozličné dôvody nemal k dispozícii Mareka Hamšíka, Vladimíra Weissa, Lászlóa Bénesa, Juraja Kucku, Matúša Bera, Matúša Kozáčika či Lukáša Štetinu. Slováci vo štvrtkovom semifinále zvíťazili 2:1 nad výberom SAE gólmi Alberta Rusnáka a Michala Ďuriša. Pre SR to boli prvé vystúpenia v tomto roku a aj od novembrových prípravných stretnutí proti Ukrajincom (1:2 v Ľvove) a Nórom (1:0 v Trnave). Slováci odohrajú najbližší prípravný zápas proti Holandsku (štvrtok 31. mája o 20.45 h v Trnave), v pondelok 4. júna o 20.00 h sa vo švajčiarskom Sione predstavia proti účastníkovi MS 2018 z Maroka. Na jeseň ich čakajú štyri vystúpenia v Lige národov, ich súpermi budú Ukrajina a Česko.

V dueli zdolaných semifinalistov o 3. miesto na Národnom štadióne Rajamangala Gabon zvíťazil 1:0 nad Spojenými arabskými emirátmi.