Špeciálny hokejový rok 2018: Vzbura nemecky hovoriacich krajín a veľký slovenský paradox

Tréner Craig Ramsay dohovára slovenským hokejistom
Tréner Craig Ramsay dohovára slovenským hokejistom

BRATISLAVA - Hokejovo bohatá sezóna 2017/18 priniesla dva veľkolepé reprezentačné triumfy - Švédi aktuálne oslavujú zlato na šampionáte v Kodani a Olympijskí atléti z Ruska ovládli zimnú olympiádu v Kodani.

Oba tímy patrili pred jednotlivými podujatiami medzi najväčších favoritov na turnaji, čo sa v konečnom dôsledku aj potvrdilo. Čo s tým však má Slovensko? Ramsayho zverenci ako jediní na olympiáde v Pchjongčchangu dokázali zdolať výber Ruska, a to hneď v úvode 3:2. Po nečakanom šoku však zborná na turnaji už nedala nikomu šancu a ešte v skupine rozbila Slovinsko 8:2 a USA 4:0.

V ceste za zlatom ďalej poslali po štvrťfinále domov Nórsko výsledkom 6:1, Čechov do boja o bronz výsledkom 3:0. Vo finále narazili na absolútnu senzáciu z Nemecka a v riadnej hracej dobe zachránili remízu 3:3, aby následne v predĺžení udrel Kiril Kaprizov a nedovolil tak ďalší hokejový zázrak.

Majstrovstvá sveta v Dánsku mali podobného suveréna. Tentokrát ním bolo Švédsko. To v základnej skupine zo siedmych zápasov ovládlo až šesť v základnej hracej dobe, no jedine Slovensko to s nimi dotiahlo až do predĺženia, v ktorom prehralo nešťastným vlastencom Sekeru. Vo štvrťfinále ich potrápili Lotyši a Tre Kronor postúpili po veľkom boji 3:2.

V semifinále však zrútili USA debaklom 6:0. Vo finále na Švédov čakalo ďalšie mimoriadne prekvapenie turnaja - Švajčiarsko. Finále prinieslo nerozhodný výsledok 2:2 a hokejový svet prial Helvétom prvýkrát v histórii zisk titulu majstra sveta. Nestalo sa a v nájazdoch obhájili titul Severania.

Napriek tomu, že Slovensko dokázalo na oboch najvýznamnejších podujatiach vzdorovať jasným favoritom, na ani jednom turnaji nedosiahlo na vytúžené štvrťfinále. Zato Nemecko a Švajčiarsko uchvátili všetkých fanúšikov.


Tagy: Rusko Slovensko Švédsko Rakúsko MS v hokeji 2018

Zdroj:
športky
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA