Obavy a strach o bezpečnosť: Šampionát v Rusku budú sprevádzať mimoriadne prísne opatrenia

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

MOSKVA - Aj pre samotných Rusov môžu nadchádzajúce majstrovstvá sveta vo futbale znamenať aj veľa zákazov a obmedzení, od ktorých si úrady sľubujú väčšiu bezpečnosť pre viac ako milión futbalových fanúšikov z celého sveta. Niektoré médiá i cudzie úrady však varujú pred možnými nástrahami.

"Rasizmus, homofóbia a násilie," vypočítal britský denník The Times. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino ale nedávno upokojoval, že Rusko je "stopercentne pripravené" a fanúšikovia sa nemusia ničoho báť, na šampionáte ich čaká krásny zážitok.

S organizovaním podobných akcií majú Rusi skúsenosti, a to aj zo zimnej olympiády v Soči 2014. Futbal sa ale bude hrať na oveľa väčšej ploche, nielen v Soči, ale v ďalšej desiatke miest: Moskve, Petrohrade, Kazani, Nižnom Novgorode, Saransku, Samare, Rostove, Volgograde, Kaliningrade a Jekaterinburgu.

Všade sa dá čakať "osobitný bezpečnostný režim" a uzavreté zóny, kam nemá prekĺznuť ani myš, nasadenie špeciálnych síl i utajovaných "chytrých prístrojov" a technických sietí na odhaľovanie výbušnín a zbraní, napísal vládny denník Rossijskaja gazeta.

Ľudia môžu počítať s obzvlášť prísnymi bezpečnostnými kontrolami v doprave a pri štadióne, s dôslednejšou policajnou registráciou návštevníkov usporiadateľských miest aj s dopravnými obmedzeniami. Autobusom bez ruského navigačného systému GLONASS, ktorý bude bezpečnostným zložkám poskytovať informácie o vozidle, môže byť vjazd do "futbalových" miest zakázaný.

Na štadiónoch Lužniky a Spartak bude v dňoch zápasov zakázaná plavba po rieke Moskve. Miestami môže byť zakázaný predaj alkoholu, najmä v skle, ako aj predaj zbraní všetkého druhu. "Zvláštny dohľad" sa má vzťahovať na kamióny a malé lietadlá. "Všetko sú to zvyčajné opatrenia. Hlavné je odvrátiť možné teroristické útoky a smrť ľudí," zdôraznil vládny denník.

"Očakávame, že naša spolupráca so zahraničnými tajnými službami a bezpečnostnými agentúrami pomôže rovnako dobre ako v predchádzajúcich rokoch ochrániť túto udalosť pred teroristickými útokmi," vyhlásil šéf ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov. "Vlani sme v Rusku odvrátili 25 teroristických útokov, spáchané boli štyri," pripomenul. Bol medzi nimi aj samovražedný bombový atentát v petrohradskom metre so 16 mŕtvymi.

"Zaistiť bezpečnosť takéhoto podniku vlastnými silami nie je možné. Je bežnou praxou, že všetky zvláštne služby v týchto prípadoch vždy spolupracujú," pripustil šéf medzirezortného štábu pre bezpečnosť šampionátu Alexej Lavriščev. Podľa neho sa do spolupráce už zapojilo 105 zástupcov 35 krajín a ich počet ešte stúpne.

"Je možné, že prižmúrime oko kvôli maličkostiam, ale za vážne delikty budú prísne tresty," varoval. Výstraha je podľa denníka Moskovskij komsomolec určená nielen fanúšikom oslavujúcim víťazstvo či utešujúcimi smútok z porážok v uliciach, ale aj taxikárom či poskytovateľom ubytovania: za nadsadené ceny hrozí obvinenie z podvodu.

Čosi podobné sa už dialo za moskovskej olympiády v roku 1980, vtedajší režim sa ale viac než teroristických útokov bál "protisovietskych fám", a tak po dobu olympiády z hlavného mesta vysídlili "príživníkov, alkoholikov, stanične prostitútky, recidivistov a nelegálnych migrantov", zaspomínal list Komsomolskaja pravda, podľa ktorého išlo o desiatky tisíc ľudí, ani nehovoriac o odoslaní školákov na tábory a študentov na brigády. Všetci krstní rodičia vtedajšieho zločinu vraj dostali tak dôrazné varovanie, že olympijské leto sa obišlo bez prepadov a krádeží.

Teraz platí zákaz demonštrácií, koncertov a ďalších verejných zhromaždení. A médiá špekulujú, či vláda využije chvílu, keď všetka pozornosť bude upriamená na futbalový trávnik, aby ohlásila zvýšenie veku odchodu do penzie.

Viac o téme: Rusko MS vo futbale 2018
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy