VIDEO Chorvátsko prešlo skupinou bez prehry: Island bojoval o postup až do konca

Chorvátski hráči oslavujúChorvátski hráči oslavujú Zdroj: TASR/AP/Natacha Pisarenko

ROSTOV - Futbalisti Islandu sa nepredstavia v osemfinále majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, v tabuľke D-skupiny obsadili posledné štvrté miesto. Rozhodol o tom utorňajší triumf Chorvátska nad Islandom 2:1.

Chorváti uspeli vo všetkých troch doterajších vystúpeniach na MS a ovládli tabuľku "déčka" so skóre 7:1. Druhým postupujúcim z tejto skupiny je tím Argentíny, ktorý si postup "s odretými ušami" vybojoval víťazstvom nad reprezentáciou Nigérie 2:1.

Chorváti nastúpili v značne pozmenenej zostave, na striedačke začali Dejan Lovren, Mario Mandžukič či Ivan Rakitič. Diváci v Rostove na Done videli v prvom polčase medzišestnástkový futbal s minimom vážnych šancí. Rušno pred brankármi bolo najmä po štandardných situáciách, ktoré dobre zahrávali prevažne Islanďania. Veľkú príležitosť otvoriť skóre mal v 40. min islandský útočník Alfred Finnbogason, ale v dobrej pozícii minul chorvátsku bránku. V samotnom závere prvej polovice hry pohrozili Birkir Bjarnason a najmä krásnou strelou Aron Gunnarsson, ale chorvátsky gólman Lovre Kalinič v oboch prípadoch výborne zasiahol.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie chorvátski futbalisti, v 51. min tečovaná strela Milana Badleja skončila na brvne islandskej bránky. Už o dve minúty sa Badelj predsa len dočkal, z pozície pokutového kopu nedal z prvej šancu islandskému brankárovi Hannesovi Halldórssonovi. Po inkasovanom góle prevzali taktovku Islanďania, ktorí vedeli, že ak chcú pomýšľať na postup, musia zvíťaziť. Mali viacero šancí či pološancí, v 75. min dostali výhodu pokutového kopu, keď rukou v šestnástke zahral chorvátsky obranca Lovren. Nariadenú penaltu nekompromisne premenil Gylfi Sigurdsson a vyrovnal. Islanďania chceli v závere streliť gól, ktorý by znamenal postup futbalového trpaslíka do osemfinále, na úkor veľkej Argentíny. Avšak v 90. min prišla veľká chyba Emila Hallfredssona, po ktorej presne pálil Ivan Perišič a rozhodol o triumfe Chorvátska.

D-skupina (Rostov na Done / Rostov Arena):
Island - Chorvátsko 1:2 (0:0)
Góly: 76. G. Sigurdsson (z pok. kopu) - 53. Badelj, 90. Perišič, ŽK: 58. Hallfredsson, 64. Finnbogason, 84. Sävarsson - 14. Pjaca, 83. Jedvaj, rozhodoval: Lahoz (Šp.), 43 472 divákov

Zostavy:
Island: Halldórsson - Sävarsson, Ingason, R. Sigurdsson (70. B. Sigurdarson), Magnússon - Gunnarsson, Hallfredsson Gudmundsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason (90. Traustason) - Finnbogason (85. A. Gudmundsson)
Chorvátsko: L. Kalinič - Jedvaj, Čorluka, Čaleta-Car, Pivarič - Modrič (65. Bradarič), Badelj - Pjaca (70. Lovren), Kovačič (82. Rakitič), Perišič - Kramarič

Viac o téme: Chorvátsko Island MS v Rusku 2018